Do toho! Do toho! XXV. mistrovství světa v ledním hokeji 1959 v Praze

kniha od:

Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Do toho! Do toho! XXV. mistrovství světa v ledním hokeji 1959 v Praze

1amu
24.07.2020

Pro příznivce hokeje (kterým jsem) jde o uníkátní publikaci jednak proto, že se hrálo ve skupinách, tedy i v Praze a Bratislavě, kde hráli naši (s obrovskou podporou diváků). Pro zajímavost uvádím složení posledního 4.útoku, složeného z nováčků : Volf-Golonka-Jiřík. Ti se ukázali, což není zvykem, jako nejlepší a byli i nejmladší. Zejména Jožo Golonka (č.9) a Jarda Jiřík (č.16) zvaný Brambor se pak stali trvale oporou reprezentace. Oba dva náramně trápili ruské hokejisty, kteří z nich byli nešťastní.
Mistry světa se stali Kanaďané, tehdy mohli hrát pouze t.zv. amatéři a bylo zvykem, že Kanada posílala nejlepší amatérský klub, což byl za uplynulý rok tým z města Belleville - McFarlands, kde byl středem pozornosti obr jménem Al Dewsbury (u nás známý jako Džúsbery), koho bodyčekoval, ten se z toho vzpamatovával hodně dlouho.
A pokud tento komentář vůbec někdo čte, představte si, že naši Kanadu v posledním zápase porazili! Té slávy. Vítězný gól dal Mirek Vlach z Vítkovic .
Martino alias Slaska77 : Kladýnko bylo v té době mistrem ligy ! Trénoval ho Vlastimil Sýkora, nyní možná zcela zapomenut. (Nyní již postarší Jarda Jágr se narodil až v r.1972).
Autor patřil mezi elitu sportovních novinářů, odchovaných praxí z I.republiky. Zajímavost: výborný hráč ragby.