Zlatý muž

Zlatý muž https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8788/zlaty-muz-8788.jpg 4 106 11

Tato kniha není pouhým výběrem povídek P. K. Dicka. Je i jistým přiblížením jeho života a názorů. Povídka Černá krabička se stala základem pro později zfilmovaný román Blade Runner, česky Sní androidi o elektronických ovečkách. Dostáváte zde do rukou soubor patnácti povídek, které dokazují, že Dick byl mistrem svého řemesla. Námětově se povídky pohybují od klasické sci-fi přes antiutopie a postkatastrofickou vizi až k povídce, která by se dala zařadit do žánru fantasy. Časově tento průřez zahrnuje roky 1954 – 1974.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Golden Man , 1980

Luigi1
22.08.2023 5 z 5

TakP.K.D.se to opět povedlo a dalo se čístt

Lele61
16.04.2023 5 z 5

Po přečtení Dickova románu Ubik jsem byl velmi zvědavý na povídkovou tvorbu tohoto autora a tak jsem sáhl právě po sbírce Zlatý muž. A můžu zodpovědně říci, že jsem rozhodně nebyl vůbec zklamán. Spíše naopak, byl jsem velmi příjemně překvapen :-) Námětově velmi pestrá sbírka 15 povídek dokazuje, že Dick je opravdu "pan spisovatel" v nejlepším toho slova smyslu. Soubor obsahuje celou řadu výborných povídek, z nichž uvedu alespoň titulního Zlatého muže, Černou krabičku, dále Ne v této vazbě a vtipné a humorné Král elfů a Válka s Fnooly. Knížku hodnotím jako výbornou a vřele doporučuji k přečtení. Rozhodně se budu k této sbírce zase rád vracet.

FirstDaw8ID
04.06.2022 4 z 5

Kvalita povídek je kolísavá, jejich hodnocení vezmu postupně. Úvodní Zlatý muž (*5) je zajímavá a velice dobře vybudovaná povídka, i zakončení se povedlo. Celý příběh jsem si dokázal představit i zfilmovaný, pak jsem zjistil, že už adaptace natočena byla a že ji asi vidět nechci. Odvetné utkání (*2) - úvodní odstavec mě velice navnadil, bohužel nakonec byla povídka taková nijaká. Konec je utnutý, i když v jistém smyslu čtenář ví, co bude následovat. Král Elfů (*4) - povedená "blbina", být králem elfů je rozhodně velká zodpovědnost. Čekal jsem nějaký veliký zvrat, který celou povídku převrátí naruby, ale ten naštěstí nepřišel. Příjemná věc, u které se i zasmějete. Styl Yancy (*4) - kdo, nebo respektive co, je Yancy je pro dnešního čtenáře snadné odhadnout, ovšem v době původního vydání to zřejmě tak jednoduché být nemuselo. Jako rozbor totality a populismu to funguje určitě dobře. Ne v této vazbě (*3) - zajímavá "úvaha" nad posmrtným životem a jeho potvrzení skrze živou kůži nepříliš inteligentního tvora. Černá krabička (*2) - tato povídka posloužila jako základ pro román Sní androidi o elektrických ovečkách. Ale mě skoro vůbec nebavila... Nepolepšitelný S (*4) - zajímavě načrtnutý svět, ze kterého se dozvíme sice jen střípky, ale vše samozřejmě táhne hlavní zápletka. Pár věcí mi nejprve přišlo zmatečných a vlastně zbytečných, ale celkově se mi to celé líbilo. Dokážu si to hravě představit jako epizodu Black Mirror. Válka s Fnooly (*4) - vtipná záležitost. Skoro si říkám, že autor přemýšlel nad tím, co by se stalo, kdyby pro nás hříšné a škodlivé věci nějaké cizí rase naopak prospívali. A pak ho napadli Fnolové a tato povídka. Poslední z pánů (*4) - předkládá otázky, na které není jednoznačná odpověď. Všetečka (*3) je jednoduchá povídka, která na cestě k rozuzlení nedělá zbytečné odbočky. Jasná výhra (*2) - tu hlavní myšlenku jsem asi nepochytil. Prodavač nejvyšší kvality (*4) - nejdokonalejší reklama a prodavač v jednom. Pobavilo. Co by na dnešní reklamy řekl sám Philip K. Dick by mě opravdu zajímalo. Vzácný artefakt (*5) je jeden z těch děl, kde si čtenář nemůže být ničím úplně jistý, natož pak hrdina příběhu. Bavilo mě to hodně, i když podtón je vcelku depresivní. Městečko (*3) - pěkně to odsýpá, ale čtenář brzy odhalí, jakým směrem se bude příběh zřejmě ubírat. Na autora možná až příliš umírněné. Před-lidé (*3) - citlivé téma, ale ve finále není zpracované příliš působivě.
Celkově jsem si tuto sbírku užil a také mě potěšili poznámky k povídkám na konci knihy, které jsou přímo od autora. Z chutí bych si přečetl znovu všechny povídky, které jsem hodnotil známkou *4 a lepší.

ULtraAktuar
27.06.2021

Povídka Předlidé nemá chybu.

TERRORDROME
13.01.2018 3 z 5

Po prečítaní druhej zbierky poviedok od Dicka si myslím že ten chlap mal plno nápadov vo svojej schizoidnej hlave, ale väčšinou ich nedokázal pretaviť do poriadnych príbehov, alebo aspoň takých čo by dávali zmysel. Neustále opakuje tie isté chyby, zmršené/uťaté konce-nekonce a lajdácke vyprávanie plné logických chýb. Najviac sa mi páčil ústredný Zlatý Muž a potom dve grotekné humoristické veci Vojna s Fnoolmi a Obchodná stratégia. Zbytok sa všelijako krútil a prskal, ale väčšinou sklamanie či aspoň rozčarovanie z nevyužitého potenciálu a nepresvedčivých súvislostí.
V záverečných autorových poznámkach k poviedkam, konkrétne k poviedke Vzácny Artefakt Dick píše že "možno som vymyslel úplne novú logiku, alebo nehrám s plným balíčkom kariet"... Súhlasím

Patka55
25.03.2016

Povídka The Golden Man byla předloha filmu NEXT a Nicolasem Cagem v hlavní roli.

danny_21
10.03.2016 3 z 5

Kvalitativně podobně jako Minority report a jiné povídky, přesto bych ji hodnotil o stupínek níže, protože mi přišla tématicky chudší než výše zmíněná. Přesto je Dick zajímavým soustem a už se těším na první román - 60 %

Arrizabalaga
22.07.2014 3 z 5

Některé povídky jsou velmi povedené, v jiných je zajímavá myšlenka, ale její rámec je trochu odbytý a některé už moc povedené nejsou. Závěrečná protipotratová agitka Před-lidé působí dost jednostranně a zbytečně misogynně.

kurcatovium
24.04.2013 5 z 5

Až do poslední povídky (Před-Lidé) jsem si byl tak nějak jist, že knize udělím čtyři hvězdičky. Po jejím přečtení jako by ale všechna ta ozubená kolečka zapadla do svých drah a stroj s nápisem "Přemýšlej!" se skutečně rozběhl. Nakonec nelze než neudělit hvězdiček pět a zasmát se své předchozí naivitě. PKD vás opravdu donutí nejen obsah konzumovat, ale také o něm přemýšlet. A to rozhodně není málo.

HTO
29.07.2012 5 z 5

Skvělá kniha: kromě inspirativních povídek je tady úvod Marka Hursta, autorova největšího fanouška, jsou tady autorovy poznámky k povídkám a především, je tady legendární a úžasná autorova Předmluva, kterou by si měl každý, kdo se o PKD jen trošku zajímá, přečíst. V ní je PKD víc než v jakémkoliv encyklopedickém hesle: „ujetej feťák" a jeho život, zuřivost, časy na koňském mase, hudba, smrt, smích a láska.

Selhan
30.11.-0001 5 z 5

Všechny, snad kromě Krále Elfů, který je podivným autorovým zblouděním do žánru fantasy, vás nechají ještě dlouho přemýšlet, jak je u autora zvykem.