Dobrý ročník

Dobrý ročník https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20781/dobry-rocnik-20781.jpg 4 256 82

Max Skinner má už po krk intrik londýnského finančního světa, a tak využije možnosti přestěhovat se do slunné Francie. Cožpak může být něco lepšího než život v Provenci, kde zdědil po svém strýci venkovský dům? Brzy ovšem Max zjistí, že nic není tak, jak si představoval. Krásnou idylu mu totiž překazí nebezpeční podvodníci, kteří pančují víno. A na scéně se nečekaně objeví krásná mladá Američanka Christie, která má na část dědictví také nárok. Jediný, kdo může Maxovi v tuto chvíli pomoci, je londýnský přítel Charlie, velký znalec vína.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Olympia

A Good Year , 2004

uminaa
15.03.2019 3 z 5

Ku šťastiu mi chýba už iba Ricard, slniečko a letenka :) Príjemná kniha.

laepus
15.03.2019 4 z 5

Film jsem viděl už několikrát a miluju ho. Je to čistá krása po všech stránkách. Tudíž má očekávání vůči knižní předloze snad ani nemohla být vyšší a počítal jsem s lehkým zklamáním. A nakonec - dostavilo se opravdu jen lehoučké zklamání. Přesto je to pořád příjemná krásná kniha, lehké čtení na jakoukoli dobu, při kterém se odreagujete. Je jasné, že autora ani jiný cíl neměl. Provence dýchá z každé vteřiny filmu i z každé stránky knihy - pořád cítíte vůni jídla, na patře máte rozvinutý buket vína, v dálce slyšíte zpívat ptáky či znít zvony a před vámi se rozprostírají nekonečné vinice. Provence krásnější než z letáku. Přesto jsem byl překvapen, nakolik se film vzdálil od své knižní předlohy - zejména co se charakterů postav týče; a to nejde jen o vedlejší postavy Charlieho či Auzetové, ale dokonce i samotného hlavního hrdiny Maxe. Ve filmu až do skoro samého závěru je nenapravitelný cynik připravený prodat celé sídlo po strejdovi, v knížce už mnohem mnohem dřív je jasné, že ho kouzlo tohoto kraje zlomilo. Další změny jsou i dějové (závěť nezávěť, vyhazov nevyhazov atd.), ale žádná z nich není tak zásadní jako ta jediná, která pro mě film posouvá výše než knihu - a tou je postava strýčka. Zatímco v knize nevystupuje vůbec, ve filmu jsem scény Alberta Finneyho vrcholem filmu, jeho moudra předávaná Maxovi jsou věčná a radost ze života nakažlivá jak ptačí chřipka. To nejhlavnější ale pro mě je, že jsem objevil autora, který mě určitě nezklame, až budu sáhnout po příjemné oddechovce, která poteší. Těším se na další Maylovy knihy.

HanaMalina
19.02.2019 5 z 5

Úžasná oddechová knížka, která vás zavede do krásné Provence. Neubráním se srovnání s filmem, který sice dobře znám, ale pustila jsem si ho znova po přečtení knihy a každé zpracování má něco-knížka je podle mě o krapet lepší, ale film se mi taky moc líbí a to hlavně kvůli skvělému hereckému obsazení a samozřejmě hodně dělá i prostředí, kde je film točený :-) Určitě si přečtu další knihy od autora a to i proto, že se letos do Francie chystám na dovolenou, tak je to tématické :-)

Kizuizi
07.02.2019 5 z 5

Krásná oddechová kniha, ke které se ráda vracím. Líbí se mi i filmové zpracování, které mi přijde maličko jiné, ale je skvěle obsazené a to nádherné prostředí...

kalache
22.01.2019 4 z 5

...ideální kniha na zimu.Drobátko zahřeje...

MimiNinaFuraha
20.11.2018 4 z 5

Příjemná a oddechová kniha na jeden den. Děj byl celkem poklidný, bez velkých zvratů, ale nemůžu říct, ze by se mi nelíbil. Proste na pohodu :)

mosem
04.11.2018 4 z 5

Kdo viděl filmové zpracování, nemůže se ubránit srovnání. Na mne knížka působila lépe. Dokázal jsem si díky znalosti prostředí připomenout atmosféru regionu, půvab vinic, náladu vesnic, pohodovost lidí. Navíc knížka méně staví na efektu děje, ten se odehrává pozvolna, bez zvláštních překvapení, snad až předvídatelně. Pro svůj nepříliš velký rozsah je knížka příjemným čtením na víkend.

aginecka
14.09.2018 4 z 5

Ač to zní blbě, knížky Petera Mayla fungují jako pohlazení. A Dobrý ročník je skvělý příklad. Od první do poslední stránky na vás svítí jasné provensálské slunce a nedá šanci žádným chmurám.

Standa24
04.03.2018 4 z 5

Oddychové a pohodové čtení plné prosluněné Provance a dobrého vína.

bootflat
23.02.2018 5 z 5

Miluju knihu i film. Knihu jsem přečetla nedávno a vím, že se k ní budu vracet. Film jsem viděla asi 8x

Sandalkar
13.01.2018 4 z 5

Před lety jsem viděla film. Pohodová nálada, krásné francouzské interiéry a můj oblíbený Rusell Crowe v hlavní roli. Příjemné. Po přečtení knihy už film ovšem nepovažuji za tak hezký. Knížka je více uvěřitelná, ať už jde o důvody, proč hlavní hrdina zmizí do Francie, nebo jak podvádí notářka. Příjemné letní čtení.

KateTheBlogger
19.10.2017 5 z 5

Krásné čtení.

karel0684
05.08.2017 4 z 5

Napřed jsem viděl film. A kniha je jako obvykle lepší. Ale film přinesl vizuální stránku, která se knihou krásně rozšířila. Krásné čtení, milé, vtipné, lehké...
Nejlépe čist se sklenkou vína, camembertem a bagetou

Magdalena5
29.05.2017 5 z 5

Doma mám v souboru Nejlepšího světového čtení. Toto vydání jsem měla z knihovny a film jsem viděla minimálně 10x. Když jde na mě splín, sednu a koukám na film či vezmu zkrácené vydání a čtu. Scény hraní tenisu Maxe se strýcem či Francisem jsem schopná sledovat stále dokola. Úplně se vidím sedět v chládku pokoje za povívající záclonou se sklenkou dobrého vína a vnímat všemi smysly krásu provensálského prostředí kolem sebe.

Caa
24.02.2017 3 z 5

Dojem z jinak dobré knihy mi pokazily nedostatečné korektury, které bohužel nepodchytily všechny překlepy, gramatické chyby, špatné odrážky a slova ztracená v překladu. Nevhodné pro grammar patriots.

PetraMishka
25.01.2017 3 z 5

Odpočinková kniha, která nabízí nekomplikovaný příběh mladého Brita, jenž přišel o práci, ale naštěstí ve stejnou chvíli přišel k úžasnému dědictví, vinici a domu ve Francii. I když se hlavnímu hrdinovi stanou různé nepříjemnosti, vždy se najde řešení a především, všude je přítomné slunce a víno a dobří lidé, kteří se k němu překvapivě chovají mile a ne jako k odpornému cizinci.

čtenářka4
26.12.2016 3 z 5

Doporučuji film, je daleko lepší, ale kniha je také dobrá.

carcassonna
25.12.2016 3 z 5

Veľmi ľahké a jednoduché čítanie - také, ktoré si vezmete na dovolenku (je to letné čítanie). Netreba veľa premýšľať, dej je predvídateľný a chvíľami nudný. Je to také klišé - hrdina zdedí majetok vo vysnívanej krajine, nič mu nestojí v ceste a presťahuje sa, všetko mu tam padá k nohám a problémy sa riešia v podstate sami od seba - bez jeho pričinenia...jediné, čo vo mne tá knižka vzbudila, bola neustála chuť na víno a vycestovať na juh Francúzska :-)

raty
24.08.2016 4 z 5

V jedné ruce tato kniha a v druhé sklenka vína. Pohoda a relaxace.
(kniha vás nenechá si tu skleničku nenalít)

Gwendelína
17.08.2016

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a byla jsem nadšená. Poté jsem si koupila knihu a těšila se na rozvinutí příběhu, jak se ponořím do provensálského venkova, vinic, prostředí malého zámečku, krásného romantického příběhu. Bohužel, téměř nic z toho se nekonalo. Musím bohužel uznat, že filmové zpracování o mnoho předčí knihu. Ačkoliv jsou jiné Mayleho knihy skvělé, tato už tak úžasná není. Bylo to zklamání a hodně mě to mrzí. Možná, pokud bych volila opačný postup, tedy nejprve knihu a poté film, výsledek by nebyl tak rozčarovaný.