Dnešok nie je naposledy

Dnešok nie je naposledy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337781/bmid_dnesok-nie-je-naposledy-K8K-337781.jpg 4 154 42

Poznáte budúcnosť, ktorú nám predpovedali ľudia žijúci v päťdesiatych rokoch 20. storočia? Ich predstavy sa naplnili! V tom roku 2016, v ktorom žije Tom Barren, ľudstvo prekvitá v technoutopickom raji s lietajúcimi autami, pohyblivými chodníkmi a mesačnými základňami, v ríši, kde sa avokáda nekazia a punk rock nikdy neexistoval... Jednoducho nebol potrebný. Tom si však v tomto očarujúcom idealistickom svete nevie nájsť miesto, a to ešte predtým, ako sa mu život obráti hore nohami. Osudová nehoda ho položí na lopatky. Urobí unáhlené rozhodnutie, ktoré zásadne zmení nielen jeho život, ale aj samotnú štruktúru vesmíru. Pri cestovaní v čase nastane incident a Tom uviazne v našom roku 2016, vo svete, ktorý pokladáme za skutočný. Naša normálna realita mu pripadá ako dystopická pustatina. Keď však Tom objaví absolútne neočakávané verzie rodinných príslušníkov, kariéry a možno – naozaj iba možno – aj svojej spriaznenej duše, musí sa rozhodnúť. Napraví plynutie času a vzkriesi svoj utopický vesmír, alebo sa pokúsi založiť si nový život v našej neporiadnej, nepredvídateľnej realite? Pri hľadaní odpovede prejde viacerými krajinami, kontinentmi a časovými osami. Pokúsi sa zistiť, kto naozaj je a ako má vyzerať jeho – a naša – budúcnosť.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

All Our Wrong Todays , 2016

bekule
13.11.2018 4 z 5

Jestli začnete číst tuto knihu vydržte! Stojí to za to. Prvních pár kapitolek se mi líbilo pak to bylo příliš technicky ukecaný ale s první cestou časem se příběh rozjel a zcela mě pohltil. Úplně mě dostala kapitola 56 , jak z Montypajtnů nebo Stopaře.Závěrečné vymotávání se z časových smyček jsem sice moc nechápala, ale skončilo to přesně tak jak jsem chtěla. Porovnávám s podobnou knihou Dveře do léta, kterou jsem četla letos a vycházejí z mého hodnocení stejně.

slecnapeta
02.10.2018 3 z 5

Poté co se člověk prokouše 100 stranami (které ale v knize mají své místo, protože vysvětlují reálie), se rozjede docela zajímavý děj. Nejvíc jsem knihu chtěla odložit (SPOILER), když byli Tom s Penny u rodičů na večeři a tam se bavili o všech pocitech (to mi přišlo přitažené za vlasy a nereálné). Oceňuji způsob pojetí cestování časem (ale v Temné hmotě se mi asi líbil víc).

6839
08.09.2018 5 z 5

Příběh z alternativního vesmíru! No, zda se kdy bude časem cestovat, zřejmě z toho nebude úplně turistická záležitost. Čas je bláznivý. A kdyby se časem cestovat dalo,... pak je toto počínání vskutku neprohlédnutelně skryto. Proč jinak by ti z budoucnosti, nás zatím nenavštívili?

Fresh
16.05.2018 5 z 5

Jakože WAU!!! Mám vymytej mozek. Prvních 100 stran je hrozně technických a špatně se mi četlo, ale je to důležité pro další děj. Pak se to rozjelo a frčelo to až do konce. Cestování časem miluju, ale vždycky z něj mám zamotanou hlavu. Při čtení téhle knížky jsem měla slušnou motanici. Kniha je psaná poutavě, srozumitelně(v rámci možností), vtipně a děj je skvělej. Myšlenka parádní. Hlavního hrdinu jsem si zamilovala, i když to byl zezačátku docela lůzr :-). Při čtení poslední kapitoly jsem i slzy uronila(trocha životní filozofie). Myslím, že k tomuto příběhu se ráda vrátím. Takže WAU!!

babsi66
02.05.2018 3 z 5

Autor se asi tak moc snažil napsat originální sci-fi, až z toho vznikla tahle kniha. Na můj vkus je to příliš přeplácané a příliš fantastické. Tak moc, až mi to místy připadalo střídavě směšné a otravné.

Ticiana
19.03.2018 2 z 5

Kniha byla pro mne zklamanim. Nelibilo se mi, ze po precteni 100 stranek to autor shrnul do 3 stran. Proc? A konec jsem taky uplne nepobrala. Na mne to bylo moc komplikovany.

petgona
14.03.2018 1 z 5

Malokedy sa mi stava, ze by som docitala knihu, ktora sa mi pacila tak malo ako tato. Ale docitala som ju, lebo ten namet by bol super - preto ta hviezdicka - a stale som nejak dufala, ze sa tam objavi konecne poriadny pribeh. Bohuzial nestalo sa tak. Tretinu textu tvorila vedecka hantyrka, ktorej som nie vzdy rozumela. Dalsiu tretinu tvoril text, ktory sa zaoberal myslienkovymi pochodmi hrdinu. Tom/John bol neprijemny, uplakany, neustále sa stazujuci, zbytocny uboziak bez akejkolvek charizmy, ktore ho som mala chut nakopat do zadku a vyhodit von oknom. Jeho nareky prehlusili a pre mna zabili akykolvek vyskyt pribehu.
Musim tiez podotkut, ze mi prekazalo autorovo opakovanie niektorych faktov, udalosti a informacii. Ta kniha mohla byt o polovicu menšia a ja som mohla zacat citat dalsiu skor.

micha-ella
12.03.2018 3 z 5

Váhala jsem, jestli vůbec napsat komentář. Příběhy o cestování v čase mám moc ráda, ale tenhle se natahoval jako guma a nutilo mě to sem tam přeskočit odstavec, který byl příliš zdlouhavý. A to byla asi chyba, protože pak jsem se v těch dimenzích už skoro nevyznala a změny povah mi šly na nervy. Jak mám SF v oblibě, tohle nebylo moje kafe.

Alena_S
05.03.2018 5 z 5

Za mě úžasné. Některé části jsou zdlouhavé, ale přesto jsem se do toho ponořila a kniha se mi odměnila a zůstává se mnou ještě chvíli po přečtení (zatímco např. z Temné hmoty jsem byla spíš zaražená). Hodně asi dělá hlavní postava, je to takové věrohodně správné pako a nebojí se to přiznat. Být tu prostor pro víc hvězdiček, nějaká by se ještě vešla :)

Marekh
20.02.2018 3 z 5

Tato kniha se mi líbila i nelíbila. Určitě měla zajímavý námět - cestování časem je fajn, ale představoval jsem si asi jiné zpracování.

Autor používá zbytečně někdy složitá souvětí. Někdy jsem se i ztrácel v jednotlivých postavách a jednotlivých realitách. Zdálo se mi to moc překombinované. Myslím si, že kapitolu vulgarismů si mohl odpustit. Byl jsem rád, že jsem knihu vůbec dočetl do konce.

Líbilo se mi, že autor shrnul některé kapitoly do uceleného celku a v knize nalezneme i řadu myšlenek. Líbila se mi třeba myšlenka, že člověk by si měl vypsat souhrn věcí, které udělá během dne, a pak den celkově zhodnotit. Je to daleko přínosnější než se řídit nějakými pravidly, které vytvořil někdo jiný, ačkoliv jsou správná.

Celkově dávám knize 50 %.

Lokina
19.02.2018 4 z 5

Dnešek není naposled je opravdu ojedinělé dílo, které udělá radost všem milovníkům sci-fi, zvlášť cestování časem či alternativní roviny budoucnosti. Knížka má i zvláštní styl psaní, kdy je to z pohledu hlavního hrdiny, který ho vypráví.
Kniha je vážně nápaditá a dynamická. Ale některé kapitoly byly nezáživné a já jsem si říkala, jaký mají smysl. Měla jsem co dělat i obsáhlými pasážemi, kde si hlavní hrdinové vylévali city v sáhodlouhých souvětích. Stejně tak mi dělaly menší problém i pasáže o fungování cesty časem, co je to časová kotva nebo tah, ale bylo docela srozumitelně popsané, takže jsem nebyla za vědeckého negramota :-D
Ale musí se nechat, že v knize jsou i zamyšlení hodné citáty, nad kterými jsem se pozastavila a vstřebávala jsem jejich krásnou pointu.
Knížka se nečte nejjednodušeji, ale když s ní budete mít trpělivost, dokážete ji ocenit :-)

petrarka72
17.02.2018 3 z 5

Ráda se podívám na kterýkoli film, jehož scénář Mastai napsal nebo napíše. Vím, že bude nabitý akcí, prefabrikáty ideí, efektní a dechberoucí. Problém je, že u knihy Dnešek není naposled je znát, že autorovi to nekonečné variování možností času, prostoru, postav a jejich vztahů dělalo radost - ale pro mě bylo to řetězení změn tak zběsilé a to, co skrze ně bylo sděleno, tak elementární, že jsem se počínaje sto padesátou stránkou do konce vlastně nudila. Inu, není každý den posvícení...

bookcase
21.01.2018 4 z 5

Autor se snaží kráčet ve stopách Andyho Weira a nabídnout vtipný sci-fi román. Mně se to docela líbilo, i když jsem se v tom pak trochu ztrácela. Téma cestování v čase je hodně tvárné.

DendousSKS
28.12.2017 4 z 5

"Z každého stromu je vidět jenom polovina. Kořenů v půdě je stejně jako větví vypínajících se k obloze, celá druhá polovina se nachází pod zemí. Lidi jsou taky takoví."

asanita
23.12.2017 5 z 5

Tom Barren nás přivádí do světa plného moderních technologií a vychytávek, o kterých se nám v tomto světě může jen zdát. Sci-fi s velmi ojedinělým námětem a to takovým, že se bude částečně odehrávat v "naší" době má něco do sebe a autor děj začal velmi poutavě. Tom má jako každý jiný člověk spoustu silných i slabých stránek a je si toho sám moc dobře vědom, což ho ještě více "zlidšťuje" a připadáte si, jako kdybyste hlavního hrdinu mohli každou chvíli potkat na ulici a ani byste si ho nevšimli. Tom se navíc nemusí starat jen o problémy se svým vlastním charakterem, ale i s Johnovým a později Victorovým a to také není zrovna snadné.

Všechny postavy v této knize jsou povahově velmi rozmanité a na žádnou z nich nemůžete pohlížet jen v jednom světle. Vždyť i geniální vynálezce Lionel Goettreider nebyl jen chytrý a uznávaný, ale také se narazilo na jeho další vlastnosti jako třeba narcismus, arogance a egocentrismus. Nebo třeba Penelopa - byla sice úžasnou astronautkou/chrononautkou, její negativní vlastnosti každopádně také nebyly ušetřeny.

Abych se dostala k samotné vědecké podstatě knihy, tak musím uznat, že jsem vážně ještě nikdy nenarazila na knihu, kde by se řešilo mitotické dělení, Vennovy diagramy anebo Freudovo rozdělení na Id, Ego a Super ego. Tom cestování časem podrobně vysvětlil a nebyl problém se ve všech termínech jako třeba časová smyčka, časová kotva nebo časový tah orientovat. Autor uměl všechna tato témata zajímavě podat, takže mi ani nepřipadalo, že bych četla něco vědeckého nebo jinak technického. Opak byl ale pravdou.

V knize se, nicméně, objevuje i spoustu dalších témat od přátelství a rodiny přes ztrátu blízkého člověka a lásky až po otázky ohledně kariérního růstu, takže si každý čtenář může najít to, co je mu blízké. Samozřejmě postupem děje přibývaly i další otázky týkající se problematiky cestování časem a technického pokroku světa. V konečném verdiktu si proto myslím, že je tato kniha vážně skvělou prvotinou začínajícího autora.

"Svrhnout vládu dokáže každý. Obtížné je potom vládnout."

roman5085
15.12.2017 4 z 5

Z knihy na mě vykoukly pasáže, které byly úchvatné či mimořádné, ale častěji jsem se setkával s pasážemi, které byly zmatené či zoufale nudné. Knihu jsem dočetl jen proto, že jsem hrozně moc přál hlavnímu hrdinovi šťastný konec.

Teryy
01.12.2017 4 z 5

Knihu jsem celkem zhltla, ale nepochopila jsem konec....
P.S.: Ráda si ten konec nechám vysvětlit.

DoDidDone
11.11.2017 3 z 5

Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec se přikláním k té třetí. Nápad je skvělý, ihned přitáhl mojí pozornost, ale provedení se mi příliš nezamlouvá. Hlavně tedy prvních sto stránek, které mi připadají trochu zbytečné, příběh nerozvíjí, nakonec jej i autor sám popře a stačí shrnout do dvou stránek. Jinak se mi vývoj děje velice líbil, autor umí psát, ale připadá mi, že se trochu mihl v žánru. Některé myšlenky jsou skvělé a donutí člověka přemýšlet. Nebudu říkat, že to je ta nejlepší sci-fi kniha, kterou jsem kdy přečetl, ale určitě ta nejzajímavější.

slapyd
26.10.2017 1 z 5

Vzrušující příběh a příběh plný humoru, tak přesně toto v knize nenajdete. Po přečtení něco přes 100 stran zjistíte, že autor celou tuto část shrnul do stránky a půl v další kapitole, úžasná facka do tváře, zvláště když si uvědomíte, že předchozí kapitoly nebyly nijak podstatné a ani svět nějak nerozvíjely. Námět byl zajímavý, ale styl psaní byl pro mě spíše ubíjející a tak jsem se s dočtením knihy trápil asi 3 týdny, a raději vždy sáhl po jiné knize. Několik myšlenek je v knize zajímavých a stojí za zamyšlení, ale humor a vzrušující příběh jsem zde bohužel nenalezl. Možná mě z knihy odradila první třetina, ale po dočtení jsem rád, že to mám za sebou…

atevi4
22.10.2017 4 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst... Pak se začínaly odkrývat různé vrstvy té knihy... Pak to začalo mít spád... Nakonec je to kniha, ze které jsem nadšená, kde je spousta věcí k zamyšlení, spousta informací a spousta zajímavých příběhů...