Divočina

Divočina
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216256/mid_divocina-216256.jpg 4 1458 1458

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit...

Warty
12.01.2019 5 z 5

Kniha předčila moje očekávání. Velice čtivá a zajímavá. Doporučuji!

suterovam
08.01.2019 5 z 5

ctiva, skvela a inspirujici :)

Rade
04.01.2019 4 z 5

Kniha je působivá právě tím, že je to skutečnost, pravděpodobně nepřikrašlovaná, autorce jsem opravdu věřila velkou bolest ze ztráty maminky a pocit prázdnoty. A hledání, jak v životě dál. Cesta po Pacifické hřebenovce byla pak zajímavá i z cestopisného a turistického hlediska, četlo se mi to jako hodně napínavý příběh.
Zda Cheryl byla či nebyla sympatická, zda dělala či nedělala v životě chyby, zda bylo osamocené putování hrdinstvím či riskováním, jsem neřešila, protože to nebylo podstatné; byl to příběh, který se skutečně stal a jako takový jsem ho brala. A dokonalá hrdinka bez chyb by asi nebyla moc uvěřitelná a celé by to pak bylo o něčem jiném.

terijans
31.12.2018 4 z 5

Souhlasím s některými zdejšími komentáři, přesto moc zajímavá a poutavá kniha, která mě chytla za srdce.

Janisss
29.12.2018 5 z 5

Moc zajímavá kniha, velmi dobře se mi četla a bavila mě až do konce - teď se ještě mrknu na film...

Lentilice
29.12.2018 5 z 5

Ten pocit, že se chci okamžitě sbalit a někam vypadnout. Za mě náramná věc, i když možná jen "holčičí". Dokázala jsem si dost citelně představit její pocity a snad i fyzickou bolest, cítit vůně. Dokonce film, který jsem viděla pak, mi tohle vůbec nepokazil. Vracím se ke knize, i k filmu.

Vendis
20.12.2018 4 z 5

Moc se mi libila, chtela jsem nejdřív videt film ale na doporuceni jsem se pustila do knížky. Skvela. Čtivá. Myslim ze kdybych ji psala ja byla by podstatne vic o utrpeni z toho jak se musim s batohem drapat do kopců.. nebo ve stylu: o bože, dalsi kopec, nechte mne tu umrit, to nezvladnu :)
Cheryl to zvladla skvěle!!!

mi-380
20.11.2018 4 z 5

Cheryl a její matka. Problémy Cheryl (a její matka). Vítězství Cheryl (a její matka). Za vším hledej matku. Je tu pořádná Divočina, je tu Velká cesta, je tu ovšem na prvním místě Matka. Tato četba byla pro mě dalším pokusem o pochopení nepochopitelného, jinými slovy snaha muže pochopit myšlení a jednání žen. Některých žen. Úspěch částečný.
Ale už mám velké téma pro novou výpravu. Chtěl bych si Pacific Crest Trail vyzkoušet, třeba jen kousek. Jenže nevím, zatím se toulám jen po Evropě a blízkém okolí. Tak si v nejbližší době alespoň pustím film s Reese Witherspoon.
80 % (767 hodnotících je aktuálně na průměru 85 %).

Fundelot
20.11.2018 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych na konci nějaké knížky byla tolik smutná z toho, že ji musím odložit. Cheryl si mě svou upřímností získala hned na samém začátku, kdy bez obalu popisovala okolnosti, které ji na Pacifik Crest Trail přivedly, a během její cesty přes pláně, hory a lesy k ní moje sympatie ještě vzrostly. Obdivuju, že se jako žena nebála sama vyrazit takovou dálku jen s obrovským batohem na zádech, každý by nemusel mít takové štěstí na lidi jako měla právě ona, a zároveň jí neskutečně závidím, že mohla vidět všechnu tu krásu tamní přírody na vlastní oči. Nádherná a inspirativní kniha nejen o hledání cesty skrze divočinu, ale především o hledání sebe samé.

Analady
17.11.2018 4 z 5

Cheryl má můj obdiv za to, že tak náročnou hřebenovku zvládla, sama se svým Monstrem. I ve mně se během čtení probudila chuť někam jen tak vyrazit, zažít pocit volnosti a sounáležitosti. Její vyprávění bylo krásné, místy bolestivé a syrové. Dokáže vyprávět velmi sugestivně, takže prožíváte vše, o čem píše, s ní.

lapagerie
16.11.2018 4 z 5

Nohy mě bolí ještě teď. Neumím si vůbec představit, že bych sbalila svůj život a vlastně nepřipravená (fyzicky ani psychicky) se vydala kamsi do hor, kde by jedinou mojí obranou proti medvědovi byla píšťalka. Každopádně knížka je to boží, i když mi vypravěčka a její jednání místy není blízké.

MaggieR
07.11.2018 5 z 5

Táto kniha mi ovplyvnila celý život. Knihy som nečítala. Nevedela som kam a čo so sebou. Ani neviem ako sa mi dostala do rúk. To bolo v roku 2016. Cheryl ma svojou úprimnosťou, odvahou jednoducho zmenila. Táto kniha asi ženu s bezproblémovým životom nezaujme. No naopak ak hľadáte niečo čo vám ukáže iný pohľad na život - do toho! Divočina je to pravé :) Na knihe milujem ako autorka jednoducho prizná čo všetko zlé v živote spravila, zmieri sa stým. Zmieri sa s celým životom, so všetkými problémami čo nám každý deň prináša. A nájde východisko. Je plná emócií a nádherne umelecký napísaná.

emamat
15.10.2018 5 z 5

Včera v noci jsem dočetla a plná emocí jsem nemohla usnout. Naprosto obdivuji všechny, kteří se rozhodnou
tuto cestu podniknout. Teď přemýšlím o tom, co by to udělalo se mnou.

katy87
29.09.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, ke které jsem se ráda vracela. Nesouhlasím s názory, že má kniha nudná místa, Cheryl a její vzpomínky (na matku, dětství atd.) tvoří naprosto nepostradatelnou část příběhu. Kniha není cestopis; je to o cestě k vypořádání se s tím, co si Cheryl prožila. Dalo by se říct, že je hlavní hrdinka diametrálně odlišná od nás "průměrných" lidí - složité rodinné vztahy, úmrtí matky, její nevázaný (sexuální i drogový) život - přesto jsem v knize našla něco, co mě k ní přitahovalo a co měla společného se mnou: touhu na chvíli zahodit všechno za hlavu a splynout se syrovou přírodou. Pasáže popisující její drásavou cestu jsou naprosto dechberoucí. Vřele doporučuji!

Evina.Cetba
26.09.2018 5 z 5

To je perfektní kniha. Imponuje mně odvážné putování hlavní hrdinky, její vůle a odhodlání dojít k cíli. Několikrát už jsem se k této knize vracela. No, dobrá volba pro práci na sobě.

BStone
20.09.2018 5 z 5

Bezvadně čtivý a poutavý příběh ženy, která se vydává divočinou na Pouť, aby si srovnala svůj život. Vynikající.

Amazonka72
26.08.2018 4 z 5

Komentář k této knize musím napsat bezprostředně poté, co jsem dočetla poslední stránku. Některé knihy mají svůj čas, a pokud ji vezmete do ruky v tu správnou dobu, vidíte ve slovech spoustu věcí, které by Vám jinak unikly. Příběh Cheryl jsem znala velmi dobře ze stejnojmenného filmu, který mám moc ráda. Papírové knižní vydání jejího příběhu mi pár měsíců leželo v knihovně, až jsem po něm sáhla při balení na mojí vysněnou cestu. Mým cílem nebylo tříměsíční putování po PCT, ale jenom osmidenní přechod evropské cesty kolem horského masivu Mont Blancu- tzv. Tour du Mont Blanc - TMB. Celkem tedy pouhých 170 km v horském terénu a asi 9000 výškových metrů. Navíc stále tak trochu v civilizaci, protože zvláště v letních měsících je tato cesta plná turistů. Každopádně se, stejně jako v knize, na pár dní stal mým domovem stan se spacákem, a můj denní režim byl omezen na velmi jednoduché a jednotvárné úkony jako složit mokrý stan, sehnat dostatek vody, šlapat celé dopoledne do příšerného kopce a odpoledne zase z kopce dolů, postavit stan, připravit jídlo... a pak utahaná zalézt do spacáku s čelovkou a otevřít knihu. Divočinu. Hltala jsem slova v knize a prožívala vše doslova na vlastní kůži. Cítila jsem, jak mě bolí nohy, i hlad a neodolatelnou chuť na bublinkovou limonádu. V hlavě jsem si rovnala myšlenky, i když impulzem pro moji cestu nebylo srovnat si svůj vlastní život. Cesta je cíl, a je úplně jedno, jak je dlouhá. Důležité je, abychom měli mysl otevřenou. Pro pocit štěstí a jistoty stačí opravdu málo, vím to, a Cheryl to poznala také. V životě nám většinou stačí vlastnit pouze tolik věcí, které jsme schopni zabalit do batohu. Zní to jako klišé, nejsou to má slova, ale něco na tom je. Zpět ke knize. Ano, je to průměrný cestopis, ale je psán upřímně a nesnaží se nic skrývat. Návratů k matce je tam někdy až příliš, ale pokud autorka cítila, že se s její ztrátou musí opakovaně vyrovnat, pak tam patří. Je to kniha na cesty, pro chvíle, kdy máte potřebu alespoň v myšlenkách utéct někam “ven”. Nechám si ji ve své knihovně jako připomenutí, že někdy je dobré alespoň na pár chvil opustit komfort svého života, vydat se na cestu a být sám sebou.

Verunka289
25.07.2018 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla a musím říct, že to pro mě bylo příjemné zpestření mezi všemi těmi psycho- nebo krimithrillery.
Mám pocit, že bych měla ještě dnes sbalit batoh a vyrazit zdolávat kopce. Ač byla kniha ve své podstatě vlastně hrozně smutná, přesto z ní nemám pocit nějaké sklíčenosti, ale naopak se cítím opravdu nabuzeně a plná odhodlání, že člověk dokáže cokoliv, jen musí chtít a nepolevit.
A musím říct, že mě téma zaujalo natolik, že jsem si začala vyhledávat různé takové treky a začala jsem sledovat i blogy nebo youtube kanály zaměřené na cestování.

iveta3867
12.06.2018 5 z 5

tato kniha je pro mě srdcová záležitost.. jedna z mála knih, která mě opravdu naprosto pohltila a kdy jsem uronila slzu, ne kvůli příběhu, ale protože už byl konec..

KejtlinM
03.06.2018 5 z 5

Prvořadě obdivuji autorčinu odvahu. Knihu provází silný příběh silné ženy. Kniha je velice čtivá, občas jsem musela zatlačit slzičku. Na doporučení od kamarádky jsem se hned po dočtení podívala také na film. Knihu určitě ještě někdy znovu otevřu. Má své místo v mé knihovně.