Kniha mapuje svět dětských her na venkově i ve městě v průběhu 40. a 50. let 20. století. Autorka se rozhodla zaznamenat oblíbené dětské hry svého dětství. Tyto hry, rozšířené v polovině 20. století, leckdy přetrvávaly až do 70. let i déle. Dětská hra je zde prezentována především jako zábavné trávení volného času, ale také škola abstrakce a fantazie, příprava na život dospělých, nácvik života v sociální skupině. Kniha přináší popisy konkrétních her od prvních kontaktů s miminky (ukolébavky a říkadla) až po hry předškoláků a školáků: dramatické (Kupecký krám, Krvavé koleno, Na sochy), taneční (Kolo mlýnský, Zajíček), pohybové (Pan Čáp ztratil čepičku, Polívka se vaří, Na Peška, kuličky, školky se švihadlem či míčem). Zmíněny jsou zde i různé podzimní a zimní radovánky. Na závěr nechybí výběr deseti pohádek před usnutím. Kniha je vhodná pro rodiče, vychovatele a pedagogy, ale samozřejmě také poskytuje informace v oblasti bádání o dětských hrách. Volně navazuje na předchozí autorčiny publikace Vánoční a Velikonoční svátky o století zpátky. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51943/detske-hratky-pulstoleti-zpatky-aneb-o-detskem-svete-v-polovine-minuleho-stoleti-51943.jpg 4.52
Literatura naučná
Vydáno:, Akropolis

Karča.K
05.11.2018

Zajímavý historický exkurz do světa masturbace.

lenka7348
31.01.2018

Zajímavé připomenutí dětských her. Některé jsem neznala, u jiných si zase upřesnila pravidla.

Kamila Skopová

Kamila Skopová
česká, 1944

všechny knihy autora

Kniha Dětské hrátky půlstoletí zpátky aneb O dětském světě v polovině minulého století je: