Dívka zvaná Lyra

Dívka zvaná Lyra https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432053/bmid_divka-zvana-lyra-jek-432053.jpg 4 117 30

Na jihozápadě Irska se drsné hory snoubí s jasně modrými jezery a hustými lesy. V jejich srdci žije mladá žena odříznutá od zbytku světa. Její existence je bedlivě střeženým tajemstvím. Má totiž výjimečnou, dosud neviděnou schopnost: dar, který jí vyslouží jméno Lyra. Do Lyřiny samoty vstoupí Solomon a obrátí vše naruby. Z poklidného života v přírodě je vržena do hlučného Dublinu a střetává se se světem, který se jí zoufale snaží porozumět. Solomon ví, že tamní společnost Lyru přijme s otevřenou náručí, ale není jasné, zda jí dovolí roztáhnout křídla, anebo ji uvězní ve zlaté kleci. Jako všichni divocí ptáci totiž potřebuje volnost...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Red

Lyrebird , 2016

foxi_ii
15.01.2021 3 z 5

Lesy a záhadno, to je moje. Příběh plyne hladce, někdy tedy až moc hladce, ale jí jsem to nějak odpustila.
Nebyl to pro mě převratný příběh, ale musím říct, že si nedovedu představit jaké to musí být vytrhnout někoho tak zvyklého samoty z jeho přirozeného prostředí a vypustit ho ven do výru velkoměst a lidí, kteří né vždy mají čisté úmysly.
Asi si říkáte, že to tu píšu jako bych mluvila o nějakém zvířátku.. no tak to si knihu musíte jistě přečíst, abyste pochopili.
Co se týče stylu psaní paní autorky, tak ten mi bohužel moc nesedl, někdy jsem se v textu zbytečně ztrácela.
Mám tu jen ještě poznámku k milostným pletkám v této knize. Místy mi bylo z toho, co se tu děje až nepříjemně, ale tady je přesně ukázáno to, co bohužel může potkat kohokoli z nás.. někdy k sobě lidi prostě nepatří..

Enolain
15.01.2021 5 z 5

Po delsi dobe, knizka ktera me vtahla.. Jednochuchy pribeh, ktery se krasne a rychle cte, bez zbytecnych reci.. Precteno za 5 dni. :)

Pett
14.01.2021 3 z 5

Souznění s přírodou, něžnost a milé pohlazení duše... s takovou představou jsem si brala Lyru pod záložku... NICMÉNĚ... ehm... k mojí smůle mi byla naservírována klasická harlekýnka... nechyběly zpomalené buch- buch záběry, milostné osmiúhelníky, pohledy z oka do oka a asi dalších osm bambiliard povzdechů... jenže já si tak moc přála dostat víc než tohle k uzoufání povrchní pozlátko, že teď bohužel slyším jen zvuky velkého zklamání.

LilianaFalcon
26.10.2020 2 z 5

Nesedl mi autorky styl.

RoseDadas
05.10.2020 4 z 5

Příběhová linka se rozjíždí opravdu pomalu, nejsou zde žádné velké zvraty, dílo se zaměřuje především na psychologii postav a na kontrast mezi divokou a svobodnou přírodou a hektickým, svazujícím městským "blázincem" a září reflektorů. V první části jsem se musela více na čtení soustředit, ale od poloviny knihy nabralo vše větší spád. Ke knize jsem si nakonec našla vztah, ale chvilinku to trvalo, ze začátku jsem si musela zvykat na styl psaní, který je stejně zvláštní jako Lyra sama.

Opravdu nadšená jsem byla ze zasazení děje do Irska, to je veliké plus, dalším pozitivem jsou popisy krajiny, města, lidí apod. Autorka to se slovy umí a dokáže je použít tak, aby na čtenáře co nejlépe zapůsobila.

petaSk
28.09.2020 3 z 5

Od knihy jsem čekala romanci, naivní a odpočinkovou. Téma přírodou vychovaného dítěte, které poznává ruch moderní civilizace je pro mě taky vděčné téma, takže jsem ani na jednom poli nebyla zklamaná.
Ovšem kniha má skoro 500 stran což dokonale odpovídá slow burn romanci. Hodně věcí mě překvapilo, i co se týká sexu, jehož téma taky dost otevírá. Díkybohu proto Laura nepůsobí jako taková naivka a dokonce se nenaplnilo moje očekávání, že sebou nechá vláčet, ale umí učini i svá rozhodnutí.
Kniha v sobě má ale taky dost klišé - rodinné trauma; všichni Lauru milují od první sekundy, co ji vidí a Lauřin celosvětový úspěch. Hrdinové si taky až příliš komplikují vztah různými vsugerovanými zásadami. Ale co už, to je osud romantických knih.
Dívka zvaná Lyra se mi líbila, ale hodnotím ji jako lehký nadprůměr, nezklamala mě, ale ani ničím nenadchla. Romantický založeným čtenářům byl ale rozhodně ujít neměla.

intelektuálka
22.09.2020 4 z 5

To byl únik do jiného světa - kouzelné pohádkové vyprávění o irské dívce s mimořádnou schopností - o dívce čisté jako křištálová studánka....sžité s přírodou ....

Její náhodné objevení a snaha přivést ji do světa reálného přináší nebezpečí - a já se o ni bála ....

" Lyrebird je osamělá bytost, tvor divočiny.
Neumí a nebude žít v obydlených oblastech .... "

Jak může dopadnout pokus o její komercializaci ?

Pro ni nejsou světla ramp - ona potřebuje sluneční světlo ....

Velmi pěkně sestavený příběh - Lyra ve vás zůstane - jen tak na ni nezapomenete ....

AndulinaU
08.09.2020 4 z 5

Hodnotím knížky většinou podle toho, jak rychle ji přečtu, tzn. jak se od ní nemůžu odtrhnout, jak dobře se čte. Tuhle jsem přečetla za den a kousek, což u mě není zvykem, trvá mi to třeba dva týdny :D romantiky moc nevyhledávám, ale tahle mi prostě sedla. Chtěla jsem vědět, jestli bude happyend, tak jsem hltala. Hvězdičku strhávám za to, že to občas už bylo trošku moc naivní a i když jsem neslyšela žádné zvuky, tak už mě někdy zvuky hlavní postavy štvaly. Nedovedu si představit, že by to mohl být i reálný příběh, ale to mi nijak v knížce nevadilo.

Arsi
06.09.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Nic víc není třeba dodávat.

Tyto
31.07.2020 5 z 5

Moc nevyhledávám "romány pro ženy"... jen Irsko.... ale TAHLE romantická , až snová oddechovka se opravdu povedla.