Temná hra

Temná hra https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496948/bmid_temna-hra-rC9-496948.jpg 4 186 186

Detektiv Henry Ford série

Má tajemství, co ho možná zničí. Předtím ale musí dopadnout vraha. Čerstvě povýšený inspektor Henry Ford je povolán k vyšetřování dvojité vraždy. I přes nedostatek indicií tuší, že za vším stojí sériový vrah. Ford totiž z vlastní zkušenosti dobře ví, jak po sobě zločinci zahlazují stopy. Před lety přišel o manželku při horolezecké nehodě, kterou sám způsobil. Ponurou pravdu se snaží utajit před svým synem i novou partnerkou, s níž spolupracuje na případu. Dokáže celou situaci ustát dost dlouho na to, aby zabijáka zastavil? První díl Temné detektivní série.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Shallow Ground , 2020

bacouch
07.02.2023 5 z 5

Skvělá detektivka! Půlku knihy jsem nadávala všem možným vyšetřovatelům, co že to jsou za paka, abych pak musela pokrotle konstatovat, že mě autor převezl. Děkuju za skvělou knihu a už se těším na pokračování série.

karel9045
30.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Největším překvapením této detektivky je, že ze dvou podezřelých (přičemž jednoho lze v souladu s pravidly žánru brzy vyloučit) se nakonec z jednoho vyklube vrah. Takovou přímočarost jsem opravdu nečekal. Jak už tu napsal maphiosso, najdeme v knize mnohá klišé, ale také tu probíhá vyšetřování, o kterém si jako laik myslím, že by mohlo odpovídat skutečnosti. Ovšem, při tak velkém množství indicií a naopak malém počtu podezřelých, mohli vraha odhalit už v polovině knihy.

maphiosso
24.01.2023 3 z 5

V současné záplavě detektivek nenabízí Temná hra nic, co bychom nečetli v různých variacích už mnohokrát předtím. Detektiv s pohnutou minulostí, sériový vrah s "originálním" modem operandi a mnoho dalších klišé, bez kterých se krimi romány dnes už zřejmě neobejdou. Pokud ale hledáte oddechové čtení, které bez problémů přelouskáte za víkend, s Temnou hrou nesáhnete vedle.

luciinyknihy
17.01.2023 4 z 5

Temná hra se četla velmi dobře. Řádky rychle ubíhaly a já čekala, jak to všechno dopadne. Musím říct, že příběh byl zajímavě vystavěný, ale asi jsem od knihy čekala trochu víc. Mělo to výborný potenciál, ale chyběl mi tam takový ten “WAU“ efekt. Není to vůbec špatná detektivka, ale pro mě ta, co se výborně čte, má super příběh, ničím neurazí, ale vyloženě ani nenadchne. Mimochodem nová kolegyně Hannah, která se potýká s Aspergerem, mě hodně bavila a spolu s hlavním detektivem tvořili skvělou dvojici.

Hlavní detektiv Henry Ford je povolán k případu, kde je zavražděna matka a její syn. Na místě činu se nachází plno krve. Netrvá dlouho a je objeveno další tělo, kde je opět samá krev. Fordovi dojde, že půjde o sériového vraha a krev bude hrát hlavní roli. K případu je povolána i nová posila Hannah, které je Ford více než jen sympatický. Do toho se Ford ještě stále vyrovnává se smrtí manželky, kterou před lety zavinil. Jak Ford uspěje u případu? Co Fordův osobní život? A jak to celé dopadne?

Pokud máte rádi detektivky, tak určitě doporučuji Temnou hru vyzkoušet. I přesto, že tam pro mě nebylo to pomyslné “WAU“, tak jsem ráda, že jsem měla možnost knihu přečíst a jsem zvědavá i na další díly. Především na to, jak se bude vyvíjet život našich hlavních hrdinů.

lucakuca
07.01.2023 3 z 5

Taková pohodička. Nic vám neuteče, ono se to dokutálí a je z toho vyřešený případ.
Čtivé, průhledné a časem splývající. Další díly si i tak ráda přečtu.

Ava365
19.12.2022 2 z 5

Začátek super. Potom ale z knihy velmi vyčnívá snaha autora o šokování a efekt. Ono je asi čím dál těžší pro autory tohoto druhu literatury přijít s nějakým originálním způsobem zabíjení, ale tady je ta snaha příliš okatá. Navíc to, že detektiv si prostě zhruba ve čtvrtině knihy umane (bez nějakých viditelných a vyšetřováním podložených indicií, pouze na základě své intuice), že vrahem je ten a ten, působí skoro úsměvně. Což ovšem v "mrazivém" thrilleru není věc úplně žádaná. Trochu mimo realitu pak působí i protagonistův vztah se svým patnáctiletým synem. Scéna, ve které otci nabídne obejmutí, působí u mě, jakožto neanglosaského člověka, nepřesvědčivě a tak nějak sladkobolně a lacině jako z pera Rosamunde Pilcher.

Jiho226
19.11.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, děj je velmi napínavý a pátrání po vrahovi a motivu jeho činů je poutavé a zajímavé. Určitě se poohlédnu po autorově další knížce.

Hella
18.11.2022 4 z 5

Velmi slušná detektivka, která se čte jedním dechem. Autor nás navíc dokáže mistrně nechat tápat, kdo je vlastně vrah. Velmi doporučuji.

alnahu
09.11.2022 4 z 5

Tentokrát jsem sáhla po detektivce z nové série s detektivem Henry Fordem.Kniha začíná seznámení s tímto detektivem a jeho osobním životem,kdy před šesti lety přišla jeho manželka ,při lezeckém výstupu o život.A on si to stále davá za vinu a nemůže se s touto skutečností vyrovnat,navíc se musí starat o syna na kterého ,díky své práci má málo času.Tentokrát musí objasnit tři vraždy,které se udály v krátké době a mají něco společného.Vraha sice známé, již skoro od začátku,ale ještě chybí motiv.Kniha mě docela vytáhla do děje a tak se těším na další knihy z této série.

Danago
06.11.2022 4 z 5

Zajímavé vymyšlená detektivka. Pro toho komu nevadí spousta krve a koho baví sledovat vyšetřování. Ze začátku mi chvilku trvalo se začíst, ale ke konci jsem se od knihy nemohla odtrhnout a neustále jsem měnila své hypotézy jak to teda je. Hlavní vyšetřovatelé jsou sympatická skupinka . Ford a Hannah jsou super dvojice. Sen tam jsem se i zasmála , takže vyšetřování bylo trochu odlehčeno. Souhlasím, že kniha stojí hlavně na hlavních postavách. I když nápad a postup vyšetřování mě bavil. Ale osobně jsem nemohla všemu uvěřit z praktického pohledu jsou určitě situace nevěrohodné. Proto jedna hvězdička dolů.

klarence
30.10.2022 3 z 5

Četlo se to docela dobře. Hlavní postyvy mi sedly, tak za mne ok.

Katania
21.10.2022 3 z 5

Pro mě průměrná krimi, kterou drží hlavní postavy. Jinak nejsem extra nadšená.

ArwenAragorn
15.10.2022 5 z 5

81%
Ke kuchyňské židli uprostřed kaluže zčernalé krve byl provazem přivázaný starý muž. Hlavu se stříbrnými vlasy měl bezvládně svěšenou k holé hrudi. Po jeho levici stál vysoký kovový stojan, ze kterého visel vak zpola plný čiré tekutiny,
Z vaku vystupovala tenká hadička zakončená jehlou, která muži trčela z vnitřní strany levého lokte. Z pravé paže se mu k zemi vlnila švestkově červená hadička. V polovině délky je přerušoval plastový kohoutek a průhledný váleček.
Ford s hrůzou sledoval, jak se na horní straně válečku zformovala tmavě rudá kapka, nalila se a skanula dolů.
_________________________________________________________________________________________________________
Thriller, který se výborně čte už od začátku. Forda a Hannah jsem si hned oblíbila. Vraha jsem si tipla dobře, ono jich na výběr moc nebylo, ale to vůbec nevadilo. Další díl si určitě nenechám ujít, snad už se Ford vypořádá s pocitem viny za smrt manželky a s její smrtí.
Doporučuji.

Littlemonday
10.10.2022 4 z 5

Temná hra - Andy Maslen

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Anotace:

Má tajemství, co ho možná zničí. Předtím ale musí dopadnout vraha.
První díl Temné detektivní série.

Recenze:

Skvělá odpočinková detektivka s napínavým příběhem, který má spád. Najdeme všechno, co je třeba - detektiv s tajemstvím, sympatická a trochu zvláštní forenzní technička, přísná šéfová se srdcem na pravém místě a další podobná klišé, která ale ve výsledku při čtení (potažmo i sledování detektivních seriálů) jako konzumenti vyžadujeme.
Zamilovala jsem si hlavně Hannah, která má Aspergerův syndrom a její trochu Sheldonovské chování vyvolává úsměv a nutkání ji prostě mít rád.
Nějak jsem netušila, že je to začátek série, ale z kontextu to pak vyplynulo a jsem moc zvědavá na další díly. ️
Nejspíš právě kvůli pokračování, které nás čeká, nebylo pár věcí objasněných (věcí ze soukromých životů vyšetřovatelů), tak doufám, že se nám všechno časem odkryje. A taky nezbývá než se pomodlit, aby další díly neměly klesavou tendenci, jak se občas stává…

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday a na FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

Duchoslp
09.10.2022 4 z 5

Hlavní postavy detektiva Forda a forenzní vyšetřovatelky Hannah mi sedly. Děj má spád a dobře se čte, takže sériový vrah posedlý krví nemá šanci. Vypadá to na zajímavou sérii.

astra3
07.10.2022 5 z 5

Dobrý začátek nové série.

Freemantle
01.10.2022 2 z 5

Po přečtení knihy mi nezbývá než se podivovat vysokému hodnocení ostatních čtenářů, očividně jdu proti proudu, když nesdílím nadšení a nemlaskám nad čtenářským zážitkem. Andy Maslen stvořil tuctovou detektivku, jejíž název nijak nekoresponduje s obsahem. Temná hra. Hm... tak nějak mi není jasné, kde si kdo nebo kdo si s kým hrál?

Takových knih a vyšetřovatelů jsou kvanta. Je to vlastně pořád jedna a ta stejná šablona, detektiv (konstábl, vyšetřovatel... doplňte si podle gusta) s pohnutou minulostí, jeho tým, nadřízení, kteří čelí tlakům z politických pater, neustálá potřeba zdůrazňovat potřebu rychle případ vyřešit, dopadnout vraha, vsadit ho do žaláře a zahodit klíč. Jediné, co se mění je zápletka. Čím se tedy odlišit, aby se mi autor zavděčil? Takový Joseph Knox na to šel jinak, jeho doposud dvě u nás vydané knihy se taky řadily do žánru detektivek, ale přece jen nabízely něco víc. Vlastně mnohem víc. Noirovka jak vyšitá, strach a hnus v Manchesteru se dal krájet, hlavní protagonista měl sice pohnutou minulost, ale... no, kdo Knoxovu tvorbu zná, může posoudit, kdo ji nezná, ten ji může zkusit a srovnání nechť si udělá sám. A co takový Chris Carter? Ano, můžeme namítnout, že šablona je stejná, o tom žádná. Ale Carter to překonává obří dávkou brutality a styl jeho psaní nutí čtenáře číst dál a dál a dozvědět se, co je v další kapitole. U Temné hry dočtete kapitolu, knihu můžete s klidem zavřít a jít spát nebo se dívat z okna a pozorovat lidi, jak se trousí sem a tam a při tom přemýšlet, co budete zítra vařit.

Suma sumárum - jedná se o takovou odpočinkovou detektivku, která neurazí, ale ani nenadchne. Zápletka mě ničím neoslnila, dovedu si představit zfilmování příběhu a odvysílání v jedné z epizod seriálu "Kriminálka Miami", jako scénář by to nemuselo být špatné.

Jedno pozitivum však najdu - kniha se četla svižně, krátké kapitoly tomu dost napomáhaly. Jsem možná až příliš kritický, ale když si člověk zvykne na Mercedes AMG (v podobě Cartera, případně Kinga, který sice nepíše detektivky, ale jeho košatým a bohatým popisům se málokdo vyrovná), těžko se mu pak přesedá do Škodovky.

lexikon_tf
25.09.2022 5 z 5

Opět jsem si čtenářsky velice pošmákla - skvělá svižná detektivka Temná hra by neměla minout žádného milovníka napínavých příběhů.

Setkáváme se s inspektorem Henry Fordem, jehož minulost má pachuť manželčiny tragické smrti a před ostatními (včetně jeho dospívajícího syna) je zahalena tajemstívm.
Inspektor Ford je povolán k vraždě matky a synka. Těla byla nalezena v kaluži krve, vrah ženu nechal doslova vykrvácet.
Rozbíhá se pátrání a inspektorova intuice našeptává, že budou mít co dělat se sériovým vrahem.
Navzdory své minulosti a životním zkušenostem je pan inspektor velký sympaťák a také jeho nová “divná” kolegyně je fajn, spolu tvoří dobrou vyšetřovatelskou dvojici.

Kniha je velmi čtivá a chytla mě od prvních stránek. Popis vyšetřovacích postupů byl precizní a realistický, to se mi na detektivkách tohoto typu moc líbí. Sama jsem si podle průběhu vyšetřování tipovala vraha (no samozřejmě jsem se netrefila). Oceňuji i nahlédnutí do psychologie vraha pomocí jeho krátkých “zpovědí”, které čtenáře tak pěkně popletou. Mistrně vykonstruovaná a neobvyklá zápletka vám nedá spát dokud se nedozvíte jak to dopadne!

A jelikož se jedná o první díl nové série, už teď se těším na další díly a věřím, že se budou číst neméně parádně jako tento první díl!

Děkuji za recenzní výtisk albatrosmedia.cz.

musivila
24.09.2022 5 z 5

Inspektor Henry Ford se musí vypořádat nejen s výčitky svědomí, které jej tíží od smrti jeho ženy, ale také se sériovým vrahem a jeho posedlostí krví. A že to není zrovna lehký úkol. Čas se krátí, mrtvol přibývá … nezklame Forda jeho instinkt? I když si myslíte, že víte, tak během čtení přeci jen dojde na pochybnosti, zda je to ten nebo ten... Občasné vyprávění z pohledu vraha děj pozvedá. Celý vyšetřovací tým je sympatický, hlavně nová kolegyně z forenzní laboratoře Hannah, která s Fordem tvoří zajímavou dvojici. Určitě jsem zvědavá na další díly s nimi.

jahlina
15.09.2022 5 z 5

Z prvního dílu krimi série s názvem Temná hra, kde se seznamujeme s čerstvě povýšeným inspektorem Henry Fordem a jeho týmem při vyšetřování sériových vražd, jsem poměrně nadšená. Pár drobností by se asi dalo vytknout, ale čtenářský zážitek mi rozhodně nepokazily. A já se moc těším na pokračování. Doufám, že se brzy dočkáme.

Samotná postava Henryho Forda, který si nechává říkat jednoduše Ford, je docela zajímavá. Hned v úvodu se dozvídáme o horolezecké nehodě, kterou sám způsobil a při které zemřela jeho žena. Co přesně se stalo si nese jako své tajemství, které skrývá před svým synem i okolím. Svádí se sebou každodenní boj a je jen otázkou času, jak dlouho to ještě vydrží…

Další postava, která stojí za zmínku, je Hannah, velmi inteligentní forenzní vyšetřovatelka, která říká přesně to, co si myslí. Má totiž drobnou poruchu autistického spektra, často nerozumí vtipu a její humor je zase neuchopitelný pro ostatní. Z toho plyne spousta komických situací. Společně s Fordem tvoří sympatickou dvojici, kterou bych přirovnala k hrdinům Poe a Tilly z krimi série M. W. Cravena.

Na své si přijdou i ti, co mají rádi systematické vyšetřování, sbírání stop, vyslýchání svědků, atd. Tady se vyšetřovatelé zpočátku neměli moc čeho chytit, s čímž i korespondovalo pomalejší tempo, které ale postupně zrychluje s tím, jak vyšetřování vrcholí.

Musím říct, že jsem si do poslední chvíle nebyla jistá, kdo bude tím hledaným pachatelem. Autor dokázal skvěle balancovat mezi podezřelými. Dokonce ani krátké vhledy z pohledu pachatele příliš neprozradily.

Jak jsem naznačila v úvodu, výtku bych měla, ale nemůžu být konkrétní, abych nespoilerovala. Z celkového hodnocení tak ubírám půl hvězdy. Nicméně má knížka mé velké doporučení.