Dech

Dech https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153101/bmid_dech-PMz-153101.jpg 4 557 112

Dech série

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Breathe , 2012

Jaymay
20.06.2015 4 z 5

Líbila se mi. Uvítala jsem způsob vyprávění rozdělený do pohledů tří hlavních postav. Nemám v podstatě co vytknout. Krátké kapitoly, žádné otravné postavy, příběh měl spád, akci i romantickou vložku. Kniha mě nenadchla, ani neurazila. Na plný počet hvězdiček mi v knize ale něco chybělo. Každopádně pokračování si hodlám přečíst.

Kathrine
13.05.2015 3 z 5

Abych byla upřímná, tak jsem čekala něco podstatně jiného. Knihu jsem několikrát odložila, ale pak jsem se rozhodla a dočetla jí...
Jsem si téměř jistá, že mi nesedlo psaní v přítomném čase a navíc ze tří pohledů, což bylo podle mého nepřehledné a dřív, než jste se stačili zorientovat v tom, co se stalo Alině, tak jste byli např. Quinna. Nutno také podotknout, že nápad to byl brilantní, ale to zpracování pokulhávalo, takže si netroufám dát více, než jen 3 hvězdy.
P.S. Kniha měla, ale i pozitivní stránky. Byla plná akce a občas i zvratů :D

Ronnie68
10.04.2015 5 z 5

Kniha mě zaujala již názvem a obálkou. Děj byl zajímavý a čtivý. Těším se na další díl.

bibi.r
07.04.2015 2 z 5

Čekala jsem něco víc.
Nápad s nedostatkem kyslíku se mi líbil, ale zpracování pokulhávalo. Střídání vyprávění z pohledu hned 3 hlavních postav bylo trošku zmatené, i když musím uznat, že každý z nich má úplně jinou povahu, že ke konci už se dalo poznat, kdo zrovna vypráví.
Celková zápletka však neměla takový šmrnc, jak jsem očekávala. A stejně tak nebylo úplně vysvětleno co je to ZLOM a další reálie. Že by se Pomocníci už dávno nevzbouřili?
A v které části světa se vlastně nacházíme? Dokud tam nebyla malá zmínka o Francii a já si nepřečetla, že autorka je z GB, tak jsem si myslela, že je to (jak už bývá zvykem) v USA.
Zkrátka nebylo to propracováno tak, jak by mohlo.
Uvidíme co se vyklube z dalšího dílu, ale žádný zázrak neočekávám.

Peace
03.04.2015 4 z 5

"Potřebuju si zachovat víru. Kdybychom ztratily naději, co by nám vlastně zbylo?"

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla a celkově se sžila se světem, ve kterém není nic bráno jako samozřejmost. Po začtení jsem si však děj užívala a někdy i přimhouřila očko nad přehnaností či nelogičností situace.
Rozhodně příjemná dystopie, u které si nenechám ujít pokračování...

VioletRainbow
03.04.2015 2 z 5

Měla jsem ji dlouho vyhlédnutou, a přestože normálně knížky bez předchozího přečtení nekupuji, udělala jsem výjimku, protože byla zlevněná. A to byla chyba :D Nápad sice skvělý, už jen ta myšlenka nedostatku kyslíku mě zaujala, ale děj byl poměrně slabý a celkově mi knížka přišla místy příšerně nudná. Navíc se mi ani nelíbilo střídání pohledú tří lidí. Dva ještě ujdou, ale tři už byly moc. Dvě hvězdičky dávám za nápad a pěknou obálku. Číst poračování rozhodně neplánuji.

Pistácie
21.03.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se trochu bála. Na knihu jsem vlastně natrefila náhodou. Netušila jsem vůbec o jaký příběh jde. Po pár stranách mě to ale naprosto pohltilo. Dokonce mi to svým způsobem připomínalo seriál Under the dome, který mě také nakonec uchvátil. Kniha se čte sama. Odvíjí se zajímavý, opravdu nevšední příběh trojuhelníku lidí. Rozhodně překvapivé scény, i když je konec trošku předvídatelný. Za mě skvělé čtení.

Noshelfcontrol
06.03.2015 5 z 5

Když jsem na knížku narazila, hned jsem věděla, že to bude něco super a řekla jsem si, že si ji někdy koupím, ale jednoho dne jsem to prostě nevydržela a půjčila si ji v knihovně :) A nemýlila jsem se, hned jsem se do ní začetla. Dystopické téma patří totiž k mým oblíbeným. Příběh vyprávěný skrze tři postavy mi vůbec nevadil. Dokonce ani humor v knížce nechyběl, když už tam nějaká ta vtipná pasáž byla, rozhodně stála za to :D
Uvědomuji si, že náš svět stoprocentně není dokonalý, ale alespoň můžeme svobodně dýchat (zatím). Teď když vyjdu ven, vážím si každého svého nádechu. Nemůžu se dočkat až si přečtu druhý díl.

hankapimi
04.03.2015 2 z 5

Zajímavý námět, originální příběh, ale pro mne málo rozpracováný do hloubky a minimálně uvěřitelný...Lidé z nižších vrstev "udření", ale nevěděla jsem z čeho, co dělali ? Alina ustříhala "na lupu" konce větviček na zasazení stromů( ne semena ! což mne jako zahradnici rozesmálo..), vedení kapsule se svou armádou, výbavou, letadly a tanky netušili, že jim drahně let roste za humny LES na stadioně. Příběh klouzal po povrchu, válečný konflikt vzal netušené tempo s otevřeným koncem pro druhý díl Vzdor... Ten bude určitě bez mé čtenářské maličkosti !

Aléda
01.03.2015 5 z 5

Pro nás je dýchání samozřejmost, ale tam za to musí platit...úžasný a originální příběh. Měla jsem to za chvilku přečtené a už se těším na další díl!

marasaj
18.02.2015 3 z 5

Není to nic extra, ale na odreagování dobrý. Když jsem začala číst, tak prvních 40 stran mě bavilo, pak mě to nějak nechytalo, ale pak se to zase rozjelo. Druhý díl si asi koupím, chci vědět, jak to nakonec dopadne :)

*Pájuše*
15.02.2015 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se obzvláště těšila. Tolikrát jsem chodila do knihkupectví se na ni dívat až jsem jednoho dne neodolala a knihu si koupila. Jelikož jsem měla toho na čtení hodně, knihu jsem odložila a teprve teď se k ní dostala. Bohu díky za to, že jsem neudělala tu chybu a nešla si koupit druhý díl!
Moje počáteční nadšení rychle opadlo. Nejen že jsem si nemohla zvyknout na střídání postav, všechny mi byly taky nesympatické. Něco jim chybělo, něco, co by mě přimělo jim byť i jen fandit. Přišli mi tak... dětští, nemastný-neslaný... Bohužel, knihu jsem v polovině zaklapla a nehodlám se k ní už vracet.
Příběh je originální, dokonce si tak i představuji naši planetu za několik stovek let. a tímhle tématem si mi trefily do noty. Nicméně styl psaní se mi nelíbil. Přišlo mi, že v knize nebyl dosud objeven jeho potenciál. A že ho opravdu má. Jen kdyby to bylo podaný lépe. :-(

Moco
03.02.2015 3 z 5

Knížku jsem si koupila na doporučení. Četla jsem i pár recenzí, které říkaly, že je kniha úžasná.
Nejspíš to tedy byla moje chyba, že jsem očekávala něco, co moc nesplnilo to, co jsem si myslela, že v knížce bude. Do děje jsem se nemohla pořádně začíst. Celým tím příběhem jsem pouze proplouvala, ale nebyla jsem jeho součástí, jestli chápete, jak to myslím.
Námět je bezpochyby zajímavý, ale blbě podaný. Tedy aspoň co se týče mne. Teprve až na konci se něco začalo pořádně dít.
*SPOILERY*
Válka na stadionu a poté i válka v Kapsuli byla na můj vkus rychle hotová.
Na konci se všechny ty události staly tak rychle, že jsem se v tom poněkud ztratila.

Další díl se nejspíš nepřečtu.

deedulka
02.02.2015 4 z 5

Docela povedený příběh o nedostatku kyslíku na světě, kdy jsou lidé nuceni žít ve městě, které má kyslíkovou kapsuli. Trochu mi dějovou linií připomněl knihu Oškliví, kde také byli lidé tlačeni a obelháváni, aby žili ve městě a vně se skrývala odbojová skupina, která chtěla ostatním otevřít oči...také zde byl přítomný aspekt ruin starých měst, kde probíhaly schovky a napínavé akce s vojáky. Děj psaný z pohledu 3 postav nebyl úplně ideální, ale poskytl širší náhled na situaci. Jen jsem občas musela otočit stránku zpět, abych si připomněla, ze kterého pohledu je to zrovna psané. Kapitoly se měnily hodně rychle a některé měly jen jednu nebo dvě strany a už se zase přeskočilo na další postavu. Jinak se je na co těšit...na knihu, jenž má spád a nenechá vás nudit se.

Biohazard
25.01.2015 3 z 5

Koukám, že vyprávění tří postav všem lidem nesedlo. Mně se to naopak hodně líbilo, i když ze začátku jsem se musela trochu srovnat s tím, že se všichni chovají tak trochu jako blbečci a opravdu nesnáším, když se do dystopie zapletou nějaké sentimentální kecíky na úrovni červené knihovny. Tohle naštěstí trvá jen prvních pár stran. Děj plyne svižně a začíst se mi podařilo téměř okamžitě, knížku jsem měla dočtenou během dvou dnů.
Knihu jsem si koupila ve slevě za 59,- a téměř jsem od ní nic neočekávala a proto jsme nebyla ani zklamaná (což říkám proto, že je taková trochu jednoduchá a předvídatelná.) Je to spíše takové oddychové a nenáročné čtení. Pobavila mě, zaujala mě svým námětem a moc se mi líbila a určitě si seženu druhý díl.

Kao
15.01.2015 5 z 5

Taky si myslím,že je velká škoda,že autorka vypráví tento úžasný příběh prostřednictvím tří lidí. Kvůli tomu jsem se nemohla do knihy začíst a zažrat tak jak jsem chtěla... Bylo by to mnohem poutavější kdyby to vyprávěl jen jeden člověk. Na druhou stranu bychom se asi nedozvěděli tolik informací a vedlejších dějů.
Každopádně je to opravdu originální příběh a místy se mi zdál velmi reálný. Což je dost smutné. Například na konci při válce bylo popsáno jak se lidé chránící ty stromy báli a kolik jich také uteklo. V mnoha knihách vystupují všichni jako velcí hrdinové a pro strach jaksi nezbývá místo,což je mnohdy stěžejní. Dle mého si určitě zalouží pět hvězd-alespoň za tu pravděpodobnost,že se to může stát i v našem sobeckém světě...

Attia
29.12.2014 5 z 5

Já dýchala s hlavními hrdiny. Když člověk čte o tom, jak někdo musí platit za to, aby vůbec mohl žít, je to hodně zvláštní pocit. Zvlášť když nám v dnešní době přijde kyslík jako samozřejmost. Najednou jsem si uvědomovala každý svůj nádech a výdech. Námět je nanejvýš působivý.
Děj už poněkud méně, v něčem se Dech podobá jiným dystopickým knížkám. Trochu mě mrzí, že autorka nechala příběh vyprávět třemi lidmi. Ano, bylo to pro děj nezbytné, ale já si i po celých 364 stranách trochu pletla pasáže Bei a Aliny.
Kdyby to šlo, 4,5 hvězdičky jsou tvoje, Dechu

maca5449
12.12.2014 3 z 5

Zajímavé téma, zajímavé zápletky,zajímavý styl, kniha docela čtivá, ale že by to bylo něco extra, to se říct nedá. Ráda si přečtu další díl, abych věděla, jak to celé dopadne, ale příliš od toho neočekávám.

Annie G.
12.12.2014

Kdyz sem tuto knihu cetla, byli sme zrovna s rodici stanovat. Takze sem se divala na stromy kdyz sem cetla o niceni stromu. Super zazitek

KatnissLavender
03.12.2014 4 z 5

Skvělá sci-fi knížka s napínavým i když ne moc originálním dějem. To jí ale vůbec neubírá na kráse, protože má mnoho jiných předností a rozhodně stojí za přečtení. Hlavní hrdinové jsou středoškoláci, což příběhu dodává ten správný šmrnc. Trvalo mi dlouho, než jsem se odhodlala si tuhle knihu přečíst, ale rozhodně nelituji! Je plná akce a upoutala mě už od první stránky...