Dívka od vedle

Dívka od vedle https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252536/bmid_divka-od-vedle-DZS-252536.jpg 4 283 94

„Dívka od vedle žije. Tento román děs neslibuje, on ho skutečně přináší.“ - Stephen King Předměstí v New Jersey. Padesátá léta. Stinné ulice, zastřižené trávníky a útulné domy. Klidné místo, kde se dá příjemně vyrůstat. Pokud ovšem nejste šestnáctiletá Meg a její mladší sestra Susan a po smrti rodičů se o vás nestará vzdálená pološílená teta se třemi syny, kteří splní, co jí na očích vidí. Kontroverzní trýznivý horor, podle kterého byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film. V našem vydání najdete kromě románu také obsáhlou předmluvu Stephena Kinga, doslov Jacka Ketchuma a dvě jeho bonusové povídky, plus rozhovor s Jackem Ketchumem a scénáristy filmu.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Girl Next Door , 1989

Veronika33
25.06.2017 3 z 5

Príbeh v tejto knihe bol veľmi násilný, avšak spracovanie sa mi zdalo poslabšie. Nedalo sa mi dobre začítať , zasa platí, že slabšie povahy ruky preč od knihy. Videla som film, ktorý ma zaujal viac aj keď tam bolo menej surovosti.

motolka
28.04.2017 5 z 5

Hodně krutá knížka. Viděla jsem i film, který byl taky krutý, ale ne tak krutý jako knížka. Někteří lidé jsou zrůdy :o(

Terinka14
20.04.2017 5 z 5

Tahle kniha odhalila lidskou povahu tak syrově, jak jsem to ještě nezažila. Bylo to zvrácené. Všechno to dávalo smysl a přitom to nemohlo být víc nepochopitelné. V některých pasážích se mi chtělo vyloženě zvracet. Byl a stále to je silný zážitek,

SmallLucia
30.03.2017 4 z 5

Přiznám se, že nevím, jestli bych vůbec měla dávat 4 hvězdičky, když jsem se od knížky musela mnohokrát odvrátit a nadechnout se, abych vůbec mohla pokračovat dál ve čtení. Ale věci, které se Meg staly, jsou pro mě naprosto nepředstavitelné a všechno je tak dokonale vykresleno, že jsem se nakonec nemohla vůbec odtrhnout. Proto ty čtyři hvězdy.
Nejvíce mě ovšem děsí, že je knížka inspirována skutečným příběhem.

magickajana
29.01.2017

Upřímně jsem na Dívku od vedle byla hodně zvědavá, po všech těch recenzích a komentářích slibujících mrazivý psycho horor. A upřímně jsem si v jedné části knihy říkala - to má být ono? na tom není nic drsného, to mě nevyděsí.....ale to jsem se hodně zmýlila. Začalo to nevinně a vyvinulo se to v jednu z opravdu nejnáročnějších knih na psychiku, co jsem kdy četla. Po dočtení ze mě byla na přechodnou dobu troska. Moje chyba, varovali mě. Ale já jsem ráda, že jsem si ji přečetla, je to "dobrá" kniha (taková ta kniha, co je skvěle napsaná, chytné vás atd. ale říct o ní,že je dobrá bez uvozovek je vám proti srsti, protože prostě není dobrá, ale vyloženě zlá). Pomůže vám uvědomit si, že zlo je v nás všech (pokud už jste to nevěděli). Kromě všeho mučení, týrání a ponižovaní pro mě bylo taky psychicky náročné být příběhem provázená vypravěčem, kterého jsem chvílemi z duše nenáviděla a ani na konci jsem nevěděla, jak se ohledně něj cítím. Shrnutí - mrazivé, děsivé, donutí vás přemýšlet, donutí vás ze srdce nenávidět. To, že je příběh inspirován skutečnou událostí mě doteď bodá u srdce.

Nixa
05.01.2017 4 z 5

Ještě nějakou dobu po přečtení této knihy jsem měla husí kůži. Kniha není pro každého, pro slabé povahy určitě ne. Já ke slabým povahám nepatřím, ale přesto se mi u knihy dělalo špatně z lidí, kteří se nachází v naší společnosti. Určitě je potřeba koukat kolem sebe a pokud se nám něco jen trochu nezdá, tak to řešit. Kdyby tady někdo zasáhl, tak to nemuselo dojít tak daleko.

edith79
01.01.2017 4 z 5

Tato kniha opravdu není pro slabé povahy a ještě teď mi běhá mráz po zádech z toho, jaká zrůda se dokáže ukrýt v tvorovi, který si říká člověk i když na to nemá právo.

Marquis
21.11.2016 5 z 5

Tam, kde Po sezóne stavalo na pudovom odosobnenom dese, tam Dievča od vedľa vyhráva s väčším dôrazom na charaktery a psychológiu správania sa postáv (ako aj prácu s nimi) a plíživú atmosféru vygradovanú až do neúnosnej miery. V čom však Ketchum prekonáva svoj dravý opus je to, že hoci viete, čo musí nevyhnutne nasledovať, predsa ste v šoku, kam až to všetko nechá autor zájsť. King tvrdí, že Dievča od vedľa žije. Pri čítaní som knihu niekoľkokrát odložil a usiloval sa nemyslieť na to, že ľudia takýto skutočne sú. King sa nemýli, ale ja dodávam, že Dievča od vedľa bolí. Bolí skutočne, hoci je to "len" kniha. A bolí o to viac, keď si uvedomíte, že je to skutočný príbeh "od vedľa". Po poslednej stránke som chvíľu rozdýchaval všetky vnemy a musím uznať, že Dievča od vedľa je jedna z najpôsobivejších kníh, ktoré som mal kedy možnosť čítať. Utýrala ma psychicky... Záverečné jednohubky (poviedky) mi nakoniec pripadali tak trochu nepatrične (v kontraste s predchádzajúcim šokom) a bol by som radšej, keby boli vydané samostatne, hoci tá o duchovi a mačke bola výborná. Doporučujem len silným povahám.

mrliš
15.11.2016 2 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Pro mě se jedná o průměr až spíš podprůměr. Příběh není tak zlý, ale podání a styl psaní mi neseděl.

happy-smile
08.10.2016 3 z 5

První třetina knihy vypadá jako něco z tvorby Petera Maye. Bezstarostný život jedné dětské party někde na vesnici, kde si můžou užívat přírody bez dohledu dospělých. Potom se ale vše ošklivě zvrhne, posouváme se k výpovědi o jednom velkém utrpení. O tom, jak jsou děti zlé, když nepodléhají žádné zodpovědnosti. O netečnosti a touze dělat zakázané věci. O žárlivosti a nesmyslné mstě. Hrůzy se pořád stupňují, je to reálně a dobře popsané... Bohužel toto není to, co bych si představila jako moderní dílo hororu... Kdybych věděla, jakým směrem se to bude ubírat, tuto knihu bych nečetla. Opravdu jen pro silné povahy.

Ywonek
08.09.2016 3 z 5

Silena kniha u ktere se mi delalo spatne. Nicmene, presto jsem ji nejakym zpusobem chtela docist.

Zrzavá_Tereza
28.08.2016

Já tohle snad ani nebudu hodnotit hvězdami, ale spíš to sem napíšu - je to hrozné. Je to hrozné a brutální a bolí to. Ale nešlo přestat číst.

Brace
01.08.2016 3 z 5

Ani do třetice mě J. Ketchum nepřesvědčil o své vyjímečnosti. Ano, byla to nejlepší kniha z trojice česky vyšlých (ještě Red a Po sezoně), ale jelikož se v doslovu dočtete, že se jedná o autorovo vrcholné dílo, tak si myslím, že pro mě již do budoucna autor definitivně ztratil na vyjímečnosti. Dílo jasně šokující, ale jak už tu kdosi poznamenal: proč se takové knihy píší? Na druhou stranu musím přiznat, že mě autor aspoň přinutil zapnout wikipedii a přečíst si něco o události, která mu stála jako předloha příběhu. A za to mu pomyslný bodík připsat musím.

Michaela01
14.07.2016 5 z 5

Nevím co říct. Tahle kniha mluví sama za sebe.
Nejhorší je číst vcelku pohodový začátek i když víte, že se něco tak hrozného bude postupem knihy opravdu dít.
Pro mě je to rozhodně drastický, ale zároveň i velmi čtivý příběh.
Jen jsem nechápala Davidovu nerozhodnost v tomto ohledu. Je příšerné, čeho všeho jsou lidé schopní, v dnešní době to ale není žádná novinka.
Za mě pět hvězdiček, ale slabším povahám nedoporučuji.

cori
09.06.2016 3 z 5

Nejde o horror, ale spíše o psychothriller, kde skupina dětí pod vedením sadistické matky mučí svou nezletilou příbuznou. Možná, že před 27 lety, kdy vyšel originál, byli čtenáři ohromení a vyděšení, ale v současnosti se podle mě jedná o průměrné dílko.

gawenirs
24.05.2016 4 z 5

I po několika pasážích kdy mi bylo zle z toho, že ti trýznitelé jsou lidé tak jako já, jsem nenarazila na praktiky, které by mě zcela ochromily a nedovolily by mi pokračovat ve čtení. Vím, že takoví, co postrádají lidskost, svědomí a empatii mezi námi jsou a děti takové pojmy nepoznají, když jsou pod vedením právě takové osoby. Nepřekvapuje mě čeho všeho jsou lidé schopní, když mají v rukou moc a před sebou bezbrannou oběť. Autor sám neměl žaludek na to, aby všechno dopodrobna popsal, a tak vše zůstává v takové míře, že se dostanete snáz na konec. Jednak abyste zjistili, jak to celé dopadne a jednak, abyste unikli a knihu mohli konečně odložit.
Jednoznačně doporučuji přečíst.

viclef
25.04.2016 5 z 5

Tak po skvělé Sezóně je tady pro mě ještě větší bomba - Dívka od vedle. Pocit znechucení z knihy sálá ještě o pár levelů výš, protože tohle se opravdu může stát. A jak piše Ketchum v doslovu, tak se kniha opravdu podobným případem inspirovala. Po dočtení jen nevěřícně kroutím hlavou a zůstávám v údivu, co autor dokáže...

Terry11
04.04.2016 2 z 5

V úvodu jsem měla pocit, že čtu Toma Sawyera, je takové ospalé letní nedělní odpoledne, kdy musí Tom natírat plot a pak si půjde s Huckem hrát na nedalekou Mississippi. No a pak to začalo. Nechápu, čím jiným, než samotnou krutostí zúčastněných na těch zvěrstvech, mohla kniha zaujmout. Sloh obyčejný, psychologie žádná. Proč jsou takovéto knihy psány? Zlobím se sama na sebe, že mám to "něco", co mě ponouklo tu knihu dočíst, také v sobě.

Faji
04.04.2016 5 z 5

Jack Ketchum je spisovatel, který vám podá příběh tak, že jste naprosto jeho účastníky. Místy jsem s nimi pobíhal po ulici, blbnul v lesích - to bylo super, neboť jsem cítil, jak jsem členem jejich party! Mnohdy jsem s nimi navštěvoval tetu Ruth a (bohužel) jsem byl i součástí té jejich Hry, jak tomu říkávali. Být ale svědkem, kdy dívčině vypalují nažhavenými jehlami klitoris, už nebylo tak super a příjemné. To jsem byl pro změnu rád, že jsem jen čtenář, ale stále někde podvědomě jsem byl členem jejich party. Vždy si ale můžete vybrat, jestli tam chcete být s nimi, nebo ne. A proto mám Jacka Ketchuma tak rád.

WugWugs
07.03.2016 3 z 5

Ketchum je vo svojej oblasti velmi zrucny spisovatel. Dievca sa cita este lepsie ako Sezona. Oproti nej je vsak menej hororovejsia - v zmysle toho, co od hororu ocakavam ja subjektivne. Dievca je ako velmi neprijemna drama s (nezamlcanymi) detailami na styl Hanekeho Funny Games, Sezona sa skor podoba na rubanicu ako Hills have eyes. Obcas si pozriem aj dramy, zvycajne vsak nieco ine. Inymi slovami, aj ja som z tych, ktori do literatury utekaju skor s tuzbou zabudnut na realitu, ako sa k nej takto mrazivo dostat znovu. To nie je vytka autorovi, o to mu predsa islo.

vraždy zfilmováno sadismus horory týrání podle skutečných událostí

Část díla

Jack Ketchum (p)
americká, 1946 - 2018
2015  86%Dívka od vedle
2011  82%Po sezoně
2018  68%Schovka
2016  83%Red
2019  82%Křižovatky

Kniha Dívka od vedle je v