Dědečkův velký útěk

Dědečkův velký útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289793/bmid_dedeckuv-velky-utek-G6J-289793.jpeg 5 191 51

Jackův děda je už starý a zmatený: Když jde do obchodu, zapomene si přezout papuče. Jí jen konzervy, z kterých vytváří nepoživatelné míchanice. Často si nemůže vzpomenout, jak se Jack jmenuje. Stále ale věří, že létá jako stíhač Královského letectva a bojuje proti Němcům v slavné bitvě o Anglii. Tak tomu před mnoha lety skutečně bylo… Jediný, kdo ho chápe, je právě jeho vnuk. Ve chvíli, kdy Jackovi rodiče umístí dědu do podivného a nehostinného domova pro staré lidi, se Jack rozhodne, že dědečka zachrání. Vydají se společně na velkou dobrodružnou cestu, dokonce opravdu vzlétnou do oblak. Nový román Davida Walliamse je úžasnou směsicí smutných momentů, detektivních motivů i typicky walliamsovského humoru. Řeší se v něm problém Alzheimerovy nemoci, vztahy v rodině a čtenáři se navíc dozví i něco z historie. Knihu opět ilustroval Tony Ross.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Argo

Grandpa´s Great Escape , 2016

pablito
22.07.2020 5 z 5

Knížka pro děti, která toho hodně naučí dospělé.

jenda88
18.01.2020 5 z 5

Super knížka

tlllk
25.08.2019 4 z 5

Kniha mala dobrú ideu, priblížiť deťom AD tak aby si to ani nevšimli. Svoj účel to splnilo, našich to celkom bavilo, no na druhej strane mi prišlo že to občas drhlo ako texty Miloša Jaroša ...

happy-smile
23.08.2019 5 z 5

Tato Walliamsova kniha se mi zatím možná líbila nejvíc. Kniha o plnění snů, pomoci druhým, důležitosti rodiny. Kniha taky dětem ukáže, že některým smutným věcem se nedá vyhnout a je třeba jít dál. Za mě moc pěkné. A samozřejmě jako obvykle úsměvné. Doporučují.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Kouzelná a dojemná kniha, u které, když jsme ji četli poprvé jsme na konci neudrželi slzy. Navíc je to zábavné, hořkosladké, dobrodružné - významnou roli zde navíc hraje WW2 tj. naše nejoblíbenější část dějin lidstva. Ale na tom nesejde, je to prostě výjmečná kniham kterou můžeme třebas i jednou do roka.

Měňavka
15.04.2019 5 z 5

Opět kouzelné počtení. Doporučuji pro dobrodružnou duši se smyslem pro špetku snění o úniku z reality do vlastního světa.

Jéňa2008
06.04.2019 5 z 5

Super knížka,doporučuju!!!

Sova15
18.12.2018 5 z 5

Knížka vypadá opravdu jako děti, ale jsou v ní hluboké myšlenky. Mnohdy mají ke "staříkům" lepší vztah vnuci a vnučky. Že by to bylo tím, že je nevychovávali a oni je neviděli v plné síle a nepřijde jim smutné jejich fyzické a duševní chřadnutí?
Kniha je psaná nadsázkou. Mě se ale moc líbila myšlenka, přistoupit, pokud nás starý člověk " zve" do svého vnitřního světa, ve kterém žije, nechat se pozvat a "hrát s ním tuto hru". ze své zkušenosti vím, je to pro obě strany jednodušší a i příjemnější. Konec není žádný happy end, ale naprosto dědečka chápu. Víc nemůžu prozradit.

zuzanitas
13.08.2018

Super knížka.Jako vždy jsem skoro brečela.

bookwoman
03.07.2018 4 z 5

To je tak pěkná knížka!Příběh byl vtipný, smutný a
zajímavý zároveň. Nemusíte se ani bát toho, že knížka je dlouhá, protože má poměrně velké písmenka a taky je tam hodně ilustrací a navíc se rychle čte. Doporučuju nejen dětem.

DancerJaneBooks
27.06.2018 5 z 5

(SPOILER) MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY
O můj Bože! Tohle bylo nádherné! Jak jsem začínala číst, tak jsem nečekala nic světoborného (vlastně stejně jako u ostatních knížek Davida Walliamse), jenže potom...?! Tenhle autor má strašně velký talent! Tahle knížka je doporučená od šesti let. Ehm, já mám tak trochu o sedm let víc, ale já ty jeho knížky zbožňuju! Teď jsem se zapřemýšlela nad tím, že Davida Walliamse vlastně nemám přidaného v oblíbených spisovatelích, takže bych to měla honem napravit!
No, takže tenhle příběh byl zase strašně jedinečný. Tohle na těch knížkách miluju: jsou tak strašně jedinečné, dojemné a neobyčejné. Už od začátku jsem si opět domýšlela, jak příběh může dopadnout. Samozřejmě jsem přemýšlela i nad tou nejhorší věcí, která se nakonec stala. Jenomže - autor to podal úplně jinak. Asi jsem se zamilovala do dvoustrany 416, 417, protože je to totálně boží a strašně dojemné. No, dobře, tak tady ten úryvek napíšu, (prostě si nemůžu pomoct!). Tak tady to je: ,,Radši umřu tady nahoře jako hrdina, než abych se poddal a žil na zemi jako otrok!"
,,Ale-!"
,,Vy ale musíte vyskočit, majore!" překřikl děda strašný kravál.
,,Já tě tady nenechám, dědo!"
,,Dědo?" Starý pán se náhle zdál zmatený.
,,Ano. Dědo," odpověděl chlapec. ,,To jsem já, Jack - tvůj vnuk."
,,Ty jsi můj... vnuk?"
,,Správně."
,,Jack?" ujišťoval se starý pán. Chvilku se zdálo, že děda je skutečně přítomen tady a teď.
,,Ano. Jack."
,,Můj báječný vnuk. Jacku! Tobě se nesmí nic stát. Musíš vyskočit."
,,Já tě nechci opustit!"
,,Ale já musím opustit tebe."
,,Prosím, dědo, já nechci, abys umřel!"
,,Mám tě rád, Jacku."
,,Mám tě rád, dědo."
,,A dokud mě budeš mít rád, neumřu. Nikdy."
Tak. Jestli jste to dočetli až sem, tak gratluju. Omlouvám se, že jste to museli číst a já už vidím zase ten můj obrovský komentář, ale to bych prostě nebyla já, kdybych to tady nenapsala. No, a jestli jste to dočetli až sem a vůbec nechápete, co na tom je tak dojemného, jak si myslím já, tak se vám omlouvám ještě víc, ale máme asi jiný názor no :).
A i když tahle knížka je z knihovny a je docela dost slitá od něčeho růžového, tak mě to neodradilo a šla jsem do toho. No, a vidíte co se z toho vyklubalo! Takže - nikdy nesuďte knížku podle obalu, ale podle obsahu. Pamatovat!
Tak a už se moooc těším, až si zase přečtu nějakou úžasnou knížku Davida Walliamse.

Dominik007
24.05.2018

Od Davida Walliamse jsem četl skoro všechny knihy a pokaždé se těším až vyjde nová. David Walliams umí výborně psát knihy pro děti a ten kdo říká, že píše jen knihy pro malé děti, ať si přečte tuhle knihu a větu zopakuje. Tato dobrodružná kniha je i pro dospělé a děj knihy je na základě tématu pro dospělé a jen je výborně přeneseno do podoby knihy, kterou zvládne přečíst i mladší osoba.
Kniha je o Jackovy a jeho dědečkovi. Jackův dědeček (pan Bunting) byl pilotem Královského letectva a za druhé světové války lítal se stíhačkou Spitfire. Tento příběh se však odehrává v roce 1983. Jack měl svého dědečka velmi rad. Vždy se těšil až mu poví další úžasný příběh z druhé světové války. Dědeček však nabýral věk a s věkem bohužel nabral i Alzheimerovu nemoc. Jeho paměť uvízla v bitvě o Anglii. Dědeček byl tak přesvědčený, že se účastní bitvy o Anglii, že například vylezl na střechu kostela a tvrdil, že pozoruje Nacistické letectvo. Jackovo rodiče dědečka poslali do domova důchodců, kde se však děli pozoruhodné věci... Jestli dokáže dědečka Jack vysvobodit a jak dopadne tento příběh, tak si přečtěte tuhle knihu.
Mě osobně se líbilo, jak kniha dokázala vtáhnout čtenáře do děje, kniha má také krásné ilustrace od Tonyho Rosse a všem knihu vřele doporučuji.

Dominik Baloun

helusa2
10.03.2018 5 z 5

Nááádhera! To propojení dětského a dospělého světa, kde si každý najde “svou” úroveň pochopení - v tom je Walliams prostě mistr - klobouk dolů!!! Určitě koupím do školní knihovny - pro kluky dobrodružství jako řemen!!! A mým holkám doma se taky líbilo moc ;-) Načtené Jiřím Lábusem - super!

Karolka123
03.03.2018 5 z 5

Výš, výš a dál!

Vaanek
04.01.2018 5 z 5

pěkná kniha, srandovní a dojemná.

An52imal
22.11.2017 5 z 5

Měla jsem za to, že Walliams píše knihy pro děti, až do té doby, než jsem přečetla tuhle. Možná se u prvních páru stránek zdá, že je tohle dětská kniha, opak je pravdou. Najdou se v ní i dospělí, čtenář se taky u některých pasáží zasměje, možná i ke konci ukápne nějaká ta slza. Dávám 5* a nemám už slov.

pozn. Ta pravidla staříků, kteří žijí v Sídle soumraku, byla poněkud morbidní :D opravdu se nedivím, že všichni důchodci.... nebudu spoilerovat :)

Ra-Amon
19.10.2017

supr kniha

Mišule_11
11.10.2017 5 z 5

Na doporučení tohoto autora jsem byla zvědavá...A nakonec mile překvapena! :) I když je to kniha psaná pro děti, v mém věku jsem se chvílemi bavila, chvílemi byla napnutá nebo zvědavá, jak vlastně celý příběh starého muže s jeho vnukem dopadne..! :)

ddian
21.06.2017 5 z 5

Knihu jsem četla synům před spaním. Jeden ji dostal pod stromeček a druhý (asi protože jí nedostal on) se urputně bránil tomu, že jí budu předčítat. Po nějaké době svolil a začali jsme po večerech číst. Kniha je psaná velmi poutavě, kluky ihned vtáhla do děje. Vždy křičeli "ještěěěě", když jsem dočetla kapitolu a chtěla, aby šli spát. Vzhledem k věku (8 let) jsem jim musela dost věcí vysvětlovat (nemoc dědečka, válku, domov důchodců atd) ale jak už tu bylo psáno, kniha je vtipná, napínavá, oddychová, ale na druhou stranu se dítě musí nad ledasčím zamyslet. Moc pěkné, určitě si přečteme i další knihy autora.

SarahRoyalAss
03.06.2017 5 z 5

I když je to dětská kniha, tak moc krásná. :)
Kdybych někdy měla malého špunta a předčítala mu, určitě bych volila Walliemse jako prvního 1#
Byla to jak veselá, tak pro mě i dost smutná kniha. Dědeček si plete minulost s realitou a dává přednost minulosti, době války, která se na něm dost podepsala. O dědečka na konci dokonce i přijdeme. (Teda, skoro :))
Opravdu se mi líbil styl psaní, ilustrace a písma znázorňující význam nebo charakter.
Sice mi trvalo velmi dlouho, než jsem knihu přečetla, páč jsem přečetla vždy jen pár stránek u regálu, vrátila ji na místo. Druhý den opět přečetla a vrátila a tak to šlo dál... Víš, víš a dál :)