Dívaj sa na hviezdy

Dívaj sa na hviezdy https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263380/bmid_divaj-sa-na-hviezdy-boc-263380.jpg 4 195 195

Detstvo Evy Weissovej-Slonimovej, rodenej Bratislavčanky, poznačila druhá svetová vojna, počas ktorej prenasledovanie Židov v Európe dosiahlo obludné rozmery. Evini rodičia pripravili pre svoje deti úkryty, no sotva trinásťročná Eva a jej mladšia sestra Marta nakoniec neunikli deportáciám, chytili ich nitrianski gardisti a poslali do Osvienčimu. V spomienkovej knihe autorka opisuje hrôzy prežité v koncentračnom tábore Osvienčim-Brzezinka, kde bola nielen svedkom nespočetných surovostí a násilia, ale na vlastnej koži zažila mučenie, neľudské zaobchádzanie aj medicínske pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho. V roku 1945 po oslobodení Osvienčimu sovietskou armádou Eva a Marta samy museli prejsť kus vojnou zničenej Európy, aby sa dostali späť do rodnej Bratislavy a stretli sa s rodičmi a súrodencami. V spomienkach Evy Weissovej-Slonimovej sa prelína dojímavá nevinnosť dievčaťa s múdrosťou vyše osemdesiatročnej ženy. Kniha Dívaj sa na hviezdy dokazuje, že človek je schopný prežiť aj zoči-voči nepredstaviteľnému peklu. Zároveň je vyvrcholením celoživotnej angažovanosti Evy Weissovej-Slonimovej v jej úsilí informovať verejnosť o holokauste a udržiavať pamiatku na tých, ktorí ho neprežili.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Ikar (SK)

Gazing at the Stars , 2014

Nujeglo
14.03.2016 5 z 5

Líbila se mi, trošku mi připomněla knihu Deník Anny Frankové, i když nebyla psána ve formě deníkových záznamů. Vždycky mě rozhodí popisování těchto událostí, přesto mě to baví číst i když u tohoto typu knih to vyzní možná trošku divně, ale fakt mě to baví, i když mě to vždy zároveň rozhodí..ale hodnotím kladně.

Evka89
07.01.2016

knihu jsem přečetla během pár dní. Knih z tohoto období jsem přečetla hodně ale stále mě překvapuje surovost s jakou bylo s lidmi zacházeno. Ačkoliv bříběhy z nemocnice a celkové zacházení pana Mengeleho mě již snad nepřekvapí, vždy mám pocit že ten člověk neměl srdce natož pud lidskosti.Příběh každého ve mě zanechává silnou stopu. Budu pokračovat v této literatuře dál a hledat další a další tituly

1casper
01.12.2015 5 z 5

Kníhu jsem přečetla během pár hodin, nešlo se odtrhnout. O Mengelem jsem toho přečetla hodně, ale tady je to asi poprvé, kdy jsem četla zážitky "na vlastní kůži"....strašné....dávám 5 hvězdiček a knihu bych doporučila jako povinnou četbu.

Falda
24.09.2015 4 z 5

Zajímavé čtení. Knihu jsem přečetla během čtyř hodin.

katynais
19.07.2015 4 z 5

Hodne silna kniha, přečetla jsem uz dost knih s tematem holocaustu, ale poprve az v teto knize byly zmineny hruzy prace doktora Mendeleho. Tato pasaz byla vylicena velice strucne, takze je videt, ze to na autorce nechalo velike stopy

maryzka
09.07.2015 3 z 5

Je to zajímavá kniha ,jenom pořád si kladu některé otázky, ale ani v této knize jsem nenašla odpovědi( vyspělost otázek, nebo vypořádání s vnějším světem v období války i také po ní, dobu v koncentračním táboře byt jenom takovou poslední dobu války). Ale spíš bych tu knihu doporučila dětem.