Dívka v modrém plášti

Dívka v modrém plášti https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337890/bmid_divka-v-modrem-plasti-FRk-337890.jpg 4 220 78

Píše se rok 1943 a v nacisty okupovaném Amsterdamu vládne přídělový systém. Mladičká Hanneke se ale vyzná. Na černém trhu se pohybuje jako ryba ve vodě a dokáže obstarat většinu věcí, které lidé potřebují. Při jedné z donášek ji její pravidelná zákaznice požádá o pomoc. Nechce sehnat maso nebo petrolej. Chce, aby Hanneke našla židovskou dívku, kterou u sebe ukrývala. Vzala si jen svůj modrý plášť a zmizela neznámo kam. Hanneke zprvu ani neuvažuje o tom, že by se do nebezpečného pátrání pustila. Pak ale položí první otázku. Když dostane odpověď, chce najednou vědět víc. Postupně je vtažena do pavučiny tajemství a ohromujících odhalení, která ji zavedou až do samého srdce studentského protinacistického odboje…... celý text

Literatura světová Válečné Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Girl in the Blue Coat , 2016

Sotek43
05.11.2017

Krásná kniha o odvaze, přátelství. Hezky se četla zvlášť ke konci knihy jsem se od ni nemohla odtrhnout.

lapagerie
19.10.2017 4 z 5

Dívka v modrém plášti měla zajímavou zápletku, ale neuchvátila mě tolik, jak jsem čekala. Téma zmizelé židovské dívky je lákavé, kniha je hezky napsaná, ale neudělala na mě TEN dojem.

bagel
29.09.2017 4 z 5

Spíše pro mladší čtenáře, přínosem bylo pro mě poznání méně známého prostředí Nizozemí za druhé světové války.

Nikka710
23.09.2017 3 z 5

Téma odboje v období II. světové války, Nizozemsko, hledání dívky a snaha pomoci druhým. Evropští autoři však dokáží téma kvalitněji zpracovat, což je zde znatelné. Knihu bych doporučila dětem kolem cca 12 let a starším, pro které může být hlavní hrdinka knihy zajímavou postavou.

ocena
21.09.2017 4 z 5

Překvapivý závěr a opravdu čtivé!

Tereterezka
12.09.2017 5 z 5

smím se zeptat zda Hanneke dívku najde(mirjam)

ivca7818
03.09.2017 3 z 5

Rozhodovala jsem se, zda knize udělit tři nebo čtyři hvězdy, bohužel se však musím přiklonit pouze ke třem a knihu zařadit k šedému průměru. Po přečtení závěrečné poznámky autorky, v níž hovoří o odbojové činnosti Nizozemska za 2. světové války mě zklamalo, jakým způsobem autorka příběh pojala, neboť tato látka má sama o sobě jinak velký potenciál, který autorka vhodně nevyužila. Knihu bych doporučila mládeži na druhém stupni základních škol, potažmo škol středních, kteří se začínají zajímat o problematiku 2. světové války, byť po stránce faktografické si zde neudělají de facto žádnou představu a stejně budou muset zapátrat v další literatuře popřípadě na internetu. Příběh je prostě jednoduchý a zaměřuje se vlastně jen na pátrání po ztracené židovské dívce dívkou, která přišla o svou první lásku. Působí to až krásně dětinsky, jako by válka byla jedno velké dobrodružství, v němž figurují mladí, stateční a krásní lidé, kteří se snaží dělat správnou věc, ačkoli nevědí, v čem takový odboj vlastně spočívá. Knize toho chybělo mnoho, především lepší faktografický základ, napínavější zápletka a prokreslenější charakteristika postav. Takže za mě průměr, který by ovšem mohl zaujmout věkovou kategorii čtenářů v rozpětí 12-19 let.

Zania
22.08.2017 4 z 5

Příjemné čtení, avšak žádný bestseller a trhák, co by zaujal.

bookcase
11.08.2017 4 z 5

Zajímavý námět. Četla se dobře. Pokud přiměje dnešní mladé k zamyšlení nad válkou, nad tím, co prožívali obyčejní lidé, je to jen dobře.

PetraBery
02.08.2017 4 z 5

Kniha z doby 2.světové války určená spíše pro mladší ročníky. Přesto přečtení nelituji, zase jiný pohled na válku, tentokrát z Amsterdamu, kde hlavní hrdinka Hanneke pomáhá najít židovskou dívku Mirjam. Kniha nejen o mládeži, ale hlavně o rozhodnutích, která můžou změnit celý život.

Apoška
29.07.2017 3 z 5

Knížka nebyla špatná. Akorát jsem myslela, že Miriam uteče někam za hranice nebo tak. Aby tam bylo více napětí...

sporran
09.07.2017 4 z 5

Poutavě napsaná kniha. Příběh, který se odehrává zatímco zuří válka. Člověk se musí zamýšlet nad tím, co vůbec za války bylo možné (třeba svatba, Ollie a Willem zrovna neměli vyučování, běžné pohřbívání s obřadem....). Kniha stojí za přečtení. Je mnohem lepší než řada s lepšími hodnoceními, tedy alespoň pro mne.

konicekbily
27.06.2017 3 z 5

Americká autorka se pokusila popsat odboj mládežníků v okupovaném Nizozemsku. Mám pocit, že se jí to moc nepovedlo.

kuruteku
27.05.2017 4 z 5

Ani detektivka, ani válečný román. Od všeho kousek, co se docela dobře čte. Na můj vkus by to ještě chtělo aspoň na konci naznačit, zda se Hanneke zapojí do odboje, co ještě dokáže skupina studentů, atd.

MirijamFrankl
17.05.2017 5 z 5

učitě si pčetu znova, i když se obvykle ke knihám nevracím.

MirijamFrankl
17.05.2017 5 z 5

Naprosto fantastická kniha,jedna z nejlepších válečných.Úžasně se to čte,postavy jsou jako živé z masa a kostí,příběhu nechybí poutavost a časté zvraty,nad kterými jsem otevírala pusu dokořán.
Historický román s prvky dtektivní práce,super!

ivousekk
16.05.2017 3 z 5

Mám ráda příběhy z 2. světové války. Podle anotace jsem čekala něco jako Krycí jméno Verity či Rose po palbou, které byly naprosto skvélé. Podobné to bylo i nebylo. Bylo fajn čtení, zajímavý náhled do válečného Amsterodamu. Sonda do životů mladých a jejich postoj k válce a přežití. Jen to chtělo trochu přidat. Příběh ve mně nevyvolával tak silný pocit a emoce jako již zmíněné knížky. Škoda, určitě na to měl. 3* málo, 4* moc.

Renatecka
28.04.2017 3 z 5

3,5 hvězdičky, kniha neurazí, ale ani nenadchne. Pro mě průměrné dílo hodné přečtení, ale podruhé už po ní nejspíš nesáhnu.

druhá světová válka (1939–1945) ženy dobrodružství pro mládež

Monica Hesse
americká
2017  78%Dívka v modrém plášti
2020  80%Poslali je nalevo
2019  64%Vojna okolo nás

Kniha Dívka v modrém plášti je v