Dějiny 20. století

Dějiny 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34609/dejiny-20-stoleti-34609.jpg 5 148 22

Knížka vzbudila velky rozruch na Západě nejen proto, že je mistrně napsána, ale hlavně tím, jak nemilosrdně odhaluje pravdu, všem levicovym intelektuálům tak nepohodlnou. Všude, kde se prosadil ideologický stát, vládne korupce myšlení, útlak, teror. Všude, kde stát zasahuje do tržního mechanismu či se dokonce stává neosobním „majitelem" hospodářství, vládnou úplatky, demoralizace a bída. Johnson si neklade žádné meze, jde-li o fakta. Rudá nit teroru se odvíjí v Africe, Asii i Latinské Americe za nepřetržitého potlesku západních intelektuálů. Podstatu zla však vidí autor v morálním relativismu, který po celá desetiletí brání demokracii, aby zvítězila. „DĚJINY 20. STOLETÍ" v mistrném překladu Jana Čulíka jsou nepostradatelnou učebnicí moderní historiografie. Čtenář záhy zjistí, že po čtyřicetileté izolaci neví o novodobých dějinách světa takřka nic.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Rozmluvy

Modern Times: A History of the World from the 1920s to the 1980s , 1983

Koňadra
03.08.2014 5 z 5

Myslím, že nejde ani tak o fakty, ktorými táto kniha preteká, ale o súvislosti medzi nimi. Keď som ju čítal kedysi tesne po revolúcii, nasiaknutý akými - takými encyklopedickými vedomosťami, najdôležitejšie, čo vo mne zanechala bolo poznanie, že PREBOHA (!!!), veď dejiny nie sú o tom, čo sa stalo v tom či onom roku, ale o tom, čo podmienilo čo. Takže som významne "ocenil" celý spôsob výuky dejepisu v predrevolučných rokoch a tesne po. Neviem, ako sa dejepis učia dnešné deti, ale dúfam, že aspoň trošku sa to posunulo od bifľovania k rozmýšľaniu. Ale mám obavu, že asi veľmi nie.
Johnson je (a nie len v dejinách 20. Storočia) nemilosrdný vo svojej pravde, trefný, britký a presvedčivý. Dejiny sú hutná a presvedčivá kniha. Určite nie som znalec histórie, spôsobilý s ním polemizovať na tú či onú odbornú tému. Ale jeho videnie malo veľký vplyv na moje vnímanie dejín, politiky a skutočne ovplyvnil i moje politické preferencie.

JohnMiller
16.03.2014 5 z 5

Hádam najvýstižnejšia (700 stranová) kniha ktorá vás prevedie tými najdôležitejšími momentmi z hľadiska politiky, sociológie a s časti aj vedy minulého storočia. Pozor nejedná sa o žiadnu encyklopédiu. Ide o odborno-náučné čítanie ktoré som mal na Vš ako povinnú literatúru. Neuveriteľné koľko informácií dokázal autor natlačiť do tohto zväzku. Mal som to šťastie že sme na cvikách rozoberali kapitolu po kapitole a tak som dostal úplný obraz do toho čo všetko sa v minulom "relativistickom" storočí udialo. To bude zase "čítaníčko" keď sa do toho pustím druhý krát, čo sa veru chytám..