Dobrodružství Čičikova neboli Mrtvé duše

Kniha Dobrodružství Čičikova neboli Mrtvé duše

MilanCFC

Jak tu píše mnoho čtenářů pode mnou, je opravdu škoda, že kniha není dokončená. Poslední čtvrtině to strašně moc chybělo a nebylo to úplně snadné. I proto se mi první polovina líbila o dost více. Gogol své postavy dokázal neuvěřitelně barvitě a dost pravděpodobně i věrohodně vykreslit. Ještě bych rád vypíchnul, jak se autor dost šikovně zapojil do příběhu a tím zapojil také čtenáře. Některé pasáže či rozhovory, či jen takové drobnosti jako myšlenky nebo názory dvou různých postav v téže situaci, to opravdu pobavilo. Škoda toho konce, ale přesto moc dobré a vtipné.

Kamínekvoku

Roztomilá, chytrá a velmi čtivá kniha. Mohly od ní být i delší pauzy a dalo se k ní kdykoliv jako odpočinek navrátit a hned jste se zase dostali do děje. Opravdu je mi líto, že kniha nebyla dokončena. Bylo v ní i mnoho nenásilných zajímavostí o Rusku tehdejší doby, které se vám vryjí do paměti a čas od času si na ně vzpomenete.

Phyl
17.12.2020

"cílem bude skoupit co nejvíce mrtvých duší a v budoucnu na tom vydělat. Lidé jsou blbí a za pár kopějek mi to budou do klína nosit sami. A věřím, že většina i zadarmo se bude zbavovat zátěže, aniž by věděli, jak mi budou investovat do budoucího blahobytu. Hloupé přechytračím, chytré okradu, zámožným podlezu a chudým přikážu."

gab72
16.11.2020

výborně vykreslené tehdejší Rusko. Neuvěřitelný postřeh autora a ještě vyjádřený slovy. Velká škoda, že není kniha dokončená.

T.Dino
10.11.2020

Nejdříve musím podoktnout a vyzdvihnout překlad od pana Milana Dvořáka, naprosto úžasné.

Může se zdát, že Gogol vymyslel absurdní příběh, ale narážel na dobu, ve které žil.

Čičikov, hlavní hrdina, je nepoučitelný a pořád hledá způsob, jak rychle zbohatnout a ne jednou měl malé trable kvůli tomu a ne a ne se poučit.

„Jestli chcete zbohatnout brzy, tak nezbohatnete nikdy, ale jestli chcete zbohatnout a nebudete se ptát, za jak dlouho to bude, zbohatnete brzy.''

mamadli1922
09.10.2020

Geniální! Jaká škoda že nedokončené:(

MilaSliacka
23.09.2020

Nemůžu uvěřit, že kniha, napsaná v roce 1842, je tak čtivá. Gogol barvitě vykresluje obraz tehdejšího Ruska; jak jeho reálie tak povahové rysy ruského člověka napříč různými společenskými třídami, ačkoli všude platilo, že lidem nad sebou se leze do zadku po lidech pod sebou se šlape. Tento konsenzus se ostatně drží dodnes a ne jen v Rusku.

SydBarrett
26.08.2020

První kniha, kterou jsem od Nikolaje Vasiljeviče četla a musím říci, že se mi velmi líbila. Je veliká škoda, že se nedochoval celý druhý díl. Není nikterak dlouhá a navzdory tomu, že nemá příliš poutavou dějovou linii, se četla rychle. Zvláště se mi líbila pasáž na konci prvního dílu a poté autorova úvaha o tom, jak si v mládí užíval cestování (?) a na stáří již ne. Z nepochopitelných důvodů mi to připadalo nadmíru vtipné.
Mimo to jsem se z knihy dozvěděla mnoho o tehdejší ruské kultuře a jídlech, na pasáž o jídle si vzpomenu pokaždé, když přede mnou stojí talíř plný stravy.