Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29816/bmid_den-trifidu-65e21d5db9c39.jpg 5 5634 5634

Trifidi série

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Verše přeložili Hana Žantovská a Jan Zábrana. Vydání třetí, opravené. (= První necenzurované)... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

The Day of the Triffids , 1951

charlied
22.09.2013 2 z 5

Ja som si taktiež uvedomoval fakt, že sa jedná o starú knihu vydávanú primárne v časopisoch na pokračovanie. Verím, že kedysi v osemdesiatych rokoch by som si na takomto diele riadne zgustol. No dnes je doba iná: sme rozmaznaní a zhýčkaní. Kniha nie je pre mňa napínavá, neobsahuje žiadne prekvapivé momenty, dej sype sucho a jednotvárne... Ak by som si túto knihu neprečítal, o nič by som neprišiel. Iná sci-fi klasika - Enderová hra - tam to už bolo iné... ALE: sto ľudí, sto chutí.

viwalda
18.09.2013 5 z 5

Začátek knihy mě dostal až do samotného děje, slepota a nevědomí o dění ve světě v hrdinově kůži, neuvěřitelně jednoduché, ale vynikající(nemluvě o mluveném slovu, které je taktéž skvělé)...Filmová verze=ostuda...
Vzpomněl jsem u čtení i na Čapka(rur apod..)nevím proč,
ale uchvátilo mě to...jakožto pro mne první čtené scifi...

Rawen616
17.09.2013 5 z 5

Kultovní záležitost obsahující hned několik ikonických scén které se staly součástí nejednoho zombie hororu. Hrdina který prospí apokalypsu a probudí se v opuštěné nemocnici, první krůčky ve zničeném světě a setkání s přeživšími kteří tvoří nové komunity a bojůvky. A také stále se množící a všudypřítomné bestie, zde v podobě rostlin které jsou schopné pohybu a zabíjejí jedem aby poté vesele kořenili v tlejících mrtvolách. Knihu hodnotím takhle dobře právě pro velmi působivě popsaný svět po apokalypse a také pro ony úvahy, zda je lepší starat se sám o sebe a nebo si zachovat lidskost a starat se o druhé. Psychologie postav bohužel není kdovíjak propracovaná, i když s hlavním hrdinou se člověk snadno ztotožní. V dnešní době už také kniha nepřináší mnoho nového, jelikož nápady a scény z ní byly mnohokrát vykradeny. Pro milovníky post-apo žánru je to ale nutnost,.

aciss
16.09.2013 2 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení této knihy. V dnešní době průměrné sfi-fi, které je navíc podprůměrně zpracované. Obrovské mezery v chování postav z počátku pozornému čtenáři vyloudí udivený obličej, po další snůšce nesmyslů už vám ale autorova omezenost začne lézt na nervy. SPOILER: Joselle umře otec a ona týž den skoro padne do náruče Billa bez kapky uzardění??? KONEC SPOILERU Styl psaní je nerovnoměrný a měl jsem pocit, že autor v půlce knihy překvapeně zjistil, jak obrovské téma se mu otevřelo, ale místo toho aby ho pořádně dokončil, tak vzal do zaječích a průměrné dílko nechal svému osudu. V knize dříme obrovský potenciál, proto celkový diletantismus velmi zamrzí. Kdyby kniha vyšla v dnešní době, zapadla by jako šedé dílko mezi mnohými. Bohužel pro mě velké zklamání.

Rup
10.09.2013 4 z 5

Výborně napsané, ačkoli na obehrané téma (apokalypsa). Co mě však u románů tohoto typu irituje, je rozuzlení. Jednou to kdosi vymyslel, a od té doby... Antičtí autoři, když nevěděli jak ukončit zápletku, pomohli si "deus ex machina". Novodobí autoři odkudsi vykouzlí pokročilou, spravedlivou a dokonalou společnost, která všechny hodné zachrání. Přes všechny výhrady doporučuji. A jen tak mimochodem, Malevil (Robert Merle) je podle mého lepší.

Standa Šebek
07.09.2013 4 z 5

Sci-fi klasika. Nejvíce zaujme realistické pojetí postapokalyptického světa a jednání hrdinů (Kam půjdu, co budu dělat, co si musím obstarat, jak přežít?)

tlapička
22.08.2013

Úžasné a originální.

JiříŠkorpík
21.08.2013 5 z 5

...Pomáhat slepým a sám zahynout nebo se starat jen o sebe?....Nechtěl bych být v kůží hlavního hrdiny. Myslím ,že autorovi se podařilo vystihnout různé scénáře řešení tohoto dilematu velmi dobře a je z toho čtivý román.

Cibak
12.08.2013 5 z 5

Výborná kniha. Když jsem to četl poprvé, měl jsem špatné pocity v blízkosti velkých kytek!

promo16
11.08.2013 2 z 5

Po přečtení jsem sám sobě musel položit otázku, proč se vlastně tahle knížka jmenuje "Den Trifidů", když se v ní téměř žádní trifidi nevyskytují. Vždyť celý dej je zde postaven pouze na potřebě hlavního hrdiny opatřit si jídlo a bydlení. Celé je to pak zabaleno do spousty dlouhých monologů a filozofických úvah autora, které v sobě možná ukrývají pár myšlenek, rozhodně však knize nedavají potřebný spád a napětí, které tomuhle románu tolik chybí.

Grejdus
07.08.2013 5 z 5

Perfektní, velmi čtivé dílo. Brzy uvidím, zda Noc trifidů naváže s grácií na tento vytříbený styl.

Flipper
29.07.2013 4 z 5

Sila knihy prevažuje nadvrchol úvahám a zamysleniam "čo by mohlo byť" prípadne "ako sa zachovať" keby sa stala apokalypsa,ktoré sú však rovnocenne príťažlivé. Ja však tú silu vnímam pri opise nesmrteľnosti ľudského zmýšľania (a často nesprávneho), ktorým (bohužiaľ) neotrasie žiadna katastrofa. Stretneme sa s načrtnutím feudálno-militantného rozčlenenia krajiny, alebo kolónie, ktorá zotrváva pri Bohu a jeho dogmách. Voľba vedeckého pokroku je doplnená autorovým pozitívnym dúfaním, že práve toto je jediná cesta ktorou sa človek môže vybrať. Nepriamo by sa dalo povedať, že ostatné formy zmýšľania preto budú (v knihe), alebo by mali byť (v reále) vykynožené. Ukážka (aj keď trochu nadnesená) kde príroda je našim živiteľom, ale aj ničiteľom (trifidi) ak má byť vyžmýkaná a zneužitá (genetické manipulácia rastlinách) je aplikovateľná aj pre naše storočie času hnojív, "ečiek" v potravinách atď.

Sentir
28.07.2013 4 z 5

Knížka mě rozhodně bavila, ale nemůžu uvěřit že tu knížku autor nechal tak jak je a s tímhle koncem, jsem rád že někdo napsal pokračování.

vipera
28.07.2013 4 z 5

Skvělá kniha, o které už bylo napsáno vše...Dobře vystavěný příběh podaný velmi čtivou formou. Knihu jsem četla s radostí a zaujetím.

p.a.
26.07.2013 5 z 5

Rok prvního publikování 1951. Jon Wyndham byl perfektní prognostik. Tohle dílo si svůj kultovní status zaslouží. Dostatečně akční, chování postav uvěřitelné, jejich pohnutky taktéž. O kvalitě knihy svědčí i neustále reedice. Vřele doporučuju.

MildeZ
25.07.2013 5 z 5

Aby nás podobné události zmíněné v tomto díle jednou nepostihly O:) Hezky zpracováno a stojí za přečtení - mě se trefilo do vkusu zcela určitě!

JitkaJak
25.07.2013 4 z 5

Moc dobrá kniha, ale Kukly mě zaujaly víc.

Neby
24.07.2013 5 z 5

Kultovní záležitost. Čte se sama. Přečteno několikrat.

fialka voňavá
12.07.2013 4 z 5

Sci-fi román o tom, jakneznámý zdroj způsobí u většiny lidí slepotu.Využijí toho průmyslové rostliny zaútočí na hlav.hrdinu Williama,je jedním z těch které nepostihla slepota.Pozoruje rozpad civilizace.Potkává vidící Josellu, se kterou se přidají ke skupině lidí na jedné univerzitě. Celý Londýn se ocitá na okraji zkázy. I v takové džungli se ovšem našli lidé, kteří chtěli zbývající hrstku lidí ovládnout.Příroda je v této knize nekonečná.Vidíme, že se může přihodit vše, co neodporuje přírodním zákonům.Doporučuji milovníkům sci-fi.

markuc
03.07.2013 5 z 5

Klasika která nezklamala, vážně dobrá kniha - určitě doporučuji přečíst, jedná se o kvalitní základ pro každého sci-fi fandu.