Deset malých Indiánků

Deset malých Indiánků https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3363/deset-malych-indianku-3363.jpg 4 17 2

Kniha devíti povídek amerického autora, jenž svůj původ odkazuje k indiánským kmenům Spokane a Coeur d'Alene, přináší příběhy nejrůznějších lidí (studentka, právník, matka, zamilovaný pár), kteří mají společné pouze to, že patří ke kmeni Spokane. To však stačí k tomu, aby se celý život museli vypořádávat se svými pochybnostmi či s přehlížením ze strany ostatních. Velkým kladem této Alexieho knihy je, že témata v ní zpracovávaná jsou přenositelná i do jiných prostředí.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Maťa

Ten Little Indians , 2003

changaj
02.03.2023 5 z 5

Zapomeňte na lovce a šamany...tohle jsou příběhy indiánských studentů, politiků, bezdomovců a sportovců. Obyvatelů velkoměst, kteří by asi neulovili ani zajíce. Přece jenom ale nejde o "normální" většinové Američany a jejich původ se na nich různě podepisuje. Devět (malých) Indiánků (plus desátý - sám autor) si žije své tragické i komické životní osudy, některé vás dojmou, některé znechutí, nebo rozesmějí. Výborný je i obsáhlý a fundovaný doslov překladatele, ve kterém zasvěceně píše o literatuře původních Američanů.

JaSsta
05.04.2020 5 z 5

Tak aby bylo jasno, kde stojím: chovám úctu k původním Američanům, nikoli k horentní sumě, těch bílejch migrantů, kteří tam způsobili ekologickou, etnickou a kulturní genocidu.
Ta sbírka je výborná, je silná, je indiánská.Indiánský autor, kdo jiný, že(?), má v povídce o událostech 11. 9. 2001- "Kdo mi to dosvědčí?" tolik koulí, aby řekl pér huba, jak je to s nevinnými a obětmi masakrů.Perfektně strhnutá kůže z ksichtu tolik blitkoiznímu americkému vlastenectví, tomu patriotismu, který stojí na milionech vyvražděných původních obyvatel Želvího ostrova a likvidaci ekosystémů.Pokud si něco musíte přečíst o událostech 11. 9. , čtěte tohle.

" Bydlela v domě s jeleními parohy na stěnách. Parohy a vlajky.Parohy a vlajky.Parohy a vlajky." - popis USA,:Parohy a vlajky.Jinak Vyvraždění a vraždící.

Výborný doslov. Jen málo doslovů tak nosných, jak tu.Napadá mne snad jen Josef Karika v Zónách stínu.

Sherman Alexie
americká, 1966