Deti polnoci

Rushdie rozvíja príbeh s prvkami magického realizmu: súkromné dejiny troch generácií jednej rodiny, ktorých životy sa prelínajú s modernými dejinami Indie od roku 1910 až do roku 1976. Rozprávačom je Salím Sináí, ktorý sa rovnako ako tisíc ďalších detí narodil 15. augusta 1947, keď India spoločne s Pakistanom získala nezávislosť. Tisíc a jedno dieťa – a každé z nich je nadané nadprirodzeným darom a všetky spája Salímova schopnosť telepatie. Čím bližšie k polnoci, tým väčšie nadanie dieťa má. Presne o polnoci sa narodili dvaja. Salím a Šiva, dobro a zlo. Salímovými zmyslami, predovšetkým jeho zrakom a magicky citlivým čuchom, vnímame indickú realitu, v ktorej sa spája to najlepšie i najhoršie z oboch svetov, navzájom od seba neoddeliteľné – rovnako ako Salím a Šiva...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108805/deti-polnoci-9gn-108805.jpg 4.4110

Midnight's Children (1981)

Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Deti polnoci

Annie1999

Život Salíma byl políben Osudem – a pero Rushdieho nám představuje svět dualismu. Vcházíme do Indie, otevírají se nám dveře neznámého, cizího; nahlížíme oknem do světa plného náhod a příhod, provázaných situací, propojených osudů. Podvědomě cítíme realitu ukrytou pod magickou alegorií, poodkrýváme realitu skrývající se pod předponou sur-.

Skrz Salímova ústa slyšíme Salmana představujícího nám symbiotické protiklady –

na pěti set stranách, v četných časových rovinách, roztříštěnost života, která je přesto celistvá;
nadhled hlavního hrdiny, který je zároveň paradoxem jeho absolutně subjektivního pohledu na svět;
stovky postav a charakterů míhajících se sem a tam, které však spolu tvoří pouze jeden příběh;
smutek a radost Indie, láska a nenávist k Indii, zvolna se objevující a mizející na řádkách a mezi řádky –

Dílo mistrovské nejen svým poetičnem, ale především svou (dez)iluzí. (Ne)skutečností.

MaggieR

Jediná kniha ktorú som nedočítala do úplného konca (asi do trištvrte). Bolo to trápenie. Také neuveriteľné čudné. História Indie ma vážne nezaujímala. To prekvapivé rozuzlenie bolo síce dobré ale jednoducho nie je to dielo pre mňa. Táto kniha mi fakt nič nedala. Ticho závidím ľuďom čo ju pochopili.

MichelleS

Mám slabost pro Indii a mám slabost pro magický realismus. Je nemožné, aby se mi tahle kniha nelíbila. Už teď se těším, až si ji znovu přečtu, protože při jednom čtení nelze vychutnat vše, co nabízí.

perfis1280
27.07.2018

Ako uz niekdo napisal na tuto knihu treba mat klud. Cast historie indie podana rozpravkovym sposobom. Krasna kniha, len sem tam ako by som niektore pasaze zkratila.

Damato
07.09.2017odpad!

Taky nebudu hodnotit. Prostě není to můj šálek kávy a zbytečně bych se u čtení trápila.A čemu nerozumím, nemohu hodnotit.

smazenaryba
23.12.2016

História samostatnej Indie odvyprávaná pomocou horkosladkej spleti udalostí a postáv, pripomínajúca príbehy ako Veľká ryba, Forest gump, či Storočný starček. S tým rozdielom, že humor, podobne ako v spomínaných príbehoch všadeprítomný, s pribúdajúcimi stránkami oveľa viac do úzadia zatláča mrazivá realita. Rushdieho forma je magická a odzbrojujúca tak ako samotný príbeh a núti čitatela napredovať v obsahovo i objemovo hutnej knihe už len koli kráse jeho slova. Na môj vkus však autor až príliš často a v nevhodných momentoch odbieha a narušuje tak tok deja a postupnú dejovú gradáciu, čím mi trochu kazil inak nádherný literárny zážitok.

Lori_S
14.09.2016

Nehodnotím. Knihu jsem po dvou letech velmi bolestného čtení zaklapla a už ji nikdy nechci otevřít.

bondula
14.09.2015

Súkromné dejny indického subkontinentu od Salíma Sinaího. Prejde všetky dôležité historické momenty, ktoré sa tam udiali od nezávislosti až do 70.tych rokov. Nadýchne sa kozmopolitnej atmosféry postkoloniálneho Bombaja či smradu Starého Dilí, na motorke sa popreháňa rýchlorastúcim pakistanským Karáčí a stratí sa na člnku v močiaroch bangladéšskeho Sundarbanu. Zmes histórie, geografie a mágie, kde práve posledná zložka je tá najpodstatnejšia.
Deti polnoci mali zvláštnu vlastnosť. Len ťažko som sa vedel prinútiť pustiť sa do čítania každej ďalšej kapitoly, ale akonáhle som už čítať začal, nebolo ľahké prestať. No predsa len na mňa trocha moc postmodernizmu. Množstvo odbočiek od hlavného rozprávania, no práve tie boli často veľmi zaujímavé. A tak... Ešte som asi na takúto literatúru nedozrel.

zimela
08.09.2015

Tok Rushdieho románu připomíná mnohaúrovňový, dálniční sjezd, po kterém se, i s korálky lidí, zvolna sunou dějiny. A byť často mluví o věcech neveselých, je celý s typicky britskou lehkostí prohnut v blazeovaném úsměvu onoho na boku ležícího budhy. Nakonec jsem téhle zvláštní směsici přičich, do příběhu se pohodlně zachumlal, uvelebil a prostě se jím těšil, smutnil i nad ním rozjímal. Celé si to tak nějak podivněznepokojivěvtipně doplulo vstříc cíli a mě nezbývá, než Děti šoupnout zpět do knihovní police, hezky pod R, jako Rushdie, zvažovat případnou koupi a udělit 5 slušných ***** Jo a dejte pozor na, jaksemenuje, paví vějíře!

PS: Možný spoiler. Kniha mi ve svém vyznění fatalistická nepřijde (trochu narážím na cessy), naopak, spíš naznačuje, že i když dětmi půlnoci zrovna nejsme, nepřímým taháním za nitky jejich vlasů jsme prostřednictvím jejich osob propojeni s osudem země stejnou tajemnou mocí, jako oni sami. Takže bacha na to – vlnky se šíří oběma směry, prázdná zavařovačka budoucích historíí čeká a, protože tohohle varování nebude nikdy dost: Paví vějíře ani v nejhorším dusnu!

Zorka
20.11.2014

Na tuto knížku člověk musí mít klid a náladu. Je to jedna z mála knih, které jsem nedokázala číst v obýváku, když se rodina dívala na televizi. Knížka není čistě dějová, nečekejte chronologii, spíš jakési sbírání střípků, náznaků, kousků vypravování, částí dějin ... to vše poskládáno a doplněno bohatým jazykem a slovními hříčkami.

Pett
25.08.2014

Jsem absolutně uchvácená...ta hra se slovy a slovíčky je fantastická...tolik let jsem se jí vyhýbala a bála jsem se "těžkosti"...pořád na mě jen zírala ze seznamu, co bych ještě měla přečíst a teď si říkám...na co jsi proboha čekala?!? Jelikož je dokonalá... vždy, když jsem jí vzala do ruky, tak se čas zastavil a já JEN byla... v Indii se Salímem... je úžasná!

Saharka
17.03.2014

Fascinující, mnohovrstevnatý a stále překvapující román. Magie, historie, politika, fantastický příběh hlavního hrdiny se chytře prolínají - co si vychutnat, co objevovat dřív?

Narissa
09.12.2013

Co říci k tak rozsáhlé knize? Úžasné postmodernistciké vyprávěcí postupy, kterým se nedá vytknout prakticky nic. první polovina knihy čtenáře nádherně navnadí, je plný očekávání, co se s dětmi půlnoci bude dít, dokonce si i zvykne, že vypravěč stále utíká do tématy, ale problém je, že je čtenář ve výsledku zklamán, téměř žádné očekávání není naplněno.
Přesto je kniha velice zajímavá a určitě stojí za přečtení!

Ronin Roujin
03.07.2013

velká sága o čertvě narozené Indii a jejich "dětech", šířka hřbetu knihy vyvolává uctivý respekt ale po začtení se přestane vadit, i když na Kindlu by to bylo pohodlnější xD

Skjaninka
08.06.2013

"Abyste pochopili jenom jeden život, musíte spolknout celý svět."

Vyvstáva mi otázka, či je táto kniha knihou, ktorú treba čítať po kúskoch, alebo ju zhltnúť čo najrýchlejšie? V mojom prípade sa jedná o to druhé. Stačilo len pár dní a ja som do seba "nahustila" celú knihu. A to z jediného dôvodu. Aby som nestratila niť príbehu, pretože čítanie tejto knihy nie je ani zďaleko niečo jednoduché, práve naopak. Na druhú stránku, po prečítaní, uvažujem o tom, či som sa nejak neunáhlila a neprišla o to "vychutnanie si" až na maximum. Každopádne je to zaujímavé dielko, či už obsahom, alebo formou a ja mu dávam 4,5/5.

cessy
14.05.2013

Po nie práve vydarenom literárnom stretnutí s Besom som na Salmana Rushdieho takmer zanevrela, no románom Deti polnoci sa u mňa Rushdie naplno rehabilitoval. Dať druhú šancu sa niekedy oplatí... Kniha na prasknutie nabitá magickým realizmom silno zapôsobí na každého, kto rád číta fiktívne príbehy vystavané na podklade reálnych historických udalostí, resp. nepohrdne pohľadom autorov reagujúcich na prevratné spoločenské zmeny dejúce sa v ich rodnej krajine a významné osobnosti, ktoré o nich rozhodujú. Motív, ktorý sa často vyskytuje v mnohých iných knihách (zmes súkromných dejín niekoľkých generácií jednej rodiny a verejných dejín štátu, rozpor medzi tradičnými hodnotami a túžbou po výdobytkoch moderného sveta) Rushdie podáva vďaka prvkom magického realizmu ako rozprávku pre dospelých, kde proti sebe bojujú dobro a zlo a posledné slovo má aj tak vždy osud...

audrey
04.04.2013

dlouhé čtení,... zpočátku mě příběh zaujal, ale četl se mi čím dál hůř. Ale určitě má svou atmosféru, člověk může přímo cítit autenticitu prostředí i událostí.

Kareha
17.02.2013

Kniha mě doprovázela na cestách po Indii, takže se mi některé obrazy denně zpřítomňovaly... Děsivě autentické a (bohužel?!) stále aktuální. Úžasná forma.

Snow-White
17.07.2012

Ačkoliv obsah se mi pomalu ale jistě zamlžuje, ten pocit ze čtení této knihy se zapomenout nedá. Nádherné, pestré, inspirativní. Řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem kdy přečetla a rozhodně se k ní chci jednou vrátit.

Vojta
24.05.2012

Měsíc a půl trvalo než jsem Děti půlnoci přečetl. Ukusoval jsem z této indické(ale přece jenom trochu poevropštěné) pochutiny jen po malých částech, byla totiž na mě příliš sytá. Na každé stránce tisíc (a jeden) podnětů k přemýšlení, to zkrátka nešlo jen tak zhltnout! Rozežral jsem se teprve až na konci a stejnak to nebyla žádná velká hostina. Ostatní knihy v mé knihovně už propadaly depresím, že se na ně nikdy nedostane. A to ještě nevěděly tu nejhorší věc – že si hodlám Děti půlnoci přečíst znovu.
Je to text, který má hvězdné parametry. Forma je nevšední a důmyslná, o obsahu se dá říci to samé, už dlouho jsem nečetl tak hutnou, inspirativní a literárními prostředky naplněnou knihu. Kdyby to nebyl naprosto nevhodný výraz, řekl bych, že Děti půlnoci jsou cool. Objektivní hodnocení dopadlo dobře a to subjektivní (a ne tolik racionální) snad ještě líp, neboť Salímův příběh je mi z jistých důvod blízký. Nikdy jsem neměl telepatické schopnosti, nikdy jsem se nezamiloval do nevlastní sestry(respektive nikdy jsem neměl nevlastní sestru), nikdy jsem se nepodíval do kouzelného pralesa Sundarbanu a můj počet prstů je už bezmála dvacet let konstantní. Přesto je mi hlavní hrdina sympatický, líbí se mi jeho nadhled, se kterým hodnotí absurdity, které ho v životě potkaly. Všechno ponížení už ignoruje, život s ním smýkal jak se mu zachtělo a dělal si z něj dobrý den, proč ho teda brát přehnaně vážně?
Ale už dost řečí… V Dětech půlnoci je toho mnohem víc, mnohem víc, než je schopný jakýkoliv komentáříček pojmout, než jsem já schopen pojmout. Pokud chcete znát opravdovou pravdu musíte si román přečíst a najít si v tom orientálním mišmaši to své.

zuzulique
12.03.2012

Chcem čítať znovu! Rusdie a jeho indický magický realizmus ma úplne dostal. Len zďaleka Vám môže pripomínať Marquezov román Sto rokov samoty. Taktiež ide o príbehy rodiny troch generácií, no Rusdie mu dal vlastnú pečať a rozvinul príbehy Salíma a detí polnoci so zázračnými schopnosťami na pozadí historických udalostí v Indii. Kniha pozostáva z troch „kníh,“ no najviac sa mi páčili prvé dve, kde bol magický realizmus „najkoncentrovanejší,“ dokonca niektoré kapitoly si budem dlho pamätať, napr. Pohroma v koši na špinavú bielizeň alebo Rádio India. Môže sa Vám stať, že vás začiatok knihy trochu zmätie, pretože hrdina chce toho porozprávať strašne veľa naraz a nevie, kde by začal, no postupne Vás kniha úplne pohltí a každú stranu si užijete. Veľmi pôsobivý je i záver knihy, autor má celý čas na zreteli svojho čitateľa a prihovára sa mu. Viac neprezradím, no ak máte radi magický realizmus a výnimočné knihy, táto by nemala chýbať v zozname prečítaných. V tom mojom už je :-)

sataras
31.10.2011

Pro mou osobu zde popsaný obsah i literární cena plně odpovídá kvalitě knihy.