Dobytí říše Aztéků: Tažení Hernána Cortése v letech 1519–1521

Dobytí říše Aztéků: Tažení Hernána Cortése v letech 1519–1521 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138222/bmid_dobyti-rise-azteku-tazeni-hernana-c-QCg-138222.jpg 4 27 7

Dobytí říše Aztéků patří bezesporu k fascinujícím příběhům z historie Nového světa. V době, kdy Španělé přistáli u mexického pobřeží, byla moc Aztéků v zenitu. Dobyvatelé právem považovali Tenochtitlan za "nejtřpytivější klenot Mexického údolí"; aztécká metropole v mnoha ohledech překonávala naprostou většinu evropských velkoměst. Conquistadory poháněla touha po zlatě, moci a slávě; lákalo je především pohádkové bohatství tajemné říše, o níž kolovaly fantastické pověsti. Hernán Cortés, jenž stanul v čele výpravy, měl pověst schopného a nesmírně ambiciózního muže. Dobytí aztéckého impéria však vyžadovalo více než jen odvahu, lstivost a bezohlednost. Hlavní roli sehráli především jeho indiánští spojenci, kteří sledovali své vlastní zájmy. Není divu, že cesta k vítězství byla dlážděna porážkami a neúspěchy. V průběhu Truchlivé noci zahynuly stovky conquistadorů, zatímco zbytek výpravy včetně jejího velitele se zachránil jen díky překotnému útěku z Tenochtitlanu. Cortés byl nicméně odhodlán uspět za každou cenu. Téměř šest měsíců usilovně shromažďoval vojáky, spojence, vybavení a zásoby k dalšímu tažení. Poté v naději na pokoření protivníka sestoupil znovu do Mexického údolí. Obléhání aztécké metropole trvalo více než dva měsíce. Nakonec obránci podlehli; "nejtřpytivější klenot Mexického údolí" zmizel pod nánosem trosek a popela. Dobytí říše Aztéků bezesporu představovalo významný milník ve španělské koloniální expanzi, která položila základy moci Španělů ve střední Americe na příštích 300 let.... celý text

Hor89
15.01.2023 3 z 5

Útlá kniha ze série Polozapomenuté války, popisující pád říše Aztéků. Kniha je přehledná a velice čtivá, ale zbytečně stručná - téma by si zasloužilo podrobnější zpracování. V knize je bohužel i dost pravopisných a dalších chybek, korektura mohla být důkladnější - podobný problém má velká část knih z této série. Celkově tři a půl hvězdy.

sarkafarka1900
28.01.2022 5 z 5

Lehce nadsazuji, ale dávám 100 %, zhruba od čtvrtiny jsem četl jedním dechem. I když se zajímám o historii, až po přečtení této knihy jsem získal ucelenější představu o Cortézově dobývání Aztécké říše. Pouze bych býval na začátku knihy přivítal nějaký úvodní souhrnný popis výchozí situace a seznámení s hlavními aktéry, protože kniha popisuje pro českého čtenáře spíše neznámé děje. Ale když se nakonec čtenář zorientuje, stojí to za to.

Igor1311
12.11.2021 4 z 5

Povedal by som, že je to viac než slušná kniha a udalostiach, o ktorých som vedel len tie základné údaje. Autor načrtol, ako a prečo si cortez počínal, ako si počínal, ako vydrancoval Tenochtitlan, ktorý sa mohol stať jeho Waterloom a ako položil základy španielskeho zámorskeho impéria.

Ronnie68
09.10.2021 4 z 5

za mě zajímavá kniha ...

jan8862
22.08.2020 5 z 5

kniha mě chytla od samého začátku, popisuje přehledně a poutavě dobytí Aztécké říše Španěly.

Cinik
20.03.2017 4 z 5

Není to špatné, ale mohlo to být podrobnější...

Luvák
21.06.2016 5 z 5

Povedená kniha podrobně zpracovávající conquistu Mexika.

16. století válečnictví Španělsko Mexiko Aztékové Střední Amerika dobývání, dobyvatelé historie a fakta

Pavel Vodička
česká, 1975
2012  88%Dobytí říše Aztéků: Tažení Hernána Cortése v letech 1519–1521
2021  89%Války růží: Střet Lancasterů a Yorků (1455–1485)
2009  81%Kavalíři, puritáni, královrazi: Anglická občanská válka 1642–1649

Kniha Dobytí říše Aztéků: Tažení Hernána Cortése v letech 1519–1521 je v