Dějiny světa 6

Dějiny světa 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77604/dejiny-sveta-77604.jpg 3 3 1

Dějiny světa série

Šestý svazek Dějin světa zahrnuje období od roku 1789 do roku 1871, tedy od francouzské buržoazní revoluce po Pařížskou komunu.

Literatura naučná Historie
Vydáno: , NPL - Nakladatelství politické literatury

Bсемирная история - том 6 , 1959

eraserhead
26.06.2011 3 z 5

Říká se, že historii píší vítězové. Tato kniha vyšla v době a místě, kdy a kde vládl marx-leninský světový názor, což má svá plus (zmiňování dnes "nedůležitých" a "nevhodných" událostí, konfliktů a lidí, trochu jiné pohledy) i mínus (místy až taková ta katolicko-dogmatická neomylnost "jen my máme pravdu", přepisování a upravování skutečnosti - při částech o tom, jak se Bakunin pokoušel uzurpovat a ukrást moc v I. Internacionále jsem se fakt dost bavil). Prostě, na jednu stranu se zdá, že XIX. století bylo hlavně o sociálních bojích (a možná že bylo), na druhou stranu, jen Marx s Engelsem to dokázali odhalit, podchytit, vysvětlit a prohlásit, že to tak prostě musí být a jinak to být nemůže. Výhodou oproti předchozím svazkům je menší útržkovitost, pevnější kontinuita jednotlivých informací a více prostoru jim poskytnutého. Což se dá vysvětlit tím, že tato obsáhlá bichle časově neobjímá ani jedno celé století.

Kniha Dějiny světa 6 je v