Den pro Šakala

Den pro Šakala https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124273/den-pro-sakala-124273.jpg 5 1087 176

Strhující, promyšlený a brilantně napsaný příběh, který byl rovněž úspěšně zfilmován, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Frederick Forsyth napsal – Den pro Šakala se ve svém žánru stal klasikou a vstoupil do dějin literatury jako určující a současně nepřekonatelný mezník ve vývoji politického thrilleru.

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Day of the Jackal , 1971

jadran
16.10.2020 5 z 5

Kromě toho, co tady bylo už napsáno musím zavzpomínat, jakou hrůzu ve mě jako v celkem mladičkém čtenáři tohoto románu ona F. Forsythem tak mistrně stvořená postava Šakala vyvolala. Naprosto bezcitný psychopat s geniálním mozkem a chladnou hlavou vyráží na svoji vražednou misi a běda každému, kdo se mu postaví do cesty, ať už úmyslně (onen belgický podvodníček - falzifikátor) a nebo neúmyslně (poslední v řadě je onen nebohý venkovský četník, který ale nakonec nedobrovolně poskytne komisaři Lebelovi zbraň k závěrečnému účtování). Šakal mě v mládí děsil především proto, že to není žádný superpadouch s nadpřirozenými schopnostmi, ale uvědomoval jsem si (a uvědomuji si to i dnes), že takoví lidé zcela jistě existují. Kniha je v zásadě pozoruhodná i tím, jak Frederick Forsyth popisuje všechny zúčastněné osoby i děje velmi chladným, nezaujatým způsobem, jakoby bez emocí, bez subjektivních soudů a bez nějakého morálního hodnocení. To nechává na nás. I když člověk ví, že Šakal neuspěje, napadlo mě při jednom z přečtení, nebo možná i shlédnutí filmu, jak je relativní náš pohled na podobnou situaci. I když Francie nepatří k mým oblíbeným zemím a na CH. de Gaulla mám svůj názor, teroristé z OAS nejsou rozhodně ta strana, která by měla byť jen maličký náznak mých sympatií. Jenže v knize je zmíněna i jedna událost, která celou tu věc ještě víc relativizuje - skutečný úspěšný atentát na dominikánského diktátora Trujilla, z kterého je podezřelý onen Charles Calthrop, o kterém se SY domnívá, že je oním Šakalem. Tento atentát byl sice proveden ne osamělým střelcem, spíš to byla akce podobná té z počátku románu, ale Trujillo byl krvavý diktátor typu třeba Castra nebo argentinských generálů (do jejich řad se mohl řadit i počtem obětí, i když "kvalit" kubánského komunistického caudilla nedosáhl). Jeho odstranění bylo nesporně pozitivním činem. Tady bychom úspěšnému atentátníkovi asi i těch "pár" nevinných obětí i odpustili. A asi bychom začali spekulovat, koho byla škoda a kdo si to nakonec i zasloužil. Pokud knihu čtete poprvé, čtete ji jedním dechem, o filmu platí to samé. Ale čtete-li ji víckrát, podobné otázky vás dříve nebo později napadnou. Ale primárně a jako literatury - drze zopakuji to, co napsal konicekbilly - poklad světové literatury a co poněkud rozvedl woodward - etalon žánru.

bob0985
15.08.2020 5 z 5

Velmi dobrá dnes již klasika, odehrávající se v srpnu, takže ideální kniha na léto. Bavilo.

zuzana4291
08.08.2020 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst, kvůli autorovu stylu. Ale nakonec se mi to podařilo a byl to úžasný a napínavý příběh. I když byly pasáže, které byly slabší a nezáživné, tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

encyklopedie
30.07.2020 5 z 5

pydla, není několikrát zfilmovaný ......podle Forsythovy knihy jen jednou
a já musím přidat hodnocení, jinak by mi to úderník co sedí za moderátorským stolem přesunul do diskuze
Tak tedy - vynikající kniha, nejlepší Forsajtovka, nejlepší nájemný vrah v knihách ...co dodat
100% a k tomu mých oblíbených 321%
Druhý flm Šakal je béčko mezi politickými thrillery a nemá s knihou nic společného a nezachránila to ani trojice osvícenců.
Willis, Gere a Poitier

pydla
05.07.2020 5 z 5

Klasický, několikrát filmově zpracovaný příběh, který by měl být v povinné četbě. Nájemný vrah, který má za úkol zabít francouzského prezidenta de Gaulla a policisty, který jde po stopě nejhledanějšího profesionálního zabijáka, jehož tvář nikdo nezná, a který se dokáže velmi dobře infiltrovat.

kokrokr
04.07.2020 5 z 5

Romány F.F. mám rád a tento jsem četl opakovaně. Je to jeden z nejlepších thrillerů, které znám a ta geopolitická linka /Alžír/ je hodně zajímavá. V předešlých komentářích zejména čtenářky fandí placenému zabijákovi, který ochotně vraždí muže i ženy, jen aby mohl odstřelit svůj cíl. Vidět romantického hrdinu v mnohonásobném vrahovi, tak to opravdu nemohu. Jediným správným chlapem v této knize, je nenápadný policista Lebel.

patrik0816
15.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Napínavé, jak kšandy. Tenhle příběh dal myslím obživu mnoha hollywoodským scénáristům a ve výsledku i hercům. Postava záhadného Šakala, co chodí jen se slunečními brýlemi a klátí na horských hotelech sexy čtyřicátnice, je sice z dnešního pohledu, pravda, celkem úsměvný, ale vliv měl obrovský.

Sova15
05.06.2020 5 z 5

Knížku jsem si vybrala do výzvy. Počáteční kapitoly byly pravda trochu nudné, ale důležité. Jak se na scéně objevil Šakal, bylo to napínavé a také jsem fandila zločinci. Určitě se znovu i podívám na film.

Kubiknoobik2
26.05.2020 5 z 5

Úplně super kniha mě moc bavila hlavně ten konec je super. Dávám 100% na 100%.

martisko3
10.05.2020 4 z 5

Těžší začátek, pak už se kniha rozjela. Hodně mě bavil popis francouzské historie, škoda jen, že v mém vydání z r. 1971 chybělo 12stránek, takže jsem četla knihu nadvakrát, až jsem sehnala náhradu.

PetrzOlomouce
07.04.2020 5 z 5

Vynikající čtení, napětí od začátku do konce. Jedna z nejlepších knih, co jsem z tohoto žánru četl. Jasných 100%.

Devorah
30.03.2020 5 z 5

Nejznámější Forsythův politicko – špionážní román, Den pro Šakala, jsem přečetla během chvilky, aby mi pak bylo líto, že už je dočteno a já musím knihu zaklapnout a odložit.
Je to skvěle napsaná kniha o pokusu na atentát na francouzského prezidenta de Gaulla. Zavede nás do polovojenské teroristické organizace OAS. Ta prahne po prezidentově smrti tak, že si na tento úkol najme profesionálního zabijáka Šakala. A ten si krok za krokem plánuje a vytváří falešné identity, zajišťuje vhodné zbraně, volí ideální místo a čas pro atentát. Mezitím, co on plánuje, policie se snaží odkrývat jeho pravou totožnost a překazit mu tak jeho plány. A tím začíná hon na kočku a myš, v němž hlavní roli hrají pevné nervy a dávka štěstí. A ten, komu to štěstí přejete, není v tomto případě policie, ale obávaný terorista - ach :-)

munka
29.03.2020 5 z 5

Do štvrtej kapitoly má to nebavilo. Potom prišiel zlom a ja som sa nevedela od knihy odtrhnúť.
Vedela som ako to dopadne, dokonca som si pozrela životopis de Gaulla. Aj tak som držala Šakalovi stranu :-)

Ivka82
27.03.2020 5 z 5

Začátek mě nebavil, ale potom jsem se tak začetla, že jsem hltala stránku po stránce a Šakala jsem přímo milovala. Ach ten konec :( Já jsem si tak moc přála, aby se mu podařilo uniknout :D

adelinka
24.02.2020 5 z 5

No mala som zo začiatku čo robiť, aby som sa dostala do deja. Prišlo mi to moc politické, takže som mala ťažší rozbeh. Už som sa zľakla, že to vzdám, čo nezvyknem nikdy robiť, ale to vysoké hodnotenie ma posúvalo ďalej v čítaní. No a potom som sa nevedela od knihy odlepiť. Sledovať pátranie polície a zároveň sledovať kroky zabijaka.....Veď ani neviem komu som fandila.... :-) :- )

animovanej medv
23.02.2020 5 z 5

Jsem trošku zaujatý čtenář, protože Forsytha miluju :)

Každopádně Den pro Šakala je úplná klasika - asi nejvíc mě na tom baví, že jsem vlastně celou dobu fandila atentátníkovi, ačkoli jsem předem věděla, jak to dopadne :)

Endy17
21.02.2020 3 z 5

Moje očekávání, nejspíš přehnaně velké, nebylo naplněno. První dvě třetiny knihy jsou spíš únavné, v závěru příběh dostane spád - ale náhody a především jejich množství nepůsobí příliš věrohodně. Množství francouzského textu na srozumitelnosti také nepřidá.

Horal123
12.02.2020 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Co víc dodat. Není to jako detektivka, kde se vyšetřuje zločin, který byl již spáchán. V této knize se vyšetřuje zločin, který se teprve připravuje. Jak známo, mělo jít o atentát na francouzkého prezidenta Charlese de Gaulla. Autor nabízí pohled do psychologie atentátníka stejně mistrně jako do aparátu bezpečnostních složek, které byly Šakalovi na stopě. Děj je plynule vystupňován, až do úplného závěru. Při čtení se nudit určitě nebudete.

Schary
10.02.2020 3 z 5

Asi přestanu experimentovat. Knihu jsem přečetla v rámci výzvy, jinak bych ji určitě nečetla. Navíc to vysoké hodnocení mě přesvědčilo, že to bude fajn. Ale úplně fajn to nebylo, v knize je strašně moc politiky, která mě nudila. Nejlepší byla poslední třetina knihy, kde se to docela rozjelo. Celkově za tři, takže dobrý....

Eeli
06.02.2020 5 z 5

Klasika.
Pomineme-li trochu rozvláčný začátek, který ale na druhou stranu vytvořil odpovídající úvod do problematiky, jedná se o skvělý a především kvalitní detektivní thriller ze staré školy, v němž můžeme sledovat jak Šakalovy přípravy na atentát, tak kroky komisaře Lebela vedoucí k jeho vypátrání a dopadení. Oba jsou chytří, precizní, nejlepší. To samé lze říci i o knize. Ta je psána hodně popisně, věcně a je zcela prosta jakýchkoli emotivních či subjektivních vyjádření - zde geniálně pasující a fungující kombinace. Reálný podklad navíc vyvolává dojem autenticity příběhu.