Divá Bára (3 povídky)

Divá Bára (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211295/bmid_diva-bara-7ZI-211295.jpg 4 11 1

OBSAHUJE TRI POVIEDKY: Divá Bára -- Karla -- Domec pod horami. Z bohatej studnice jej poviedok pripravili sme pre slovenských čitateľov tri poviedky. Vďaka nevšednej rozprávačskej schopnosti Boženy Němcovej jej poviedky sú dodnes sviežim čítaním o živote prostých ľudí.

Salonka
13.02.2016 4 z 5

Táto útla a malá knižka vydavateľstva Mladé letá obsahuje tri známe poviedky: Divá Bára, Karla a Domec pod horami. Je to milé, nežné, poetické a idylické (víkendové) čítanie. Doslova pohladenie na duši, veď predsa všetko zlé sa na dobré obráti a láska hory prenáša a ... a žili šťastne, až kým nepomreli.

Božena Němcová vie vtiahnuť nielen do deja svojich príbehov, ale rovnako silne pôsobia aj „kresby“ dobového prostredia a ľudí. V tejto súvislosti mi prišiel na um výrok: Iba kniha dokáže jednou farbou opísať dúhu. Toto platí o jej dielach dvojnásobne. Obdivujem ich nežnosť, ktorá príkro kontrastuje so spisovateľkiným neľahkým a málo radostným životom.

Nemôžem nespomenúť (moju obľúbenú) výbornú filmovú adaptáciu Divej Báry z roku 1949 s Vlastou Fialovou a Janou Dítětovou.