Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání předškolních dětí a mladších žáků https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298714/didakticke-pristupy-k-prirodovednem-bLc-298714.jpg 3 2 1

Monografie představuje teoretické poznatky, na kterých je vystavěn základ didaktiky přírodních věd pro předškolní děti a žáky prvního stupně základní školy. K problematice přistupuje s vědomím, že jejich učitelky/učitelé nemají obvykle přírodovědné vzdělání nebo naopak (především učitelky v lesních mateřských školách) mají přírodovědné vzdělání, ale nestudovali primárního pedagogiku. Také zohledňuje specifika dětí a žáků, např. skutečnost, že vnímají neverbální komunikaci často více než komunikaci verbální; neverbální komunikaci je věnována samostatná kapitola. Zařazuje metody a přístupy osvědčené (všemi smysly, exkurze, vycházka, zakládání přírodovědných sbírek, heuristické metody) i inovativní přístupy (metoda dobrých otázek, vzdělávání založené na vztahu k místu, narativní metodu, práci s modely, vzdělávání za pomoci živočichů a další. Upozorňuje na existenci přírodovědného nadání a odkazuje na (již dříve publikovaný a ověřený) diagnostický nástroj pro odhalování přírodovědných talentů. Okrajově je zmíněna environmentální výchova (téma, které s přírodovědným vzděláváním úzce souvisí) a její specifika. V práci jsou shrnuty původní výzkumy, které se zabývají vztahem dětí a žáků k přírodě (představy o přírodě, strom, který mám rád, biofilie), fenoménem odcizování dětí přírodě (syndrom padajících dětí, proměny dětí v posledních letech) a tím, zda jejich učitelky/učitelé reflektují vývojová specifika. Na závěr jsou stručně představeny didaktické prostředky, které podporují přírodovědné vzdělávání dětí a žáků do páté třídy základní školy, a vytyčeny didaktické zásady přírodovědného vzdělávání transformované pro tuto věkovou skupinu.... celý text

roman9739
04.12.2019 4 z 5

Moc prima kniha, vypsal jsem si zní celou plejádu poznatků.

2015  50%Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání předškolních dětí a mladších žáků
2010  100%Environmentální činnosti v předškolním vzdělávání
2004  100%Ekolístky
2007  65%Blues o Modrém pokoji
2006  87%Bylo nebylo

Kniha Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání předškolních dětí a mladších žáků je v