Dívka, která chtěla zachránit knížky

Dívka, která chtěla zachránit knížky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364906/mid_divka-ktera-chtela-zachranit-knizky-4Il-364906.jpg 5 194 194

Anna má skoro deset let a ze všeho nejvíc ráda čte. Miluje čtení tolik, že jedním z jejích nejlepších přátel je knihovnice paní Monsenová, i když jí je už skoro padesát let! Jednoho dne paní Monsenová řekne Anně, co se stane s knihami, které si nechce nikdo půjčit. Zmizí. Jsou zničeny. Ale co se přihodí všem, kteří v těchto knihách žijí? Zmizí také? To přeci nejde! Anna musí knížky zachránit! Ale jak? Okouzlující, poetický a magický příběh o zvláštní lásce ke všem, kteří žijí uvnitř knih, napsaný jedním z nejznámějších a nejoceňovanějších norských spisovatelů. Knihu doplňují kouzelné ilustrace Lisy Aisato.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

Jenta som ville redde bøkene , 2017

kikies
31.07.2018 5 z 5

Vynikající kousek s přenádhernými ilustracemi. Půvabné postavičky zasazené do příběhu s hlubokou myšlenkou, který láká, pohlcuje a nutí přemýšlet, aniž by zatěžoval. Psáno jednoduše, ale mile, tak, aby zaujalo děti, kniha ovšem má co dát i těm odrostlejším.

broskev28
31.07.2018 5 z 5

Nevím, jak se mají hodnotit knížky pro děti, prostě to beru podle sebe: buď mě kniha "chytí" a já jsem vděčná, že jsem se s ní neminula, ačkoli už dávno nejsem dítě. Nebo se naježím a knihu neberu, něco mi na ní nesedne; v poslední době jsem právě tohle zažila například u knihy Vránova neobyčejná dobrodružství.
Ze školy a z několikaleté praxe knihovnice vím, jak dnešní děti odrazuje kniha plná textu - malá písmena, husté řádkování, minimum obrázků a k tomu 180 stran. Takovou knihu okamžitě odkládají a můžu jim o jejích kvalitách napovídat cokoli, tohle zkrátka nehodlají ani zkusit.
Při čtení Dívky jsem si uvědomovala, jak skvěle to tady autoři vymysleli:
1. Písmenka tak akorát, ani velká, ani malá.
2. Často by se na stranu vešlo víc textu, ale přesto ho tam nikdo nenamačkal, jsou tam (zbytečně) velké volné plochy.
3. Kniha nemá stránkování - což je na jednu stranu špatně, protože pro vás nemohu uvést, kterou stranu mám zrovna na mysli, ale slabého čtenáře takhle neodradí trojmístná cifra na poslední straně, geniální!
4. A jak už napsala Tyrkysová, vlastní příběh je většinou vyprávěn pomocí jednoduchých krátkých vět. Čtenář se nemusí potýkat s žádnými dlouhými a složitými souvětími. Nenajde tady ani náročné a neznámé výrazy.
Takže když je scéna takto úžasně připravena, potom už malému čtenáři nic nebrání všímat si toho opravdu podstatného: nádherných ilustrací a vlastního příběhu. Troufám si tvrdit, že ani tady nebude zklamán, stejně jako my dospělí. A já spěchám tuhle bezvadnou - a to doslova a do písmene - knížku objednat do naší knihovny, protože září se blíží . . .

Tyrkysová
26.06.2018 5 z 5

Ilustrace jsou bezesporu nosnou konstrukcí celé knihy, protože jsou opravdu nádherné, příběh ale rozhodně nezůstává pozadu. Má svou zajímavou filozofickou rovinu, která donutí k zamyšlení i dospěláka a pro děti je současně srozumitelný. Odpovídá tomu i jednoduchost vět, které sice postrádají jakousi malebnost (možná dáno částečně překladem?), ale zase jsou pro začínajícího čtenáře lépe uchopitelné. Za mě tedy rozhodně velký palec nahoru. Pokud budete mít možnost, určitě do knížky minimálně nahlédněte, chytí vás :-)

evasamankova
24.06.2018 5 z 5

Moc hezká a kouzelná kniha. Od pointy, přes postavy až po ilustrace. Z příběhu dýchá opravdové kouzlo. I vůně knih.

jasmína
20.06.2018 5 z 5

Koupeno, dnes přečteno i malé dcerce a ani nedutala, moc se jí kniha také líbí.

Budeme se k ní často a rady vracet !

TerkaM
17.06.2018 5 z 5

Nádherná knížka pro všechny milovníky knih - ať už ty malé nebo velké. Vlastně není třeba k ní říkat mnoho slov. Bylo to fajn počtení, rychlé přečteno, možná až moc rychle odbyté... ale líbilo se mi to a je dost těžké hodnotit knihu pro děti, když už nějakou dobu nejste dítětem.

čika
17.06.2018 4 z 5

Ilustracie, graficke spracovanie SUPER. Pribeh taky...predvidatelny, radoby filozoficky, mam radsej knihy, ktore su take lindgrenovsky rozverne...ale budiz....neviem, ako hodnotia pribeh deti...
To by ma zaujimalo

efka.saf
15.06.2018 5 z 5

Překrásné! Příběh této knihy je opravdu překrásný, hluboký, s ponaučením a posláním pro malé i velké čtenáře. Každá věková kategorie si z knihy odnese něco jiného, ale každý si určitě odnese něco; trošku jako v Malém princi. Navíc je tento kouzelný příběh doplněný nejkrásnějšími ilustracemi, co jsem v poslední době viděla. Dohromady je tedy kniha doslova malým uměleckým dílem, které čtenář bude hltat (skoro) všemi smysly.
Na druhou stranu ale souhlasím i s bibi.r. Jazyk je... tvrdý, suchý, formulace jsou stručné, výstižné, bez špetky obraznosti, vymazlenosti a květnatosti, což bych u takové knihy předpokládala. I přesto ale musím dát 5*, protože hloubka příběhu s tak okouzlujícími ilustracemi si to i tak zaslouží.

bibi.r
07.06.2018 4 z 5

Nemůžu se trochu rozhodnout jestli 3 nebo 4. Vysvětlím.

Nápad i ilustrace jsou super. Příběh se mi moc a moc líbil, ale nemůžu si pomoct, že to zpracování / jazyk trochu pokulhával. Je to překladem nebo už takový byl i originál? Nevím.

jan-da
04.06.2018 5 z 5

Krásný příběh a naprosto nádherné ilustrace. Rozhodně doporučuji a bylo by skvělé, kdyby knížka přiměla děti (víc) číst, místo těch mobilních telefonů, tabletů, apod ..

Gibis
30.05.2018 5 z 5

Naprosto úžasné ilustrace a také kouzelný poetický příběh, který pohladí po duši.

milunka21
27.05.2018 5 z 5

Opravdu nádherná kniha s překrásnými ilustracemi. Jedna z těch pohádek, která okouzlí děti i dospělé. Tu nikdy nedám z ruky a budu ji číst pořád dokola a nikdy neomrzí.

capricornus
24.05.2018 5 z 5

Krásná knížka, kterou by měli číst dohromady rodiče s dětmi.

Viky007
18.05.2018 5 z 5

Opravdu nádherná knížka, která zahřeje u srdíčka a donutí čtenáře trochu přibrzdit v tomhle zrychleném světě. Rozhodně se bude líbit všem milovníkům knih, bez ohledu na věk. A ty ilustrace jsou luxusní!

knihamouder
18.05.2018 4 z 5

Milé vyprávění doplněné úchvatnými obrázky doporučuji každému, kdo miluje obyčejné příběhy s neobyčejným poselstvím.

Pett
17.05.2018 5 z 5

Ach, větší půvabnost mi společnost nedělala už tak dlouho... beznadějně jsem propadla těm kouzelným obrázkům a ještě kouzelnějšímu vyprávění... takový ten příběh, ve kterém se chcete rochnit už napořád... krásné poselství... skvostná myšlenka... nejúchvatnější malůvky... má duše se ocitla v papírovém nebi a už nikdy nechce zpátky na zem ;) prostě... boží záležitost!

ReziEngli
09.05.2018 5 z 5

Krásná knížka, a naprosto úžasné ilustrace!!

antonin0999
08.05.2018 4 z 5

Pěkně propracovaná, voňavá knížka s krásnými ilustracemi a příběhem (nejen) pro malé milovníky knížek. Je psána jednoduchým, ale zároveň poetickým jazykem, který pohladí po duši. V jednoduchosti příběhu je síla, ačkoliv bych ocenil ještě větší prostor pro poznání postav, aby dostala hlavní myšlenka ještě silnější příchuť.