Jádro

Jádro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376053/bmid_jadro-yLd-376053.jpg 4 318 69

Démonská série série

< 5. díl

Od nepaměti se noční temnotou plíží krvelační démoni lovící lidi. Bezpečných míst k životu je stále méně a zdá se, jakoby pronásledovanému lidstvu už nezbývala žádná naděje. Pak povstali dva bojovníci, blízcí si jako bratři, dokud je nerozdělila trpká zrada. Arlen Sedlák – Tetovaný, od hlavy po paty pokrytý chranami, které mu umožňují bojovat s démony tváří v tvář – a vítězit. Jardir, vyzbrojený mocnými magickými zbraněmi z dávnověku. Prohlásil se Osvoboditelem, který má podle proroctví sjednotit lidstvo a vést ho k vítězství v šaraku ka – konečné válce proti démonům. Aby lidstvo mělo šanci ve válce zvítězit, vydávají se Arlen, Renna a Jardir do Jádra, nejtemnějších hlubin zla, odkud podle jejich očekávání není už pro nikoho návratu…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Triton

The Core , 2017

Faither
24.06.2018 5 z 5

Démonská pentalogie opravdu není nejsofistikovanější fantasy sérií a tak je k ní podle mého také nutné přistupovat. Oproti kolegům čtenářům níže bych si klidně přečetl i další pokračování o osudech mnoha postav tohoto příběhu a souhlasím, že některé linky byly utnuty příliš rychle a ještě větší "roztahovanost" by mi tak vůbec nevadila. Mně se třeba Jádro četlo mnohem lépe než Kingovo Temná věž, kterou jsem četl v předcházejících měsících a to je pro mě u fantasy minimálně jeden z nejdůležitějších faktorů. A právě lehkost a touha ke čtení další a další kapitoly jsou pro mě důvodem, proč si dovolím dát plný počet a vrhnout se na další fantasy sérii, u které nebudu muset moc přemýšlet nad detaily, ale budu si užívat odtržení od všedního světa :) K přemýšlení si dovolím odskočit do jiných žánrů.

Podtrženo a sečteno, určitě bych se nenechal odradit sérií negativních komentářů pode mnou a Démonskou pentalogii mohu s čistým svědomím milovníkům fantasy, kteří nehledají jen a pouze složitě a dokonale vystavěné příběhy, doporučit.

Tamten
02.06.2018 3 z 5

Tak jsme se v pátém díle přeci jen dočkali konce této "trilogie". Trochu se to rozlezlo a v posledním díle je tedy potřeba sledovat osudy všech, což působí trochu nepřehledně a nesourodě. Nutno uznat, že každý z těch příběhů je zajímavý a napínavý. Problém je, že jsou všechny prakticky stejné. Každý má svého soupeře mezi lidmi, se kterým je třeba se potýkat, ale v drsném boji proti jadrncům se nakonec spory odloží stranou. Boj s démony nejprve probíhá dobře, ale je jich příliš a tak lidé prohrávají. Ale nakonec se objeví někdo "neočekávaný" a rozhodne ve prospěch lidí.
Kdyby to bylo u jednoho či dvou příběhů, tak by to šlo. Ale když stejný scénář se odehrává stále dokola, jen s jinými postavami (z nichž polovinu si z minulých dílů už ani nepamatuju), tak to začne nudit.
A závěr je také divný - když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak celá výprava do podzemí se dala vlastně vypustit a Arlen vše mohl provést rovnou ze země .-(

Maedros
30.05.2018 2 z 5

Tak jsme se dočkali vyvrcholení této ságy.
Musím říct že se mi to nehodnotí vůbec snadno....
Můj pocit je stále takový že jako trilogie by to mělo kvalitu vyšší. Přijde mi, že autor to opravdu roztahal extrémně moc, některé linky ani nedovysvětlil a neukončil. Některé jakoby byly úplně zbytečné (lakton, konflikty v krasii). Smrt jedné z postav prostě odflákl stylem padla a toť vše.
A tím koncem alato mateřská školka to u mě teda naprosto dorazil. Hrozné :D
Pokud by vznikl film nebo seriál doufám že se bude knihami jen inspirovat protože jinak by to byla hrůza. :(

flare
18.05.2018 5 z 5

Moc krasne vyvrcholeni...rozpracovane postavy, zajimave prostredi...a mozny celovecerak nebo seros...:-)
Pecka

MagdaFish
07.05.2018 5 z 5

Perfektní zakončení série! Trochu to připomíná filmový scénář - je vidět, že autor prodal práva na zfilmování a scénář mu už leží v hlavě. A protože Peter Brett přislíbil další příběhy z Aly, těším se jak blecha na psa. :-)

bydžounek
29.04.2018 5 z 5

Strašně moc jsem se těšila na další díl a musím říct, že mě vůbec nezklamal. Přečetla jsem to tak rychle, že teď nevím, co číst;-) Doporučuji ;-)

NikkiJ
27.04.2018 3 z 5

Bože jak já jsem se těšila. Tetovaný je v mých očích opravdovým skvostem a na celou sérii nedám dopustit, ale Jádro mě zklamalo. Čekala jsem neuvěřitelnou jízdu a místo toho jsem dostala neustále přeskakující příběh, což mi v minulých dílech nevadilo, ale tady mě to dohánělo k šílenství, především hlavně proto, že spousta linek se mi zdála neuvěřitelně nudná. Mé počáteční nadšení před začátkem čtení postupně opadávalo a nakonec jsem knihu na pár dní odložila, což se normálně nestává, zvlášť když jde o zakončení takovéto série. Jádro mě prostě nedostalo tak jako ostatní díly. Asi je to inevera. Až se k sérii za pár let vrátím, třeba změním názor, ale teď převládá zklamání.

danielrusnok
26.04.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy ság. Mohu jenom doporučit. Závěr nesklamal.

Excalibur73
11.04.2018 5 z 5

Démonská pentalogie je jednou z nejlepších fantasy ság, co jem kdy četl a poslední díl je ze všech knih nejlepší a nejsilnější.
Přesto bych ale vytkl pár věcí. Autor nerovnoměrně přiděluje prostor hlavním postavám. V momentě, kdy Arlen s Jardirem bojují za záchranu celé Aly, dostanou jen malou část pročteného času.
Brett se o to víc vyřádil na Leeshe. Dozvídáme se o tom, jakým způsobem pije čaj, skládá plenky, jak si odkapá tu a onde mléko z prsů, jak plete, háčkuje a hodiny tlachá naprosto o ničem. Měl jsem čtyři klíčové postavy opravdu rád, ale ten neúměrně veliký prostor věnovaný svaté Leeshe, která se nakonec sprskla s okupantem, aniž by mu vrazila dýku do zad, mne jí trochu znechutil. O to víc mi přirostly k srdci postavy bojovnic z Krasie: Amanva, Sikva, Ašia a Šanva a měl jsem radši i Ineveru. V tomhle kontextu se pak dozvím jedinou holou větou, že jedna z těch Krasijek padla. Prostě padla, bez udání kde a jak. Nepochybuji, že její čest během posledního boje neměla hranic, ale i tak mne to naštvalo.
Narazil jsem na malou nesrovnalost, co se týče měňavců. Autor v knihách popisuje, jak si dokáží zaléčit téměř jakékoliv zranění, ale důrazně opakuje, co se jim usekne, to už nedoroste a tak hrdinové často aplikují taktiku osekávání . V boji v úle pak Brett asi dostal zkrat mozkových chran a v klidu tvrdí, že pro měňavce není problém si jakýkoliv useknutý úd nechat dorůst a tak ho hrdinové prostě rozfiknou napůl.
Tohle jsou ale jen malé chybky, které nijak nesráží velkolepou pohádku se skvěle vykresleným světem a s neortodoxně popsanou magií, detailním systémem chran a střet dvou protikladných lidských civilizací.
Poslední kapitolu jsem málem prořval...
Když odhlédnu od Leeshy, postavy mi tak přirostly k srdci, že se modlím, aby se tématu chytil nějaký dobrý filmař a zhmotnil knihu do luxusního seriálu, i když už teď vím, že bych asi remcal v momentě, kdy bych uviděl třeba Amanvu, jak vypadá úplně jinak, než si jí představuju:) Wondu by mohla zahrát třeba Gwendoline Christie.
Dávám 100%, nebýt přeLeeshováno, dal bych 120% :) Byly to čtecí orgie :)

Peter V. Brett
americká, 1973