Pekelné zvuky

Pekelné zvuky https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/4175/pekelne-zvuky-4175.jpg 4 23 4

Jestlipak víte, kolik decibelů má pořádný randál? Tato kniha totiž rozhodně není pozvánkou do vědeckého ráje, jenže kde jinde byste se dočetli, proč dokážou některé tóny proměnit operní zpěváky v obyčejné rozbíječe oken nebo při kterých zvukových vlnách vám začnou vibrovat vnitřnosti. Pokud si myslíte, že dokážete strávit i nechutnou součást vědy, přečtěte si také o hřmotném světě resonance. Vysvětlíme vám, jak zvukové vlny rozechvívají vaše ušní bubínky, jak mikrofon proměňuje váš hlas v elektrické pulzy a kdy se vám při poslechu kostelních zvonů může spustit krev z nosu! A ani tentokrát vás samozřejmě neošidíme o bláznivé vtipy, záludné kvízy a zajímavosti, o kterých jste neměli ani tušení. Věda nikdy nebyla tak děsivá!... celý text

Humor Literatura naučná Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Sounds Dreadful , 1998

Morbidus
14.03.2024 3 z 5

Slabší kniha ze série Děsivé vědy. Tedy, ona nijak význačně nevybočuje z průměru a již tradičně ji nelze plnohodnotně chápat jako výukový materiál. Zřejmě bych z ní podstatu zvuku nepobral, protože ve snaze věci zjednodušit spíš věci zamotá. Navíc i tentokrát v pár detailech obsahuje chyby. A ačkoli i vtípky stále nejsou špatné (pokud vám zrovna autor nenadává do hňupů a podobně), ústřední duo Ruda a Eva jsou poměrně nezajímavé karikatury.
Hlavně však nerozumím záměru knihy. Jasně, je celá o zvuku - nicméně odbíhá od témata k tématu, čímž netvoří soudržný celek. To je to, co mě na této knize hodně mrzelo; totiž že většinu času jen plácá sem a tam, zatímco spousta knih z této edice se drží tématu a rozvíjejí jej. Na druhou stranu, ono toho o zvuku jako takovém není mnoho co říct. I přesto je kniha stále fajn, na chvilku zabaví a čtenář se svéráznou cestou dozví zajímavé věci. Nic víc, nic míň.
Dobrá volba pro ukrácení dlouhé chvíle.

mia.com
01.02.2023 4 z 5

Knihy z této série mě jako školačku hodně bavily. Dozvěděla jsem se něco nového zábavnou formou a navíc jsem milovala to grafické zpracování a obrázky.

Pirkus
28.12.2017 3 z 5

Kniha je čtivá a plná zajímavostí.

Je-li však kniha určena k vzdělávání, měla by se vyhnout základním chybám (napr. čas určovaný ve vteřinách a tlak v kilogramech na centimetr čtvereční).

HiNataLi
18.10.2013

Už je to déle, co jsem knížku četla, ale něco z ní ve mě rozhodně uvízlo a zaujalo. Zejména například návod, jak si sami můžeme odhlučnit pokoj, za pomocí plat od vajec... a kdo by nechtěl alespoň někdy vytěsnit veškerý hluk kolem sebe?

Kniha Pekelné zvuky je v