Dívka ve vlaku

Dívka ve vlaku https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407342/mid_divka-ve-vlaku-I9r-407342.jpg 4 9381 9381

Kniha roku 2015. Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. Potřebujete vědět víc? Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl on the Train , 2015

PetaMalina
08.01.2016 5 z 5

Napínavé, skvěle napsané, výborná postava vypravěčky-alkoholičky, čtivé :-) ..Přečetla jsem téměř na jeden zátah :-)

kanitsuj
08.01.2016 4 z 5

Jedná se o velmi čtivý a kvalitní psychothriller, nicméně také mi není úplně jasné, z jakého důvodu je tolik oceňovaný a doporučovaný. Hlavní hrdinka - alkoholička mi byla nepříjemná od samého začátku (kdyby nebylo masivní reklamy, po přečtení anotace bych se k četbě možná ani neodhodlala) a myslím, že alespoň u mne toto její "zaškatulkování" do kategorie labilně smýšlejících osob hodně ubralo na věrohodnosti celého příběhu. Naopak jsem ocenila jak autorka dokázala ze zcela běžné situace - dojíždění vlakem do práce - rozehrát napínavý příběh. Vždyť kdo by s Českými drahami:-) nezažil nudné a pro cestujícího i často bezdůvodné stání vlaku nejen na návěstidle a to je možná také jeden z důvodů, proč si knihu tolik čtenářů v Čechách oblíbilo:-)

1alena1
08.01.2016 4 z 5

Kniha není špatná, ale takové výkřiky jako "kniha roku" apod. tomuto dílu nepřísluší. Myslím si, že je téma zajímavé a dovedu si představit udělat podle knihy dost dobrý a napínavý film, který by se dal dobrým režisérem natočit i lépe než tato předloha. Většinou bývá kniha lepší než film, ale je pár filmů, které předčí literární předlohu a tady si to dovedu představit.

Styblice
08.01.2016 4 z 5

Úžasný thriller plný napětí! Vyprávění z pohledu tří osob bylo zajímavé, hlavně alkoholičky. Četla jsem až do dvou do rána, jelikož bych asi neusnula, kdybych nezjistila vraha. Čtyři hvězdičky dávám kvůli konci. Měl velmi rychlý spád a bylo to už tak nějak předvídatelné.

PrcekPitrísek
07.01.2016 3 z 5

Čtivá "oddechovka" na dva večery. Dobře napsaný thriller, který vás udrží v napětí, ale ve finále ničím novým nepřekvapí. Podobných knih už bylo napsáno a dozajista ještě napsáno bude. Plus za velmi dobře napsanou hlavní hrdinku - alkoholičku.

Cheynee
07.01.2016 3 z 5

Knížka se snadno čte, je napínavá, ale nepatří k těm, které by vás nějak zvlášť uchvátily.

kata5121
06.01.2016 3 z 5

Styl vyprávění, samotná postava vypravěčky (vypravěček) - to všechno vás vtáhne do děje, takže přestanete vnímat okolí. Jednoduché, ale zároveň napínavé a překvapivé. Nemůžu ale dát víc než 3/5, protože jsem prostě četla desítky lepších knih a mně z nějakého důvodu bližších příběhů. V knihovně ji mám, čtení jsem si užila, ale znovu už se k ní nevrátím.

ivousekk
06.01.2016 4 z 5

Libilo se mi to. Napinave, zajimave pojate. Pribeh je vypraven prostrednictvim 3 ruznych osob a sklada tak dohromady mozaiku pribehu. Mam rada detektivky, kdy si nekolikrat myslim, ze vim, kdo je vrah, abych pak zjistila, ze je vse jinak. Neni nad to, kdyz jsem temer do konce udrzovana v napeti a tohle byl presne ten pripad.

danielosbourne
06.01.2016 5 z 5

Přečteno ve formě audioknihy a za mě naprostá spokojenost. Nevím, zda to bylo skvělou výpravou nebo samotným stylem psaní, ale příběh si mě získal. I když mě závěr nešokoval, tak jsem si z poslechu odnesl trochu mrazivý a skličující pocit.

mh.mail
06.01.2016 3 z 5

POZOR, KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER!
Knížka není špatná, ale superlativy na obálce, jak už to tak bývá, jsou spíš dílem marketingu. Také nemám rád přirovnání typu „druhá Zmizelá“ apod. Shodou okolností jsem četl i tuto knihu, takže mohu srovnávat. Podobnost je v tom, že příběh je vyprávěn z úrovně pohledů více postav, u Zmizelé dvou, tady dokonce tří, a to včetně oběti, který nás logicky vrací do minulosti, zatímco ostatní dvě postavy popisují současnost. Ale jinak bych knihy nesrovnával.
Trochu mě mrzelo, že v napětí byl čtenář udržován především za pomoci alkoholového okna jedné z vyprávějících hrdinek, která si tak nepamatovala, co v době spáchání zločinu dělala. Takže se informace, které jsme dostávali, v průběhu času i měnily podle toho, jak se hrdinka postupně rozpomínala na to, co se stalo. Taky některé hrdinčiny úvahy mi přišly jako záměrně zavádějící na falešnou stopu, ale byly až příliš průhledné.
Ale nenechte se mýlit. Dívka ve vlaku není špatná kniha, při čtení jsem se nenudil, jen ta superlativní hodnocení mi přišla poněkud nadnesená. O něco lepší průměr.

Daenerys
06.01.2016 5 z 5

Velmi příjemné počtení! Potěšilo mě lehce netradiční pojetí: vyprávění z pohledu více postav (mám pocit, že to nikdy nezklame) a alkoholismus hlavní hrdinky (s tím jsem se zatím ve vyprávění děje ich formou v knize nesetkala a řekla bych, že to právě dělá tuhle knížku odlišnou od jiných). Líbí se mi i samotný název s anotací a začátkem, jízda ve vlaku, očumování okolí... copak z toho asi může vyplynout? Kdo by čekal, že nakonec budou jednotlivé postavy a děje tak vzájemně provázány. Moc dobrý počin, za mě rozhodně spokojenost.

sachista
06.01.2016 3 z 5

S velkým nadšením jsem si opatřil knihu, která měla obrovskou reklamu, jež hlásala, jak se jedná o největší a nejsilnější debut, bestseller atd. Po přečtení si troufám konstatovat, že jde o zcela průměrný kriminální thriller, jehož pointu musí odhalit každý alespoň trochu zkušený čtenář krimi a detektivek. Nic zásadního ani převratného se neodehrává, kniha je čtivá, byť místy zbytečně rozvleklá a subjektivně mě mnohdy iritovala hlavní postava Rachel, i když mi jí v konečném důsledku bylo nesmírně líto. Věřím, že filmové zpracování se může povést náramně a může z toho být pěkný devadesátiminutový thriller, Emily Blunt bych viděl spíše na Megan, Annu by mohla rozhodně hrát Jessica Alba, Anna Kendrick nebo Kate Beckinsale. Rachel by slušela nějaké výtečné herečce, kterou by maskéři pěkně přifoukli a zošklivěli. Třeba se mi film bude líbit mnohem více než kniha.

MaaaR@
05.01.2016 3 z 5

Bohužel si neumím pořádně vychutnat knížku, kde mi není sympatická ani jedna postava.

Thamilka
05.01.2016 5 z 5

Super kniha, čte se velice dobře a opravdu se dá přečíst za jeden večer, ale já si ji "šetřila".
Popravdě řečeno, vraha jsem neuhádla, až opravdu na konci... ale tím líp, nebaví mě detektivky, kde znám vraha od půlky knihy, to je pak nuda :-D

Ulriška
05.01.2016 3 z 5

Prý nová Zmizelá. Ani náhodou, ta Dívce nesahá po kotníky. Motivem zmizelé manželky a podezřelého manžela veškerá podobnost končí. Rachel si mě omotala okolo prstu a nepustila mě, dokud jsme to spolu nerozlouskly. A kdyby to nepokazil ten Jekyll/Hyde v závěru, přidala bych *.

Hermi
05.01.2016 3 z 5

Lehce nadprůměrná detektivka. Nenáročná zábava na pár večerů. Zběhlý čtenář detektivek rozplete zápletku přibližně v polovině knihy. Věrohodně charakterizovaná hlavní postava - alkoholička.

SelkaNika
05.01.2016 4 z 5

Fakt, že knize předcházel takový mediální boom mi asi pokazil dojem, protože člověk začíná číst s příliš velkým očekáváním, a pak si říká, tak kvůli tomuhle takový humbuk? Ale s odstupem času musím ocenit zajímavý příběh, i přesto, že mi žádný z hlavních hrdinů nebyl sympatický a slabosti Rachel, mě vyloženě rozčilovaly. Navíc začátek knihy se strašně táhl, a když už to konečně začlo být zajímavé, tak najednou přišel konec, kdy přišel zvrat v podobě vraha, ale když už jsme vyloučily manžela, tak nám moc možností nezůstalo.

Vilas1979
04.01.2016 5 z 5

Nestává se mi často, že bych přečetl knihu téměř na jeden zátah, Dívka ve vlaku však mezi to málo knížek patří. Jistě, kniha nemá ani 300 stránek, i tak to však ukazuje na vysokou čtivost tohoto dílka. Srovnání se Zmizelou je určitě na místě, mně se však Dívka ve vlaku líbila o dost víc a to hned od prvních stránek. Odjakživa mám totiž slabost pro hlavní hrdiny trpící různými psychickými poruchami, alkoholiky a uživatele všemožných prášků a drog. Tedy stejně jako Harry Hole, byla i Rachel postava podle mého gusta, bylo zajímavé sledovat její každodenní zápas se závislostí, tak důvěrně známý všem alkoholikům. Vyprávění Megan a Anny už tolik zajímavé nebylo, jak ale vše směřovalo do jednoho bodu, kde se tyto tři linie protnou, nemohl jsem se od čtení odtrhnout a knihu dočetl ve čtyři hodiny ráno. Samozřejmě, že tato kniha není nějaké nadčasové umělecké dílo, patří do žánru komerční populární literatury, je naivní koupit si knihu označenou jako Světový bestseller - Kniha roku 2015 a očekávat, že dostanu nového Tolstoje. Stejně jako by bylo naivní očekávat, že na komerčním rádiu uslyším Close To The Edge od Yes nebo na komerční TV stanici uvidím Mechanický pomeranč v hlavním vysílacím čase.

Punkies
04.01.2016 4 z 5

Kniha je lehce napsaná a hned vtáhne do děje. Dle ovací jsem čekala víc, ale líbilo se mi to. Akorát bych ženu po třicítce se sklonem k tloustnutí a alkoholismu nenazývala dívkou.

Souhlasím s anishtou, konec měl velmi rychlý spád.

KattyV.
04.01.2016 5 z 5

Do strany sto nuda, od stovky vejš jsem nemohla přestat číst. :-)
Vrah se dal docela lehce tipnout, ale to mi nevadí, kniha měla spád a také se mi líbil pohled tří různých žen.
Jsem spokojená.