Děti krve a kostí

Děti krve a kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404850/bmid_deti-krve-a-kosti-hhq-404850.jpg 4 177 177

Dědictví Orishy série

V šesti letech Zélie na vlastní oči viděla, jak královské stráže oběsily její matku na stromě. Nikdy na to nezapomněla. Orïšské království bylo kdysi plné magie: žili zde mažiové s tmavou kůží a nepoddajnými bílými vlasy, kteří od bohů získali magické schopnosti. Vzdouvači poroučeli vlnám, Snovači dovedli ovládat mysl a sny, Ženci bděli nad životem a smrtí. Časem však jejich populace klesala a v Orïše z nich nakonec zbyla pouhá menšina utlačovaná šlechtici. Z magie a bílých vlasů, které ji symbolizovaly, začali mít lidé strach. Nenávist k mažiům vyvrcholila Nájezdem, při němž je orïšský král všechny vyvraždil a magie ze světa zmizela. O jedenáct let později získá Zélie díky náhodnému setkání s princeznou Amari posvátný svitek. S jeho pomocí je možné obnovit spojení s bohy a vrátit Orïšanům magii na dalších sto let. Zélie se spolu s Amari a bratrem Tzainem vydává na dobrodružnou cestu divokou džunglí i vyprahlou pouští. Zemí se potulují gépardairy a leonairy, ve vodách číhají pomstychtiví duchové a krásné vesnice z písku či ze železa odhalují své temné stránky: otroctví a korupci. Aby se Zélii podařilo magii opět probudit, bude muset přelstít korunního prince Inana, Amarina bratra, který si umínil, že prastarou magii vymýtí ze světa jednou provždy…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Host

Children of Blood and Bone , 2018

Tesset
07.03.2020 4 z 5

(SPOILER) Nejdřív trochu nuda, pak se to rozjelo, ale ten konec byl trošku divný - napínavý, to jo, ale jak se jim tak rychle podařilo splašit Babu? Jinak určitě zajímavý námět a originální.

MayaBu
05.01.2020 4 z 5

Dlouho jsem se na ni těšila (většina zahraničních recenzích nešetří chválou, byť ty zdejší jsou dosti rozporuplné) a vlastně jsem spokojená, byť nikoli absolutně nadšená.

Velmi se mi zamlouval styl psaní, který byl čtivý a zároveň místy až poetický. Některé postavy jsem si oblíbila rychle (Tzain a v podstatě i Amari, Roena jsem si naprosto zamilovala :), u hlavní hrdinky jsem se prostě smířila s tím, že je zkrátka zajímavá... Také oceňuji zajímavé exotické africké prostředí a neokoukaný systém magie a bohů, jenž hrál v příběhu velkou roli.

Proč to tedy není na 5*? Ta příšerná "instalove" už tu zajisté byla zmíněná několikrát a autorka si tím u mě lehce podkopala dojem, že píše inteligentní příběh. Úzce s tím souvisí i vývoj postav, který se u některých velmi zdařil a u jiných, no, skoro vůbec.

Bylo to krvavé, místy strhující (a trochu bohužel i hloupě romantické) fantasy v nezvyklých kulisách, jsem zvědavá na druhý díl.

mushroom243
24.11.2019 5 z 5

Za mě skvělá knížka! Jistě, pokud člověk fantasy čte jedno za druhým tak mu to samozřejmě příjde ohrané. Každopádně pro mě to je jedna z oblíbených knih!

Gooverka
16.10.2019 2 z 5

Kniha je hodně čtivá a má zajímavý námět, který nás zavádí do africké kultury, ale to jsou tak dvě pozitiva, která na ni vidím. Příběh byl místy strašně nelogický, romance naprosto jasné a předvídatelné, místy i trapné a celkově vyznění mě docela zklamalo. A strašně moc bych chtěla i zapomenout na místy nesmyslnou stylistickou stránku a neustálé opakování ("nebesa" a "bohové" mě přiváděli k šílenství). YA fantasy tedy nic pro mě.

KaMal
09.10.2019 3 z 5

Námět vypadal docela zajímavě, nicméně děj byl na můj vkus dost rozvleklý a hlavní hrdinka (i hrdina-princ) poměrně nesympatičtí. A co hůř, kniha mi silně připomínala Skleněný trůn říznutý Grišou.

DracoMalfoy
25.08.2019 3 z 5

3.5* (čteno v angličtině)
Takhle, kniha to nebyla špatná. Napínavá, občas vtipná a tak, ale taky byla plná klišé. A když říkám plná, myslím nejvíc plná ze všech knih, co jsem kdy četla. A taky ten konec. Wut?

Silmarien
20.08.2019 3 z 5

Príjemné fantasy. Nič, čo by tu už nebolo. Vyvolená hrdinka, zmiznutá mágia, predvídateľné romantické línie. Despotovia i čestní, ohýbateľná morálka a dilemy. Zabalené do "afrického feelingu". Môže byť.

Alex.Barunka
12.08.2019 1 z 5

Vypadá to, že jsem prozatím objevila nejhorší knihu roku 2019.

Tohle byla katastrofa od první stránky do úplně té poslední. V první řadě by si autorka místo udělování své vlastní knize pět hvězd, měla rozšířit slovní zásobu. Na termín "skies" by mi nestačily všechny prsty co mám, a ano podlaha je většinou vydlážděná, ale autorka si asi nemohla pomoct a musela nám to připomínat nejméně v deseti kapitolách.

Od omezené slovní zásoby k postavám, kde tři ze čtyř byly nesmírně otravné a sváděly vinu jeden na druhého. Žádná postupná výstavba ani vývoj. Postavy ustrnuly ve stádiu nesmírné nelogičnosti, otravnosti a dalších tří charakterových vlastností. Nemluvě o nulovém vývoji vztahových záležitostí. A s tím samozřejmě související insta love. To je tak, když se dva na smrt nesnáší a během chvilku se strašně chtějí.

Kupa nelogičností a 98% předvídatelnost s nezajímavou zápletkou. Ano, ono totiž při záchraně světa, kdy všechno stojí na vlásku, a kdy máme pouze pět dní na záchranu magie a nevíme, kdy se co semele, je nutné uspořádat oslavu a zbytečně se zdržovat.

Ale snad nejvíce promarněný potenciál spočívá v kultuře Jorubů, kdy právě Orisha představuje původní náboženství. Kdybychom ho měli umístit ke kořenům, jedná se o africkou Nigérii, odkud pocházejí i rodiče autorky. Ale ani tady se autorka moc neobtěžovala zabřednout do této kultury, což je ohromná škoda, protože na knize je to to největší lákadlo.

Kniha je neskutečně natahovaná a stojí v kontrastu k nedostatku prostoru pro vývoj postav a jejich vztahů.

Nakonec místy styl psaní nebyl úplně k zahození a konec s lehkou nadějí do budoucna. Tohle je tak velká škoda.

Lokina
15.07.2019 4 z 5

Musím přiznat, že kniha nebyla špatná a líbila se mi. Podstata příběhu je stále stejná jako u podobných YA fantasy knih, ale autorka nám představila nový a pestrý svět. Prostředí podobné Africe bylo zajímavé, exotické a originální byly i nová slova, která do toho dobře pasovala.
Ocenila jsem i kapitoly z pohledu více postav, takže to aspoň bylo záživnější a nebylo to o jedné postavě.
Co mně vadilo, byly opakující se některé pasáže, zvláště co se týkalo vyjadřování emocí, vzpomínek nebo kapitoly, které nijak příběh neposunuly vpřed. To mně přišlo jako zbytečná vata, mohlo to být o trochu kratší a knize by to prospělo.
Jestli máte rádi fantasy YA se všemi rysy, které k ní patří, ale je to okořeněno novým světem a jeho zvyky, magií, tak se do knihy pusťte :-)
Já druhý díl nebudu nijak netrpělivě vyhlížet, ale zvědavost mi nedá a přečtu si ho.

megi.puk
24.05.2019

tato kniha je opravdu moc dobrá,jedna z malá u které jsem se rozbrečela opravdu si ji musíte přečíst je to stejně napínavé JAKO CARAVAL

Daniel2009
05.05.2019 5 z 5

Skvělé, a jak už napsal čtenář přede mnou, byl výborný nápad střídat postavy. Určitě doporučuji milovníkům fantasy žánru. BOMBA

Damonka12
02.05.2019 3 z 5

Dobrá fantasy kniha, líbilo se mi střídání pohledů hlavních hrdinů a i ten nápad. Občas byly některé scény zmateně a složitě popsané. JInak super. Další díl si určitě přečtu.

LilianaFalcon
16.04.2019 2 z 5

Ze začátku čtivé, pak se ale děj roztříštil do velkého množství úhlů pohledu příliš postav. Nějak se mi poslední dobou nedaří najít YA a už je jedno, jestli klasické nebo sci-fi nebo fantasy, které by mě vážně oslovilo. Všechno mi to připadá na jedno brdo.

TheSeventhCrow
23.03.2019 4 z 5

Tato kniha mě zaujala již od prvního pohledu - pravděpodobně neotřelým spojením žánru fantasy a africké kultury. A rozhodně mě nezklamala. Občasné natahování ji sice ubírá na kráse a děj samotný by žebříček nejoriginálnějších příběhů také nejspíš nezbořil, zato atmosféra celé knihy je jedinečná. A když se spojí s poutavým stylem psaní, kouzelným světem a tím hlavním - propracovanými, sympatickými, vyvíjejicími se postavami, vznikne skvělá YA záležitost, kterou vřele doporučuji a u které se nebudu ostýchat sáhnout po pokračování.

anishta
18.02.2019 4 z 5

Nebylo to vůbec zlé. Místy předvídatelné a na to jak moc spěchali, tak dost plýtvali časem, ale to jsou maličkosti.

Čtenářka602
15.02.2019 4 z 5

Kniha byla naprosto skvělá!!!! Jediné co mi lehce vadilo byl konec.... Všem milovníkům skvělých knih doporučuji.

lilites
28.01.2019 4 z 5

Magie, láska, zrada, bolest, žal a touha dokázat, že bohové dali důvěru tomu správnému...

Pokud chcete utéci ze všednosti naší reality a máte rádi fantasy, tato kniha je dobrým společníkem..
A když se začtete a příběh Vás pohltí, tak už knihu neodložíte, ale nečekejte nějaké převratné děje, lecos se dá odtušit..

Je to taková příjemná oddechovka k čaji, či kávě aby Vám utekl čas. Konec je otevřený, tudíž můžeme očekávat nějaký navazující díl, kde nám snad vysvětlí jak to s celou říší vlastně dopadne..

lalikpepa
27.01.2019 3 z 5

Za mě to bylo hodně oddychové čtení. Nijak mě to nepohltilo, ke konci to bylo zdlouhavé a natahované. Je to psané (pro mne) opravdu zvláštně - v ich formě a ještě se střídá pohled více postav mezi sebou. No nevím. Příběhově jsou DKAK dobré, má to zajímavé téma i děj...magie, exotika, putování za záchranou světa...zábavné ale zapomenutelné.

Emoun
01.01.2019 2 z 5

Tohle bylo špatné. Možná za to z části mohou má velká očekávání, ale opravdu mě to zklamalo. Polovina stran je úplně zbytečná, nesedl mi styl psaní, protože celkově nemám ráda knížky v přítomném čase a v ich formě. Příběh byl bez nápadu, jemu podobných už tady máme desítky a jediným ozvláštněním byl zajímavý svět, který byl ale dle mého málo propracovaný. Dvě hvězdy za mně vybojoval jen on a obálka.

bookshelf
30.12.2018 4 z 5

Velmi zdařilá fantasy kniha, která se kromě klasických témat jako je magie nebo boj dobra se zlem nenápadně zaobírá diskriminací a nesvobodou určitého typu obyvatelstva, což přidává paralelu s naším současným světem. Musím zmínit také, jak si autorka bravurně pohrála s vývojem postav, které se navíc chovaly velmi logicky vzhledem ke své minulosti a nastalé situaci, což je podle mě jev, který ve většině young adult knihách úplně chybí.