Deník ctihodné prostitutky

Odhalte tajemnou minulost ctihodné dámy! Svůj osud líčí Evženie Franku alias Dženy Samara až do svého stáří, jež prožívá jako vážená dáma. Evženie pochází z chudé rodiny z malého ostrůvku na jihu Řecka. Mládí strávila v atypickém prostředí athénské čtvrti Pireas v nevěstincích, hernách a nočních klubech. Díky jejímu deníku nahlédneme do tajů "nejstaršího" řemesla, jehož pravidla se po staletí téměř nezměnila... Nechte se unést silným příběhem ženy, jejíž minulost může být kdykoliv odhalena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7872/denik-ctihodne-prostitutky-HnH-7872.jpg 3.973

Dakrya tou Theou (2007)

Vydáno:, Fragment (ČR)

Kniha Deník ctihodné prostitutky

Radka1911
06.09.2018

Dojemná životní zpověď velmi sympatické a osudem zkoušené hlavní hrdinky, v závěru knihy jsem si i poplakala... Rozhodně stojí za přečtení.

meluzena
01.01.2018

Tak se mi zdá, že tahle paní Dimoulidou vůbec nebude hloupá ženská, když napíše takový příběh..
Nejdřív to vypadá na drámo chudého děvčete a là Barva mléka, ale pak to nabere jiný směr a přichází část, která dala knize český název. Poté nastává pozvolné zklidnění a jak hlavní hrdinka přichází do let, dochází i k hluboké životní moudrosti a konečnému smíření.

Český název i anotace jsou hloupě zavádějící, protože gró knihy je o dost jinde. V originále se kniha jmenuje „Když Bůh pláče“, ale překladatelka název změnila na „Deník ctihodné prostitutky“, protože usoudila, že název je pro tuto knihu naprosto vystihující. Dovoluji si nesouhlasit.
V knize nejde o prostituci a ani se v ní nedočtete žádné pikantérie. Její poselství je v tom, že důležité není ani tak, KUDY (= čím vším) člověk během života prochází, ale KAM NAKONEC DOJDE, tj. kým se na stará kolena stane. Někdo může šlapat jen chvíli (nebo vůbec nikdy) a vždy bude lacinou holkou a jiný to může dělat velmi dlouho, a přesto zůstat dámou (nebo se jí postupně stát). Kdyby paní Dimoulidou nedošla své životní moudrosti, těžko by ji mohla vložit do své hrdinky.

Danka1975
26.12.2016

Je to sice už nějaký ten rok, co jsem tuto knihu četla, (dělala mi společnost v nemocnici, kdy jsem byla nucena jen ležet a ležet. . :-( ), nicméně si stále pamatuji její příběh. Byl o lásce, byl milý, byl smutný, ale každopádně moc čtivý. Přečteno téměř na jeden zátah. Na jejím konci jsem uronila i někou tu slzičku. . . .takový krásný příběh. ., že by Angelika s Věčnou Ambou v dnešní době? :-) . .(myslím nadneseně :-))).. ale rozhodně doporučuji!!!

zamiokula
03.12.2016

původně mně název odrazoval,ale na doporučení jiné čtenářky,jsem zkusila,a nelituji..pres stokrát omilane téma, velmi čtivý příběh,ktery mně opravdu bavil... žádné násilí,zadna krev,zadne lacině podbízivé sexuální detaily....milá,čtivý,laskavy,ve světě nasili odpočinkový pohodový příběh ...škoda jen že do češtiny od autorky přeložena jen tahle jedná kniha!

Jirinamac
28.12.2015

Až na ten konec, který mě přišel moc nepravděpodobný.Dějově se příběh mohl klidně odehrát. Četla se dobře.

evelýny
06.11.2015odpad!

Tuhle knihu jsem nedočetla. Od začátku mi vadil styl, kterým byla kniha napsána - možná za to může překlad, ale to nemohu posoudit. Bylo tam z mého pohledu dost nelogických nepřesností. Když mi v půlce knihy začala vadit i řecká jména, tak jsem přestala. Pro mě zklamání.

veronika0382
28.09.2015

"Čim hlubsi laska, tim lehci bude vase cesta" .... Ted jsem ji docetla a musim rict ze me fakt dostala. . Chystala jsem se na ní přes rok, opravdu se na ní těšila, všechny recenze a chvála jsou fakt oprávněné. Mimoto, že miluju Řecko a sbírám všechny řecké spisovatele a knihy o Řecku, myslím že se bude líbit každému i těm kteří třeba tuto zemi nemají tolik v lásce jako já. ..Letos je to teprve třetí kniha co mě opravdu zasáhla (po Ostrove a 100dni stesti) Takove knihy opravdu miluju ... ze nemůžu po prečteni hned přejit na další, ale musim ji tak nějak stravit a premyslet o ni a hlavně - mam ji roky v hlavě a vyčuhuje nad ostatními . Druhou půlku jsem probrečela ..... úžasny životni přibeh jedne zeny od sameho narozeni až do konce zivota..... nadherné a krásně psané....plné lásky a takove té životní moudrosti ..... MOC MOC DOPORUČUJI .... Jen mě mrzí, že od této autorky v češtině nevyšlo víc knih...... Nemam slov, jsem dojata, vstrebavam a jdu hledat v mapach zda opravdu v Řecku existuje městečko Kastorie s krásnym jezerem ......... (btw po úpravě - později jsem našla že městečko opravdu existuje, takže doufám že ho někdy při našich toulkách Řeckem navštívíme)

JanaG.
17.09.2015

knihu jsem četla již před dávnou dobou, ale dodnes na ni myslím....opravdu krásně napsaný příběh...

Adliczka
09.07.2015

Moc hezky se mi kniha cetla...Velmi zajimavy zivotni pribeh.

vikina75
25.03.2015

Kniha se moc líbila, nakonec jsem i slzu uronila, zajímavý životní příběh

hrabenka
11.12.2013

Skvělá kniha,krásně se četla,svěží,žádné zbytečné zatáčky,mile překvapila.

Kristinka Tinka
09.12.2013

Skvělá knížka! Byla jsem z ní úplně nadšená, hlavně jak dokáže spisovatelka popsat 80 let života v jedné knize a neobtěžuje se s nějakou omáčkou okolo, prostě stručně jasně výstižně. Je to moc hezky psaná kniha, která čtenáře zaujme a myslím si, že donutí i zamyslet se nad svým životem a jak bychom se třeba v daných situacích chovali my a tak. Jsou tam pasáže plné radosti, vtipu, dojeti, smutku, nenávisti, zápletky..prostě všeho, co čtenář od knížky očekává. Dávám 5 hvězdiček a doporučuji! :-)

Marčullkas
24.07.2013

Zvláštní kniha, popisující život Evženie prostitudky, která to neměla v životě lehké. Dojemný příběh ženy, která celý svůj život usilovala o uznání, lásku a pochopení.

LucieRej
08.06.2013

Za dva dny přečteno. Příběh mě naprosto uchvátil, Evženie měla po celou dobu moje sympatie a na konci jsem měla na krajíčku dojetím. Strašně moc se mi to líbilo. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Příběh několika životů, ten Evženiín a těch, co se do toho jejího připletli, každý si prožil vlastní peklo - hlad, válku, ponížení, zrady ale láska nakonec vždy zvítězila. Někdy je hezky pročíst se příběhem, který sem tam může působit trochu najivně,sem tam nějaké to klišé, ale prostě chvíli číst, že ještě někdo i přes všechny strasti života věří na lásku a nemusí to být zrovna láska muže, prostě krása. A to to byla prostitutka. Aspoň je vidět, jak se život může zamotat a kolikrát nás protáhne takovýma cestama, že se nám o tom ani nesnilo. Pět hvězdiček!

zuzca.h
12.02.2013

Krásně čtivě napsaná knížka s krásným oddechovým příběhem. Jamile se člověk začte nejde odložit. Pravdou je, že jsem chvílema skřípala zubama jak může být Evženka :) tak naivní, ale když si člověk uvědomí v jakých podmínkách vyrůstala tak je to celkem logické. Na konci jsem se neudržela a i slzička ukápla.

Niki
12.01.2013

Velmi strhující příběh!

Kůstka
11.11.2012

Nádherný celoživotní příběh jedné chudé holčičky z malého ostrova.. Stránku po stránce jsem s ní prošla celým jejím životem, poznala její přátele, milence, rodiče, sourozence, dceru, vnoučata.. Až jsem nevěřila, když v jednu chvíli bylo Irini 21 a o pár stránek dál už 52.. Život letí. A na konci jsem se ani té slze neubránila..
"Protože až budete tento svět opouštět, Bůh se vás nebude ptát, kolik bohatství jste si nahrabali, kolik milenců jste měli, ale kolik jste dali lásky."

Saudi
08.11.2012

... nějak jsem se do knihy nemohla pořádně začíst .. trošku nudný děj , takové táhlé .. a tak to byla moje " kniha do vany " ( půl hodina denně )

Greg25
27.06.2012

Zejména ten konec knížky je strašně uměle vykonstruovaný, jako kdyby autorka nevěděla kam dál vést své postavy.

KKlara
16.10.2011

ze začátku mě to hodně bavilo, ale tak poslední třetina už mě skoro nudila...

bai.Cerna
22.08.2011

Vcelku dobrá kniha, ale něco jí přece jen chybí, možná zbytečně rozvláčná v druhé polovině, kde již postrádá patřičný "náboj". Závěr byl však emotivní.

Aries
26.07.2011

čtení, které vám nic nedá ani nevezme...prostě jsem jí to nesežrala :-)