Dobrodružství Wernera Holta

Dobrodružství Wernera Holta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26432/bmid_dobrodruzstvi-wernera-holta-ibG-26432.jpg 4 37 10

W.Holt je autobiografickou postavou, mající reálný základ v autorovi Nollovi. Kdysi napsal : Podívejte se, jak jsem viděl válku já. Chci vám sdělit vše, každý čtenář si může vybrat, co se mu líbí více. Válka, zlo? Naděje, láska, touha? Vše tam lze najít. Tak žili v časech, kdy se mezi pohlaváry definitivně usadilo základní heslo: „Užívejte války, mír bude strašný„. I mladým vojákům, před nedávnem ještě studentům gymnázia, se dostalo sexu, alkoholu, kuřiva… ale i umírání, protože válka si nemínila ani u nich přestat vybírat svou daň za nenávist mezi národy.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Die Abenteuer des Werner Holt , 1960

1amu
13.06.2020 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velice těšil, protože je srovnávána s ponorkovým hitem "Žraloci a malé ryby". V prvním případě jsou študáci po zaškoleni okamžitě převeleni do "rakví pod vodou" jak se říkalo ponorkám.
V této knize je nudný školní život, tvoření budoucí party a pubertální srandičky pár kluků asi nejlepší částí knihy.
Jenže pohoda končí, mládenci jdou s nadšením bojovat "za vlast a fírera" k protiletadlovému dělostřelectvu. A dostávají pěkně do těla od o rok či dva starších jim nadřízených primitivů.
Konec konců ono to bylo zřejmě stejné na obou válčících stranách.
První mrtví, samozřejmě jsou mezi nimi i kámoši, se kterými hlavní parta v této knize ještě před malou chvilkou seděla ve stejných lavicích.
Říše dostává "na frak", otevřela se druhá fronta, je srpen r.1944 a mládenci musí posílit na vyšší příkaz Slovenský štát v boji proti povstalcům. A to je již jiná káva.
Ani tato epizoda není dlouhá. Je třeba nahradit kvanta mrtvých na východní frontě v Polsku. Pořád výborná četba.
Ale v závěru tohoto vyprávění mě autor zklamal. Svůj výborný styl psaní změnil. Následuje plno stránek, které jsem přeskakoval.
Vše zachránilo posledních pár listů, kdy jsem se opět "začetl".
Autor ale napsal dobrou knihu . Samozřejmě každý čtenář vnímá děj jinak.
V mém případě to na pět * není.

encyklopedie
13.08.2019 5 z 5

Werner Holt - superparáda /k tomu Žraloci a malé ryby / a je snídaně, oběd a večeře z těch nejkvalitnějších ingrediencí...
dvakrát mých oblíbených 321%

rudla54
13.03.2019 5 z 5

Super napínavé čtení. Realita války. Doporučuji všem, kteří ji nečetli.

Guzzi
31.10.2017 5 z 5

Pro mně jeden z nejlepších válečných románů. Perfektně napsané.

1888t
04.01.2017

Vynikající............O dobrý knížce nemá smysl nic psát přečtěte si to

blesecka
13.08.2016 5 z 5

úžasné čtení.

KLADIK
27.01.2016 5 z 5

Tak to je paráda. Přečteno jedním dechem během dvou dní.
Jen mě udivuje že tak čtiva a napínavá kniha je tak málo v přečtených!

pavel80
18.10.2015 5 z 5

Můj zatím bezkonkurenčně nejoblíbenější román, poprvé jsem ho četl asi v 15 letech a od té doby znovu mnohokrát. Brilantně napsané vzpomínky sotva odrostlého kluka, zpracovaného nacistickou propagandou, který od počáteční válečné horlivosti a obdivu k Třetí říši a jejím doktrínám postupně s blížícím se koncem války a osobní konfrontaci s válečnou brutalitou vystřízlivěl a vše pro něj skončilo spojeneckým zajetím. Na vynikajícím pocitu z knihy se velkou částí podílí rovněž naprosto bezchybný překlad do českého jazyka včetně odborných vojenských termínů.

Pavelpi
21.04.2015 5 z 5

Špičková kniha,která ukazuje válku z pohledu kluka,který šel naivně válčit a předčasně dospěl v muže,který nezná soucit,ale sám cítí,že mu život něco vzal.Nakonec se zamiluje a zjišťuje,že všechno není takové,jako mu vtloukali do hlavy.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

......tohle je jeden z nejšpičkovatějších válečných románů /druhý díl Návrat W.Holta už není tak fantastický/ - od roku 1972, kdy jsem ji koupil je notně očtená , četl jsem ji mnohokrát...

druhá světová válka (1939–1945)

Dieter Noll
německá, 1927 - 2008