Deník farářky

Deník farářky
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477779/bmid_denik-fararky-wsb-477779.png 4 610 610

O životě někde mezi nebem a zemí. Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.... celý text

tonysojka
03.01.2022 4 z 5

Deník krásné ,mladé farářky kouřící doutníky,popíjející rum,která málem zvítězila v Stardance?Toť veliké lákadlo ke čtení,nejen pro muže.
Částečně jsem dostal to,co se dalo čekat,takové milé holčičí povídání o tom,jak je papež úžasný a práce ve Světové radě církví taktéž a je jí mnoho.
Celkově ale na mne deník působí,že se autorka v tomto povolání našla a věnuje se mu se vším možným nasazením,jakého je schopna.Nebo si ji povolal Bůh a ona vyslyšela?
Deník je zároveň jakýmsi průvodcem církevním rokem,oceňuji třeba výklad významu křtu nebo manželství,velmi zajímavé jsou ukázky kázání a jemný humor občas probleskující z vyprávěnek.
Problém jsem měl se čtením částí rozhovorů s opakujícími se otázkami,ale to není chyba paní farářky,ale našich "skvělých" médií a novinářů.
Její nadšení z víry a kontaktu s realitou Boha je nakažlivé.

Pepina19
02.01.2022 4 z 5

Příjemné a milé čtení kde se prolínají osobní zážitky a skutečnosti s vírou. Líbilo se mi to.

genie
02.01.2022 5 z 5

Asi bylo dobře, že jsem si knihu nechala na přelom roku, kdy mám tak nějak tradičně přemýšlivé období. Kniha mě tzv. hodila do klidu a nadchla – (nejen) úsměvnými historkami ze života mladé krásné farářky, její upřímností (mj. studium původně pro titul?) i „polidštěnými“ filosoficko-náboženskými úvahami a kázáními včetně vysvětlení svátostí. Předsudky pomalu mizí, některé texty Bible mi dál zůstávají záhadou …
Uzavírám citátem z úvahy Martiny Viktorie: „Všichni mladí lidé jsou Bohem zváni a povoláni k tomu, aby se ujali toho nejdůležitějšího misijního úkolu dnešní doby v naší společnosti: stát se posly dobrých zpráv a být sami tou dobrou zprávou.“ Z tohoto pohledu bych řekla, že „její mise splněna“ (i když asi zdaleka nekončí).

tygřímáma
02.01.2022 5 z 5

Na knížku jsem se velmi těšila a splnila moje očekávání. Vykouzlila mi úsměv na rtech i donutila k zamyšlení. I farář je jenom člověk a řeší úplně obyčejné starosti. Přečteno jedním dechem, moc doporučuji.

renca106
02.01.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla ani ne za jeden den, když jsem začala nechtěla jsem ji odložit. Pro mne jako ateistu kupodivu velmi zajímavé čtení. Na knihu jsem se moc těšila a naplnila mé očekávání. Za mě rozhodně stojí za přečtení a ještě víc za zamyšlení.

Renatka11
30.12.2021 5 z 5

Krásné, vtipné, otevřené, povznášející, inspirující, okouzlující, stejně jako Martina Viktorie sama. Deník farářky budu určitě dál nadšeně půjčovat a doporučovat i se k němu ráda vracet.

niknikita
28.12.2021 4 z 5

Zábavné, přitom v mnohém poučné a kultivované čtení je tenhle Deník farářky.
Shodnu se s předchozími komentáři v názoru, že kniha není nutně určená jen věřícím. Martina Viktorie se dívá na svět velmi moderně a nezaujatě a to je na ní hodně sympatické.

stajka
21.12.2021 4 z 5

Velice čtivá knížka, která ukazuje, že i farářka je jen člověk. Spousta pasáží je k zamyšlení. Pro mě byly ve většině případů nezáživné citace z Bible, proto strhávám jednu hvězdičku. Ale jinak kniha určitě stojí za přečtení.

akinomV
16.12.2021 4 z 5

Na knihu jsem se těšila a víceméně mě nezklamala. Sice jsem občas s něčím úplně nesouznila, ale celkově to bylo fajn čtení. Bavily mě zážitky z cest, kdy měl člověk možnost vidět farářku jako obyčejného smrtelníka :-) Asi bych uvítala víc osobních zážitků, ale i tak to bylo milé čtení.

dagmar7365
14.12.2021 3 z 5

Zajímavé čtení, které je poměrně široce rozkročeno a míchají se v něm osobní zážitky, cestování, víra...tak trošku dort pejska a kočičky. Což je vlastně fajn, každý si může najít to, co ho zajímá, a co ne, to prostě přeskočí. Martina je určitě osobnost, která má co říci a je neskutečně lidská.

cornetka
13.12.2021 5 z 5

Skvělé vyprávění mladé české farářky, která doporučuje na Silvestra udělat inventuru rumu. Je to místy zábavné a vtipné, místy k zamyšlení a hlavně vás to nutí číst dál. Deník jsem četla v době adventu, kterým kniha začíná. Martina na mě působí strašně milým dojmem, je sympatická a vůbec nechápu, že je farářka. Zcela bortí předsudky většiny z nás o tom, jaký farář je a dokazuje, že je taky jen člověk.

tittanie
11.12.2021

Myslím, že tahle kniha je pro všechny ať už věřící nebo ne. Je to totiž strašně mile popsaný život farářky. Člověku dojde, že vlastně nemusí víru odsuzovat jako něco zkostnatělého z minulých století, ale součást i dnešního života. A taky si člověk uvědomí, že není jenom katolická církev.

lenkaabooks
09.12.2021

Já vlastně nevím jak knihu hodnotit, proto to neudělám. Víru v Boha nemám, pro mě nestravitelné části jsem tedy přeskakovala. Martina Viktorie - žena farářka s rudou rtěnkou, zálibou v pivu, nalakovaných nehtech a úžasných bot, které jsou spíše mučicími nástroji :-) . Ke studiu teologie se dostala náhodou, ale pak se jak píše, zamilovala a našla tak svou cestu. Myslím že o ní ještě hodně uslyšíme.

sissque
09.12.2021 5 z 5

Předně, než začnu hodnotit samotnou knihu obsahově…
Paní farářka je již od pohledu nádherná bytost, kouzelná víla, čistá a dobrá duše.
Často si s ní pouštím všelijaké rozhovory a podcasty, ve většině případů se ztotožňuji s jejími názory. Velmi hezky se poslouchá a věřím, že ani mše s ní nebude nuda. :-)

Nyní k samotné knize.
Stejně jako každá kniha, která je psána formou deníku, tak i tato je místy "rozházená" a jednotlivé části na sebe příliš nenavazují.
Jediné členění knihy je na jednotlivé části roku – od adventu až po přicházející advent následující.

Při čtení jsem se usmívala, ale i dojímala.
Narazíte zde na denní starosti i radosti, které máme každý z nás, ale i na hluboká zamyšlení, či připravené kázání, dále úryvky rozhovorů – ty bych možná pro opakující se otázky vynechala.
V prologu a epilogu, tam je prostě úplně všechno – všechno, co v této době potřebujeme slyšet.

Víte, určitě jsou lépe napsané knihy, ale tato mi předala tolik myšlenek, ale zároveň mě s úsměvem na tváři hřála u srdce, že jsem ji určitě nečetla naposledy a jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovně.

Myslím si, že kdyby bylo více farářů, jako je Martina Viktorie Kopecká, nebo třeba Zbigniew Czendlik, spousta lidí by na církev nahlížela úplně jinak.

Kopretina_aku
06.12.2021 3 z 5

Bavily mě zápisky z cest, občas jsem se musela smát. O poznání méně mě oslovily časti s kazáním. Někdy jsem se tím musela horko těžko prokousat a stejně jsem si z toho nic neodnesla. Což je ale můj osobní problém, který rozhodně nebudou mít věřící, ať už věří nebo zatím tápou. Úryvky z různých rozhovorů byly zajímavou součástí knihy. Já jsem asi čekala víc těch deníkových záznamů o životě farařky a méně toho kolem.

LadyCotton
29.11.2021 4 z 5

Ačkoliv nejsem (jako spousta z vás co knihu četla) věřící, kniha mne bavila (autorky blog jsem nikdy nečetla). Je to pohodové čtení o zajímavých věcech. Udělejte si kávu a věnujte jí jedno odpoledne. Dozvěděla jsem se nové, zajímavé věci a hlavně: nasmála jsem se (autorka má neskutečné hlášky).

xxtom
26.11.2021 5 z 5

Nejsem věřící a přesto mě kniha opravdu bavila. Díky ní jsem si vyhledal i další rozhovory s autorkou. Je důkazem, že i víra jde dělat moderněji. Určitě stojí za přečtení.

indyka
16.11.2021 4 z 5

Velmi příjemné a uvolňující čtení, autorka má nejen co říct, ale zároveň to říct umí. Takové pohlazení po duši. Hvězdičku dolů dávám za občasné biblické příběhy - chápu, že to k deníku farářky patří, ale pro mě je Bible velmi obtížně stravitelná, ať se snažím jakkoliv a trochu mi to zážitek ze čtení kazilo. Nicméně i tak každému doporučuji dát knize šanci - k podzimnímu dlouhému ležení v posteli je jako dělaná.

danka13
14.11.2021 5 z 5

Mohu jen doporučit, nejsem věřící, přesto si myslím, že mi kniha hodně dala.

sabi.tanzer
10.11.2021 5 z 5

Kniha, na kterou jsem se vždy vysloveně těšila, až se do ní opět začtu. Vtipně pojaté scény z reálného života, které zná naprosto každý z nás. Zároveň má kniha hloubku, vysvětluje křesťanské tradice a člověk si z knihy odnese spoustu myšlenek, které v něm mohou nadále rezonovat.