Den neposkvrněného srdce

Den neposkvrněného srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165422/den-neposkvrneneho-srdce-165422.jpg 3 5 2

Vše, co v novele vypovídá autor o zápasu talentovaného kardiochirurga Davida Hartmana, usilujícího přes všechny překážky zachránit život osmiletého chlapce nabývá obrazného smyslu a provázeno pásmem kulturně historických reminiscencí přerůstá v zamyšlení nad smyslem civilizace. Mladý doktor Hartman je nucen denně zvažovat dosah vývojových tendencí moderní vědy, a přesto nežije bez "obyčejných" lidských úzkostí a nadějí, citových dilemat, zvažování hodnoty svého vztahu k nemocné ženě a atraktivní milence.... celý text

Novely Literatura česká
Vydáno: , Československý spisovatel

Den neposkvrněného srdce , 1980

ludek.n
20.04.2021 3 z 5

Den neposkvrněného srdce Zdeňka Volného je křehký intimní příběh z lékařského prostředí specializované kardiochirurgie, v němž kromě srdcí operovaných mají místo i ty, jež sálají a trápí se city a emocemi. Mohl by to být bezpochyby úžasný příběh, kdyby se tolik nevznášel ve stratosférických výškách, odkud už není k dohlédnutí na zem. Chiméričnost vyprávění je místy natolik éterická, až jsem se ztrácel a nechápal, cože to na mě autor zkouší za výmyky a kličky. Také posuny po časové ose mi dávaly pěkně do těla. Dopředu, dozadu a hned zase zpátky, a pak to celé na přeskáčku. Když už jsem si myslel, že vím, kde se v posloupnosti událostí nacházím, byl jsem hned vzápětí usvědčen z omylu. Navigace vychrlila otravné „Přepočítávám“ a já byl nucen znovu a znovu sbírat střípky souvislostí, abych je dokázal dát dohromady v logicky souvislý a smysluplný celek. Bohužel ani po dočtení knihy si nejsem zcela jist, že se mi to beze zbytku podařilo a že mi některé nuance příběhu nezůstaly utajeny.

jprst
12.04.2020 2 z 5

Dobrý námět, který se ale autorovi podařilo využít dost mizerně, prostě literatura své doby.