Dcery strážce majáku

Dcery strážce majáku https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365397/bmid_dcery-strazce-majaku-LpD-365397.jpg 4 206 66

Elizabeth ztratila zrak. Už nemůže číst knihy, které miluje, ani nevidí obrazy, jež dojímaly její duši, ale pořád jí zbývá bystrá mysl a prázdnotu, způsobenou slepotou, vyplňuje hudba. Když se na ztroskotané lodi najdou deníky jejího otce, požádá o pomoc dospívající delikventku Morgan, která v rámci trestu za sprejerství koná obecně prospěšné práce v domově pro seniory, kde Elizabeth žije. Mezi oběma ženami při práci na dešifrování knih vznikne nečekaný vztah; obě upoutají události, které zaznamenal strážce majáku na ostrově Porphyry Island před více než 70 lety. Během práce zjišťují, že obě mají s tímto izolovaným ostrovem spojení, že se jejich životů dotklo Elizabethino záhadné dvojče Emily a krásné, i když drsné okolí Hořejšího jezera. Elizabeth však ve vybledlých stránkách otcových deníků nalezne víc tajemství, než tušila, a její vlastní identita se náhle vynoří v novém světle.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Fortuna Libri (ČR)

The Lightkeeper's Daughters , 2017

certik003
02.10.2020 4 z 5

Některé části deníků mi přišly nudné a zbytečně natahovaly děj, jiné byly zase velmi zajímavé a líčení života na majáku se mi strašně líbilo. Dějová linka Elizabeth byla pochopitelně zajímavější, ale vlastně všechno vyprávění vedlo směrem k Morgan. Rozuzlení bylo hodně nečekané a zajímavé, i když mi to přišlo překombinované, nerada bych to někomu líčila, protože bych se v tom nejspíš pořádně zamotala. Ale určitě můžu knížku doporučit.

ANDY28
26.09.2020 5 z 5

Fascinující příběh, dovoluji si přirovnat ke knize Velká Samota

Pavlaj
21.09.2020 5 z 5

Za pár korun v Levných knihách, a takové příjemné překvapení. Syrová atmosféra kanadských Velkých jezer, krásné popisy přírody, rodinné tajemství, trochu romantiky.... jsem spokojená.

Kekik
02.09.2020 5 z 5

Příběh mě příjemně překvapil.
Elizabeth je dcerou strážce majáku. Nyní žije v Domově pro seniory, a zde se setkává s dívkou Morgan, která si zde odpykává trest za poškození majetku. Ženy spolu tráví čas tím, že Morgan předčítá Elizabeth deníky, které napsal Elizabethin otec. Postupně odhalují minulost, a zjišťují, že je pojí víc než by se zdálo.
Příběh mě velmi zaujal. Postupné odhalování bylo zajímavé. Ke konci doporučuji číst velmi pozorně. Já si některé odstavce přečetla raději dvakrát, abych si byla jistá, že jsem si vzájemné rodinné vazby správně určila.

sporran
30.08.2020 4 z 5

Zajímavě psaná kniha. Líbila se mi myšlenka přenesení části děje do čtení deníků a vzpomínání staré paní. Vždyť právě vzpomínání starých lidí je tou nejlepší historickou studnicí, pro doby minulé, pro rodinné vzpomínky. Bohužel ne vždy se najde ten posluchač. Děj kolem majáku byl tak trochu divoký a spletitý. Trochu mi připomínal něco, co už jsem četla. Zajímavá je ta myšlenka, jak lidé na ostrově, zaměstnaní u majáku dokázali přežít, přestože kolem nich zuřily války a jiné tragédie. Rozhodně čtivá knížka.

alenkacermi
25.08.2020 5 z 5

Nádhera. Krásný příběh. Prolínání minulosti s dnešní dobou. Slepá stařenka s mladou problémovou dívenkou se sbližují nad čtením deníků, které snad vydají dávné tajemství. Určitě doporučím.

Verunka926
21.08.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale bohužel se mi velmi pomalu četla, což je škoda. A to rozuzlení na mě bylo až moc složité. Ano, bylo to zajímavě vymyšlené, ale jak už jsem psala, bylo to hodně složité.

INCOGNITOREADER
08.08.2020 3 z 5

Příběh, kde se přítomnost střídá s minulostí. Kde se dostáváme na ostrov k majáku uprostřed velkých kanadských jezer. Popis přírody a jezera byl dokonalý a v duchu jsem to vše viděl. Příběh plyne pomalu. Skáčeme že součastnosti do minulosti. První kapitola je psaná úplně jinak než zbytek knihy. Pokud vás vyděsí tak se nebojte. Hned po ní se to změní. Hlavní příběh mě zaujal a odkrývání dávného tajemství mě rozhodně zajímalo. Bohužel myslím, že knize ublížil překlad. Místy jsou věty hodně kostrbaté a nedovolí rychle číst. Musíte se třeba i vrátit a pochopit. Za mě kniha dostává 3,5⭐ .

zdenek118
11.05.2020 5 z 5

Napínavý příběh odehrávající se na odlehlém pobřeží velkého Hořejšího jezera. Zde žila v drsných klimatických podmínkách rodina strážce majáku i včetně dvou jeho dcer dvojčat Elizabeth a Emily. Dávnou historii života obyvatel ostrova pomáhá rozkryvat pro slepou obyvatelku domova seniorů Elizabeth, mladá delikventka Morgan, která předčítá nalezené deníky otce obou dvojčat. Elizabeth a postupně i já jako čtenář odhaluji záhadné skutečnosti a vazby ze života rodiny strážce majáku a pro mě s překvapivým rozuzlením celého příběhu v závěru knihy. Musím přiznat, že mě chvíli trvalo, než jsem si zvykl na zvláštní vyprávění příběhu a to jak z hlediska vnímání slepé stařenky Elizabeth tak i předčítající Morgan. Jinak určitě zajímavý příběh z neobvyklého prostředí hodnotím velmi pozitivně.

danka13
20.04.2020 5 z 5

Kniha, na kterou hned tak nezapomenu, rozhodně doporučuji. Zajímavá a také napínavá.

ivulka15
12.04.2020 4 z 5

Mě se kniha líbila.

KnihomolkaOli
10.02.2020 3 z 5

Zajímavý příběh a rozuzlení, dobrý styl psaní a pro mě osobně úžasné prostředí, ve kterém se příběh vyprávěný prostřednictvím deníků odehrává. Některé postavy mi nebyly sympatické, ale nenarušily mi celkový zážitek z četby. Není to nejlepší kniha co jsem četla, ale rozhodně ji neberu jako ztrátu času. Jsem ráda že jsem si ji přečetla.

SoňaKábová
23.12.2019 5 z 5

Osobně se mi strašně líbila, ale až tehdy kdy jsem se do ní začetla. Často čtu více knih najednou a vždycky mi chvilku trvalo, než jsem si zase zvykla na tento typ psaní. Rozhodně to ale nebyla ztráta času a pravděpodobně se k ní někdy vrátím.

KydlochMoris
21.12.2019 5 z 5

Příběh této knihy mě dostal... Minulost z vyprávění a z deníku bylo pěkně napsané, mám takové knihy ráda.

LaDouceBrise
30.10.2019 4 z 5

Dojemně poetický příběh o hledání vlastní identity, který splétá pavučinu dávno zapomenutých tajemství a křivd. Zpočátku nezáživné zápisky strážce majáku popisující každodenní rutinu v chladných oblastí kanadských jezer se plynule rozvíjí v poutavém vyprávění staré ženy. Děj vás vtáhne do svých sítí a nepustí až do poněkud neuvěřitelného pohádkového konce, který se však k snově laděnému příběhu skvěle hodí. Kniha rozhodně stojí za přečtení, akorát v ní nehledejte žádné velké poselství, pouze si vychutnejte plynulou gradaci děje, kouzelné popisy nezkrotné přírody a jejího nelehkého soužití s člověkem a v neposlední řadě postupné odkrývání dávných záhad jedné netypické rodiny, které vyústí do (alespoň pro mne) překvapivého závěru.

„V určitém bodě se sami sebe ptáme, kdo jsem? Hlavní je, že nejde o to, kdo jsi, ale o to, kým můžeš být.“

YellowBean11
10.10.2019 3 z 5

Milé vyprávění, kniha se krásně četla, i když jsem občas trochu trpěla u překladu (kam mohl mít zamířeno (namířeno!), sova sněžná (sovice sněžní!), blízko od domova (to mi zní docela kostrbatě)). Příběh jsem zvládla docela předvídat, ale jsou tam i nečekané momenty. Občas mi rozhodnutí postav trochu nedávala smysl, ale kniha jako celek rozhodně stála za přečtení. Váhala jsem i nad 4 hvězdičkami, ale ty si s dovolením nechám pro větší "pecky" :)

kuky921
23.08.2019 5 z 5

Výborné čtení, jemné, které pohladí.

Radka1911
21.08.2019 5 z 5

Nádherná kniha, která mne hned od začátku naprosto vtáhla do děje, a absolutně předčila mé očekávání.

PetraBery
03.07.2019 4 z 5

V knize běží dvě dějové linky. Z minulosti o životě na ostrově Porphyry, kde žije rodina strážce majáku, jeho žena a děti, především dvojčata Elizabeth a Emily a ze současnosti o dospívající problémové Morgan. Může mít stará dáma Elizabeth s Morgan něco společného? Odhalování starého rodinného tajemství, výborný popis přírody na ostrově a čtivý děj čeká na každého čtenáře v této knize.

cukrovka
21.06.2019 5 z 5

Zajímavý a čtivý příběh. Dojemné a napínavé. Moc se mi líbilo prolínání minulosti se současností.