Deset křížů

Karel Kukal ve své knize popisuje podmínky pracovních lágrů přelomu čtyřicátých a padesátých let a rekonstruuje příběh svého útěku ze šachty číslo čtrnáct ve slavkovské oblasti. Kukal unikl z tábora s dalšími mukly a ve své rekonstrukci jejich osudů dokládá i jejich vlastní svědectví. Ačkoliv se skupině vězňů podařilo dostat z tábora, byli dopadeni, někteří z nich zabiti na útěku, ostatní odsouzeni. Kniha byla poprvé vydána roku 1993....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454741/deset-krizu-ueP-454741.jpeg 4.815
Literatura faktu, Literatura česká, Historie
Vydáno, Academia

Kniha Deset křížů

tittanie
04.11.2020

Je dobře, že se o této době píše. Docela tuhle tématiku vyhledávám. Celou knihu jsem ji docela zvládla, ale u čeho jsem opravdu brečela byl dopis na rozloučenou. Začala jsem přemýšlet, jestli bych byla schopná takový dopis napsat a nemoct napsat to, co chci ve skutečnosti napsat. Jsem ráda, že nemusím.
Deset křížů, deset mrtvých. Těch křížů bylo mnohonásobně více.
Nedávno jsem četla Ostrava za ostnatými dráty, kde se objevuje příběh politického vězně Zdeňka Šticha.

InaPražáková
17.06.2018

Koho zajímají záznamy Paměti národa, neměl by Kukalovu vzpomínkovou rekonstrukci minout. Historie třetího odboje je ve školách bohužel často opomíjená a pamětníků ubývá, Kukalovy zaznamenané střípky informací o hromadném útěku z jednoho z uranových lágrů jsou o to cennější. Sám věděl jen malou část, skupina se brzy rozpadla, ale konec totality umožnil dohledat a zveřejnit osudy alespoň některých dalších účastníků. Mimochodem obsahuje i výmluvnou ukázku zmatečného a nesourodého stavu, v němž se v 50. letech potácely bezpečnostní složky a justice - někdy ke štěstí obětí, jindy k jejich nesmyslné a tragické smůle.