Děti chovatelů slonů

Děti chovatelů slonů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136435/bmid_deti-chovatelu-slonu-XfM-136435.jpg 4 102 32

Čtrnáctiletý Peter Fino žije poklidný život se svými dvěma sourozenci a nekonformními rodiči – tatínek je kněz dánské státní církve a maminka neobyčejný technický talent a milovnice hudby. Jednoho dne však oba dospělí bez vysvětlení zmizí a jejich potomci se ocitnou v ústavu, kde je až nezvykle přísně střeží sociální pracovníci a policisté. Dětem se však podaří krkolomným manévrem uniknout a všechny tři se vydávají po stopách zmizelých rodičů. Peter Hoeg se vrací v plné síle a opět nechává vyniknout své charakteristické znaky – neotřelý jazyk, podněty k přemýšlení, osvěžující humor a strhující děj.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Elefantpassernes børn , 2010

Blanice
Blanice
04.01.2015 5 z 5

Kniha mi připomíná bludiště, Peter se ve vyprávění vydává do různých odboček a děj se tedy posouvá dopředu jen velmi zvolna. Když kapitola začíná slovy: " Na tomhle místě, než budu o těchto událostech pokračovat, musím vysvětlit..." - a už jsem měla husí kůži. Jenže často na konci takových slepých cestiček čeká sranda, třeba jak Tilte zavírala do rakve důvěřivé oběti za účelem spirituální zkušenosti a Peter to vylepšil MP3 přehrávačem s Tibetskou knihou mrtvých na 2/3 rychlost. Nebo jak na ostrově Fino vydali informační brožuru, kterou vylepšili fotkama papoušků, anakondy, varana, orchidejí a na ostrov se hrnuli turisté v očekávání subtropického ráje ve Skandinávii.
A pod tím vším se line rodinná láska mezi sourozenci a k rodičům.

niknikita
niknikita
28.03.2014 3 z 5

Mám tak trochu rozporuplné pocity a musela jsem si při čtení dělat přestávky. Naprosto shodně s mým názorem se vyjádřila ve svém komentáři "džej", tak bych se nerada opakovala.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
15.03.2014 5 z 5

Moc pěkná, vtipná kniha, a hlavně pro mě velké překvapení, jak odlišnou věc může napsat autor tak velice smutné knihy jako je Cit slečny Smily.

Marčullkas
Marčullkas
30.01.2014 4 z 5

Mnoho popisů, jmen, komolení jmen, chvilkama jsem měla dojem, že je to plácání příběhu, ale přesto hodnotím kladně. Fajn oddechovka u které se nemusí přemýšlet.Mile napsaná pohádka pro dospělé.

Jodie
Jodie
24.11.2013 4 z 5

Hodně bizarní humor, ale mně kupodivu sedl a bavilo mě to :)

Renava
Renava
16.09.2013 5 z 5

Všetko sa točí okolo detí vyrastajúcich na fare s veľmi svojskými rodičmi (otec - kňaz, matka – kutilka, vynálezkyňa a zároveň kostolná organistka), ktorí sa popri svojej oficiálnej pracovnej náplni „okrajovo“ venujú „výrobe zázrakov“....no a tie následne nenápadne implementujú do praxe (rovno vrámci bohoslužieb). Jedného dňa však bez stopy zmiznú. Deti sa rozhodnú pátrať na vlastnú päsť, pretože za zmiznutím šípia nejakú rodičovskú nekalosť, pokus o podvod storočia (nejde o spoiler).

Po nekonečne smutnej „Slečne Smille“ by som od Hoega čakala hocičo, ale určite nie hravé, sviežovtipné dielko s podtónom detektívky. Toto bol taký nečakaný obrat o 180 stupňov, pri ktorom ma značne zaskočila predovšetkým štedro naservírovaná miera humoru a ostrovtipu.

Hlavným postavám – násťročným súrodencom - boli autorom implementované reakcie a postrehy, ktoré svojou inteligenciou, bystrosťou a logikou nezodpovedajú ich veku, čo samozrejme môže byť terčom kritiky a dá sa s tým súhlasiť. Avšak práve na tejto disproporcii je román postavený, rovnako ako desiatky ďalších úspešných kníh (napadá ma napr. S elegancí Ježka od Muriel Barbery), takže človek to buď akceptuje a baví sa, alebo neakceptuje a kniha ho neosloví (oboje sa dá pochopiť). Oceňujem, že Hoeg sa neubránil istej extravagancii (viď mŕtva spolupasažierka Ribe z Vibe) a pokúsil sa vybočiť z rámca, kde bol (je) doteraz práve vďaka jeho najznámejšiemu dielu zaradený. Považujem to za veľmi vydarený experiment.

džej
džej
01.06.2013 3 z 5

Nenaplněná očekávání bývají ošidná. Právě u tohoto příběhu se mi to potvrdilo = zpočátku mě kniha navnadila zajímavými úvahami, vtipnými glosami a "moudry" poskládanými jen tak ledabyle do fantaskního děje. Později (někde za půlkou) mi ale přišlo, že vtip i moudrost se ztrácejí úměrně přebujelosti příběhu. Škoda.
Ačkoli teď si vzpomínám, že i u knihy Cit slečny Smilly... se závěr trochu vymykal celému pojetí, možná tenhle postup k Hoegově tvorbě patří.

cessy
cessy
14.05.2013 3 z 5

Žiaľ o poslednej novinke z pera Petra Høega sa nemôžem vyjadriť lichotivo. Páči sa mi ústredná myšlienka, na základe ktorej kniha dostala meno a zopár úvah v nej obsiahnutých, avšak celkovo ma táto myšlienková rovina – hľadanie zmyslu života, rovnováha medzi dobrom a zlom – v tomto konkrétnom podaní vôbec neoslovila. Navyše ma nezaujala ani dejová línia, pripomínajúca súčasnú dobrodružnú literatúru pre deti a mládež, príbeh mi prišiel zbytočne prefabulovaný, reálnosti postáv som neuverila ani na okamih. Deti chovateľov slonov celkovou úrovňou ďaleko zaostávajú za najznámejším a najobľúbenejším románom Cit slečny Smilly pre sneh.

makn
makn
28.04.2013 5 z 5

Moc se mi ten příběh líbil. Svým způsobem je to pohádka, ale napsána skvělým stylem. A mám moc rád i autorův humor ;)

zuzanka
zuzanka
05.03.2013 5 z 5

Høeg je srdcovka, takže moje hodnocení nebude moc objektivní, ale mě to bavilo. A moc. Odsejpalo to, dialogy vtipný a byť mě Høeg stále nutí nepřeskakovat pohledem odstavce a číst hezky všechno pěkně popořádku, protože jinak přijdu průměrně o dva dějové zvraty na kapitolu, tohle se četlo bezvadně. U mě dobrý.

Verrrunka
Verrrunka
13.02.2013 2 z 5

Při čtení téhle knihy jsem si připadala jako na horské dráze. Chvíli to bylo zábavné, vtipné, napínavé... a pak zase najednou nuda, zmatenost a divnost. Nechala jsem se nalákat na známé jméno a moc dobře to nedopadlo. Bylo to dost bizarní, ty jména... to byla úplná šílenost, ani na konci knihy jsem neměla jasno, kdo je kdo.

Oophaga
Oophaga
14.12.2012 3 z 5

Mistrně napsaná veselá pohádka o ztracených rodičích a záchranné misi jejich kreativních, bystrých i břitkých potomků. Zatímco ve starších Høegových dílech se humor nachází především mezi řádky, při čtení jeho nejnovější knihy se možná leckdo bude smát i nahlas. Čtrnáctiletý vypraveč Petr (který se nezdráhá oslovovat čtenáře a rovnou mu tykat jako starému kamarádovi) spolu se psem Baskerem III. a staršími sourozenci –nezdolnou Tilte a ostýchavým lamželezem Hansem – zjistí, že je jejich rodiče opustili. Navíc to není poprvé, co tatínek a maminka (pochybující pastor a varhanice i vynálezkyně v jedné osobě) udělali chybný krok směrem k šikmé ploše, takže se úřady pokoušejí děti zadržet jako „rukojmí“. Skupinka absolvuje krkolomný útěk z ústavu pro choromyslné i cestu lodí v bizarních převlecích, přičemž stopy vedou na velkou výstavu vzácných náboženských artefaktů, kde se mají sejít představitelé všech myslitelných církví. Lze vůbec zachránit zločince před jeho vlastním promyšleným plánem, otevřít „dveře“ vedoucí k osvobození mysli a k tomu ještě všechny propojit v párech s jejich pravou láskou? Taková pěkně nastylizovaná oddychovka od autora, který umí být seversky temnější i sarkasticky naléhavější. Potěší, neurazí, jen nenaplní očekávání těch, kteří by si přáli něco "víc".