Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29819/bmid_den-trifidu-65e21ac0aafea.jpg 5 5644 5644

Trifidi série

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů od, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen v časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

Lukyn96
31.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Velkou Británii i celý svět zasáhla ničivá rostlina druhu trifidů, jejichž uměle vyvolaný vznik nedokázal nikdo zachytit, což tak trochu představuje paralelu s dneškem, kdy se potýkáme s virem Covid-19: "Rusové, jak jim bylo vlastní, původ trifidů tajili a mlčeli jako hrob".
V knize mě nejvíce zaujal začátek, který vysvětluje původ a vlastnosti trifidů a zobrazuje,, jak tyto potvory obrátily planetu vzhůru nohama. Dobrá, byť o trochu slabší, mi připadala druhá polovina příběhu vykreslující proces vytváření si přeživšími jakž takž bezpečného zázemí v té okolní spoušti. Nejnudnější pro mě bylo číst o vztahu Billa a Joselly, který v ději však dostává značný prostor. V knize taktéž spatřuji i v rámci fikčního světa některé nelogičnosti: Proč vláda hned po zaznamenání nebezpečí nevyslala své ozbrojené síly do akce? Proč daleko dříve než po těch mnoha letech nezačal sofistikovaný výzkum trifidů a možného boje proti nim?
Celkem vzato mně ale přelouskání Dne trifidů zajistilo čtenářsky příjemné zakončení letošního roku.

Akjort
28.12.2021 5 z 5

Celý příběh se mi moc líbil. Způsob, jakým autor příběh psal, dokázala jsem se vžít do děje. Při nějakých úsecích mě docela zamrazilo, například projíždění pozdějším Londýnem. Z téhle knihy mi plyne více než jedno ponaučení. I když tato kniha nepatří mezi nejnovější, stále zapadá do přítomného světa a způsob, jakým je napsána si myslím, že ještě dlouho bude. Rozhodně všem čtenářům doporučuji přečíst.

kure91
25.12.2021 5 z 5

To je tak, když člověk jednu z klasik žánru, kterou však místo dnes lákavého labelu postapo označoval autor jako logickou fantasy odkládá tak dlouho, až vyjde první vydání v originálu bez předlistopadové cenzury (aspoň tak to vydavatel tvrdil...). No a musím říct, že podobně jako u dalších velkých jmen jako Clark či Herbert jsem byl opět překvapen, jak to páni autoři už tehdy zvládali napsat a že knížka neztratila nic ze své atraktivity, zajímavosti a náboje.
Kde dnes potřebují autoři zombíky či aspoň různé postapo klany, Wyndham si vystačit s něčím tak prostým jako jsou kytky. No, úplně obyčejné kytky to nejsou, trifidi se umí pohybovat, komunikovat spolu a lovit nic netušící oběti žahadlem, takže zase nejde o "vzpouru tulipánů", ale trošku promakanější flóru, takovou Adélu co ještě nevečeřela na steroidech :). Ale to nic neubírá na tom, že autor dokáže skvěle popsat tísnivou atmosféru světa poté, co většina obyvatel oslepla díky zeleným paprskům a vývoj společnosti po této události je dosti sugestivní a nemám problém věřit tomu, že by to tak mohlo dopadnout i v reálu. Takže od teď žádné koukání na zelené jevy na obloze. Jistota je jistota, neb být sežrán Adélou nikdo nechce...

Meda77
30.11.2021 5 z 5

Tady není co komentářit.Wyndham byl vynikající autor, ačkoli napsal jen pár knih, tak kvalita byla rozhodně nadprůměr. Den trifidů se považuje za nejznámější a nejlepší román, dočkal se filmového a seriálového zpracování. Kniha se právem řadí do klasiky. Je skvělá. Doporučuji.

Česneksmedem
03.11.2021 5 z 5

Po tolika komentářích napsat něco nového, to mám šanci asi jako sněhulák ve slévárně. To ale nic nemění na skutečnosti, že z mého úhlu pohledu je číst tuto knihu počtvrté daleko smysluplnější, než byť jen poprvé číst třeba „O čem sním, když náhodou spím“.
Tato apokalyptická a postapokalyptická sci-fi je prostě geniální, skvělá až závislácká. A svůj podíl na tom (v tomto vydání) má i překladatel Jaroslav Kořán. Pět hvězd je prostě málo!!!

pohoda58
28.10.2021 4 z 5

Super kniha, na to, že je již starší, stále zaujme.

koudja
07.10.2021 5 z 5

Kdysi dávno nám cizí náhodný starší pán o tomto díle velice poutavě vyprávěl. Potají jsme se mu smáli a připadal nám trochu divnej, a o knížce jsme usoudili, že je to asi nějaká blbost.
Prd… Je to dobrý! Stojí za přečtení.

madem
05.10.2021 5 z 5

Na to, kdy byla kniha napsaná, tak dodnes bere dech.

Berg1
25.09.2021 3 z 5

Rozhodně je to čtivé, originální a zábavné. Na to, že je hlavním tématem zánik civlizace mi to ale přišlo moc málo tísnivé a depresivní. Většina postav se chová tak, jako by se vlastně ani tolik nestalo. Během čtení máte pocit, že zažíváte dobrodružství s Tomem Sawyerem a ne likvidaci zbytků lidstva masožravými rostlinami. Možná to byl záměr a za mě to účel oddychového čtení na dovolenou splnilo. Příliš vážně se to ale brát nedá a zdejší hodnocení mi přijde relativně hodně nadsazené.

Emberas
19.09.2021 5 z 5

Velmi dobrá sci-fi, přestože byla napsána před mnoha lety, stále má co říci a vtáhne vás do děje.

Sixao
17.09.2021 5 z 5

Ani se nechce věřit, že kniha vyšla před 70 lety. Naprosto skvělé od začátku do konce.

heavy66
16.09.2021 5 z 5

Lidé zbavení zraku v městě plném jedovatých predátorů? Taková anotace románu způsobí, že citlivější povahy prchnou v hrůze před takovou knihou! Odolnější povahy si užijí hororové scény i budování nové společnosti v podmínkách prvobytně pospolných. Den Trifidů to je tátamáma postapo literatury!

kalache
31.08.2021 5 z 5

...Den trifidů a Malevil,povinná četba!...

DuSiČíst
30.08.2021 4 z 5

Skvělý dědeček žánru postapo, kdy místo zombíků lidstvo decimují chodící kytky. Velmi nadčasové. Posloucháno jako audiokniha a možná v budoucnu přečtu papírovou a přidám i tu poslední hvězdu.

DomYell
30.08.2021 5 z 5

Nevim kolikrat jsem se dival, kdy ze byla kniha vydana... Popira svym vznikem svou dobu. Ma to hlavu a patu, ma to dej, ma to i beznadej, super cteni.

oskli
16.08.2021 5 z 5

Nostalgicky jsem po dvaceti letech knihu otevřela s trochou nejistoty, jestli mě to pořád bude bavit. Trifidy jsem četla párkrát na gymplu a pak jsem si je párkrát vzala do vlaku cestou na vejšku. Tenkrát mě bavili. A nezměnilo se to. Pořád je to pro mě kniha, která má co říct. Pro nás doma jsou Trifidi vzrostlé kukuřice, které se ve větru o sebe otírají a chřestí. Taky je v tom vidíte? My jak máme za barákem kukuřičné pole, jsou to prostě od konce léta Trifidi :-) Wyndham napsal nesmrtelné dílo, které opravdu nestárne. Souhlasím s názorem, že tahle kniha by měla mít místo v povinné četbě.

mareksevc
12.07.2021 5 z 5

objavené vdaka tejto stránke ! neskutočne nadčasová kniha, dobu predbehla snad o 50 rokov . Posledných 60 strán som si vychutnal najviac a určite siahnem po pokračovaní , samotná myšlienka konca sveta v tejto podobe je fascinujúca

Renatka11
19.06.2021 5 z 5

To bylo tak skvělé čtení! Zábavné, chytré, naprosto nepředvídatelné a přitom uvěřitelné! Jsem strašně ráda, že jsem se díky databázi dostala k další výborné knížce a stydím se, že jsem o ní do té doby neslyšela nebo si na to aspoň nevzpomínám. Přitom vznikla už v době narození mých rodičů. Doporučuju všema deseti a řadím k mým top čtenářským zážitkům.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

První kniha tohoto druhu, kterou jsem přečetla. Popravdě trvalo mi se začíst. Je to prostě ten typ knihy, u které se musíte přebrodit přes první stránky a postupně začínáte být víc a víc zvědaví, co bude dál. Nakonec jsem knihu hodně dlouho nemohla dostat z hlavy a jsem ráda, že jsem ji po prvním neuspěšném rozečtení rozečetla ještě jednou.

666Jitka
09.06.2021 5 z 5

Tato vynikající klasika se neodmyslitelně zapsala mezi kultovní knihy Sci-Fi žánru. Skvělý apokalyptický příběh, který byl výborně a čtivě zpracován si zaslouží čtenářský obdiv i dnes po 70-ti letech od jeho prvního vydání - tleskám.