Děti z Košumberku

Děti z Košumberku https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358530/bmid_deti-z-kosumberku-taL-358530.jpg 5 3 2

Knížka osobních vzpomínek autorky na vlastní dlouhodobý pobyt v léčebném ústavu pro tuberkulózní děti v Košumberku.

Pavčule
23.05.2021 5 z 5

V Košumberku jsem se léčila od svých 3 let s pohybovým aparátem a právě tam jsem si tuhle knížku sehnala ještě jako dítě . Je zajímavé sledovat pocity dětských pacientů v období protektorátu , navíc, jak to tam znám , tak bylo jednoduché představit si to prostředí a pavilony . Jen je trochu škoda , že tahle knížka se nedostala víc do podvědomí více lidí. Ale chápu , že zrovna tohle je specifické čtení .

cori
19.11.2020 5 z 5

Laskavé vyprávění o dívčím osazenstvu pokoje číslo 1 pavilónu A, kde se léčily děti s kostní tuberkulózou, čtenáři popisuje každodenní radosti i strasti desetileté Anduly a jejich kamarádek v období protektorátu. Autorka popisuje své vlastní zážitky z dětství, kdy se na Košumberku léčila. Děti s tuberkulózou v kostech (např. v páteři či kloubech) musely několik let ležet v sádrových lůžkách, pak podstoupily operaci, dostaly tzv. aparát a mohly začít chodit). Andula v léčebně strávila čtyři roky. Děti z Košumberka jsou vlastně takovým Učitelem tance v dětské verzi.

nemocnice, špitály nemocní tuberkulóza dětský hrdina kamarádky nemocné děti Protektorát Čechy a Morava

Milada Večeřová
česká, 1930 - 2004