Dívka od vedle

Dívka od vedle https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252536/bmid_divka-od-vedle-DZS-252536.jpg 4 283 94

„Dívka od vedle žije. Tento román děs neslibuje, on ho skutečně přináší.“ - Stephen King Předměstí v New Jersey. Padesátá léta. Stinné ulice, zastřižené trávníky a útulné domy. Klidné místo, kde se dá příjemně vyrůstat. Pokud ovšem nejste šestnáctiletá Meg a její mladší sestra Susan a po smrti rodičů se o vás nestará vzdálená pološílená teta se třemi syny, kteří splní, co jí na očích vidí. Kontroverzní trýznivý horor, podle kterého byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film. V našem vydání najdete kromě románu také obsáhlou předmluvu Stephena Kinga, doslov Jacka Ketchuma a dvě jeho bonusové povídky, plus rozhovor s Jackem Ketchumem a scénáristy filmu.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Girl Next Door , 1989

M1ra
02.03.2016 4 z 5

Dívka od vedle je opravdu silná zvrácenost plná mučení. Příběh utíká rychle a dobře se čte, ale mně osobně v tom cosi chybělo, takový větší podnět číst dál. Každopádně mezi horory rozhodně patří, a když se nad událostmi trochu zamyslíte, určitě vás vyděsí + není to až tak nereálné jak se může zdát.

Jack Bauer
28.02.2016 5 z 5

Dříve než se mi dostala kniha do ruky jsem viděl dvě krásná zfilmování, tudíž jsem se připravil o napětí, šoky...i tak mě kniha naprosto uchvátila, je mnohem krutější než filmy. Velmi drsné, neskutečné, nepochopitelné a smutné. Při utrpení bezmocné slušné dívky Meg a její mladší mnohem bezmocnější sestry Susan ve mě vřela krev. Přečteno jedním dechem, nominace na knihu roku 2015. Přesně takové reálné horory mám rád a ne ty neskutečné ptákoviny co píše Stephen King. Knihu by si měli přečíst všichni slušní lidé, aby nebyli nevšímaví ke svému okolí a více si všímali co se kolem děje. A v těch ostatních, nevšímavých, aby se hnulo svědomí.
A takové Ruth a jejím grázlům a všem podobným přeji, aby se jím to tisíckrát vrátilo, v tom bych neměl slitování. V každém z nás je zlo, ale někdo ho dovede potlačit a až mu nic jiného nezbývá a je zahnán do kouta v něm propukne a druzí si v něm libují jen tak pro zábavu.
Bohužel nejen v dnešní době mě připadá, že těch slušných je málo a všude kolem nás bují zlo. Vemte si nedávný příklad u nás šikanované učitelky, která nakonec zemřela. Co ostatní? To se zbytek třídy nedokázal postavit třem grázlům, dát jim pořádnou nakládačku, vymanit je ze svého kruhu, zastat se učitelky? Tudíž všichni jsou vinni, jen přihlíželi a snad si alespoň v skrytu duše v tom libovali jako David, i když jim jí bylo třeba líto. Jack Ketchum napsal nejenom skvělý odporný příběh, ale nahlédl i do hloubi Davidovi duše, jak nevšímavost, zlo a lhostejnost postupně vítězí. Na toto téma je mnoho skutečných pravdivých knih, které stojí za povinnou četbu ne sadistům, aby se v nich vyžívali, ale všem svědomitým lidem, aby proti takovému zlu bojovali a nebyli lhostejní a ostatním, aby se v nich hnulo aspoň svědomí a pocit vinny, že takovým případům nezabránili a zůstali lhostejní. A grázly tvrdě trestat, bez milosti. Doporučená podobná četba, ale tentokrát skutečnost:

minimonisek
26.02.2016 5 z 5

Tak tahle knížka je prostě SÍLA. Nebudete se moci od tohoto mrazivého příběhu odtrhnout a budete zaraženi, kam až tyranizování nevlastní psychopaticky nemocnou matkou, která v něm podporuje i vlastní děti a děti z okolí, může zajít. Příběh je hrozný především tím, že by se kdykoliv mohl stát realitou. Na konci si budete nejspíš říkat, že by bylo lepší, kdyby Meg umřela při autonehodě spolu s rodiči ....

moira2912
26.02.2016 5 z 5

Dívka od vedle mě děsí.
Nejspíše proto, jak je reálná.
Hlavní hrdinu, toho zatraceného spratka a zbabělce, jsem chtěla tak zmlátit.
(Zvláštní, že jsem si na něj vzpomněla před všemi ostatními, kteří by si můj vztek zasloužili více. Snad proto, že ti byli batshit crazy a on byl ten, který měl svědomí.)
Chtělo se mi pro Meg brečet. Když mám v hlavě tu první scénu, u řeky, s obrázkem, před tím vším, a pak konec.
Co se dělo. Stále v sobě mám ten lezavý, špinavý pocit, také strach a zuřivost.
Dívka od vedle je zatraceně syrový a silný příběh.

Disease
25.02.2016 5 z 5

Z Jacka Ketchuma se pomalu ale jistě stává můj horrorový favorit. Nejen proto, že má precizně zvládnutou psychologii, ale i proto, že tohle je opravdu LITERATURA. Stejnojemnnou filmovou adaptaci http://www.csfd.cz/film/227528-the-girl-next-door/prehled/ jsem viděl před čtením, ale nebylo to na závadu. Tahle kniha opravdu není pro každého, zejména ti, kdo si myslí, že horror je Stmívání, Pravá krev nebo třeba Del Torův Zhoubný kmen, by se jí měli vyhnout na sto honů. Co se týče dvou povídek na závěr, první se mi nelíbila, respektive jsem nějak nepochopil, co tím chtěl autor říci, druhá byla výborná.

Sobotikova
19.01.2016 3 z 5

Nic tak hrozného, příšerného, děsivého, hnusného, odpudivého..jsem ještě nečetla. A to mám přečteného skoro celého Kinga. King je ale fantazie, neskutečno...toto bylo až moc reálné. Konec jsem už musela jen přeskakovat, protože se to číst nedalo. Nepochopitelné. Nemám slov.

Malachit
09.01.2016 4 z 5

Ach Dallasi, Dallasi, copak schováváš v tajné komoře svých představ? To bude asi velmi interesantní místo, že ano?
Silně znepokojivá kniha o tom, jak snadno lze podlehnout představě, že můžeme dělat cokoli... a komukoli. O tom, jak nebezpečná může být nevšímavost.
A děti nemusí být v pořádku.

JajaCZ
14.12.2015 5 z 5

Skvelo spracovaná desivá téma, z ktorej bude mraziť aj po dočítaní.

Gnomo
22.11.2015 5 z 5

Je to dobře napsané, ohraničené (více pozn.autora), gradující, přestože je dějová linie předem jasná.
Zajímavá je autorova poznámka: O psaní Dívky od vedle, i doslov Stephena Kinga.
Mnohem lepší a vyzrálejší, než kniha "Po sezoně".
Děsivost je daná především vazbou na realitu (tzn. příběh se může odehrávat kdekoliv kolem vás).

Rodaw
18.11.2015 5 z 5

Ufufu, včera jsem udělala věc, která se mi moc často nepoštěstí (a když, tak z toho mám velikou radost :D ) - BĚHEM JEDNOHO DNE JSEM PŘEČETLA KNIHU. A AJI JSEM SE PODÍVALA NA FILM. Wow.. no včerejší den si budu pamatovat asi navždy, protože na ten příběh nikdy nezapomenu.
Ve zkratce (protože bych o tom mohla mluvit asi hodně dlouho, celý dnešek nad příběhem uvažuju a věřte mi, že kniha ve Vás vyvolá opravdu hodně otázek - na které třeba časem najdete odpověď, na některé vůbec ne..): toto je nejvíc psycho kniha, kterou jsem kdy četla. Ještě nikdy jsem se nesetkala v knize s přímým mučením a zjistila jsem, že číst to je daleko nárčonější než se na to dívat (jsem fanda hororů a dívám se na ně dost často, Inside, Martyrs, Eden lake a podobné filmy se mohou jít schovat, na násilí co je v Dívce od vedle nemají). Tahle knížka je nezapomenutelná a při čtení jsem měla pocit, jako ještě nikdy: měla jsem skoro až výčitky z toho, že jsem otáčela další stránky (což mimochodem sám autor uvádí, že se tak čtenář bude cítit ). Nedokážu to popsat slovy a i kdyby se mi to nějak povedlo, čtení Vás stejně dostane a úplně srazí na kolena. Toto vážně není pro všechny. Je to spíš pro okrajové publikum, ale panebože, tohle je fakt kniha, která se Vám dostane úplně všude. Po dočtení jsem měla depresi, na dně.. páni, vážně mě to tak hodně poznamenalo.. 2 scény tu byly i na mě moc.. když si je teď zpětně vybavím, skoro se mi až hrnou slzy do očí, tak obrovská bolest, nedokážeme si to absolutně představit... Má mamka tuto knihu také četla a také ji hodně poznamenala. Ale zjistila jsem, že mírně přeskákala konec (už toho na ni bylo moc), ale když to čtete vážně pořádně, zničí Vás to.
Mám skoro až výčitky svědomí doporučit Vám tuto knihu, protože je prostě STRAŠNÁ, KRUTÁ a NEMILOSRDNÁ, na táci Vám dá VŠECHNO (až tedy na tu jednu věc, kterou David nebyl schopný popsat..) , ale ano, doporučuji Vám ji, protože Vás sice znechutí, ale zároveň Vás donutí zamyslet se nad tou hrůzou a hledat v tom spojitosti..
Autor se inspiroval skutečnou událostí, kterou popisuje film AMERICAN CRIME: , ale varuji - The Girl next door je horší na násilnosti. Tento příběh dostane snad každého.. na psychiku je to o to horší, že víte, že něco podobného (skoro vlastně stejného) se vážně stalo..
Tuhle knihu asi nikdy nerozdýchám, ale jsem strašně moc ráda, že jsem si ji přečetla :-)

snupko
12.10.2015

Krutá kniha, núti vás. Stále čakáte, že to už tak ďalej nejde a nič horšie sa nemôže stať, že snáď už teraz, práve teraz sa niečo zmení...

Nel-ly
17.09.2015 5 z 5

Rue Morgue: "Jedna z neznepokojivějších knih v dějinách hororové literatury."

No, hororů jsem zas tolik nečetla a popravdě mi to ani jako horor nepřišlo, i když děsivé to bylo, každopádně se pod tu poznámku můžu podepsat. Je děsivé, že to bylo inspirované skutečnými událostmi a je to milionkrát horší než adabtace natočená v roce 2007 (občas naprosto totožné dialogy), protože tady se čtenář ocitá v hlavě dvanáctiletého kluka, který je... on není zlý, ale není ani hodný, je nerozhodný a člověk celý čas čeká a čeká, až někdo udělá něco hrdinského, něco co bude dávat znát, že v účastnících je trocha dobra a že svět prostě nění takový... a pak už je pozdě.

Izu
31.08.2015 5 z 5

Číst tuhle knihu je jako dostat pěstí do břicha.

Tremors
16.08.2015 4 z 5

Dívka od vedle je ZLÁ kniha.

Rozhodně není špatně napsaná, nebo nudná. Naopak jsem knihu nechtěl odložit, dokud se nedozvím, jak skončí. A zároveň jsem nechtěl pokračovat, abych nemusel číst o dalším utrpení Meg. Někde v doslovu Jack Ketchum napsal, že chce, aby se čtenář cítil vinen za to, že otáčí stránky a to se mu v mém případě povedlo.

Narozdíl od knihy Po sezoně, která byla spíš vyvražďovačka, poskytuje Dívka od vedle mnohem víc psychického teroru.

Co se týče postav, tak jediná hrdinka je Meg. Příběh je vyprávěn Davidem, jenž vzpomíná na dětství a na to, co se stalo s ní stalo. David není úplně kladná postava, jelikož také díky jeho nerozhodnosti se mohlo týrání Meg odehrát. Psychologie postav je dobrá a například u Ruth můžeme sledovat, jak se z ní postupně stává šílenec.

I přes moje hodnocení je těžké tuhle knihu doporučit. Je to kniha, kterou už pravděpodobně znovu číst nebudu.

vraždy zfilmováno sadismus horory týrání podle skutečných událostí

Část díla

Jack Ketchum (p)
americká, 1946 - 2018
2015  86%Dívka od vedle
2011  82%Po sezoně
2018  68%Schovka
2016  83%Red
2019  82%Křižovatky

Kniha Dívka od vedle je v