Dcéra zimy

Dcéra zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475488/bmid_dcera-zimy-Vw1-475488.png 4 339 99

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé. Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou, prvý raz za celé veky má nádej na zlomenie kliatby. Na prahu dospelosti ich totiž uväznili vo svete živých. Morena sa stala nesmrteľnou a Vesna uviazla v beznádejnom kolobehu – vždy v najkratší deň roka umrie a následne sa znovuzrodí. A teraz, po dlhých stáročiach, konečne našli niekoho, kto im dokáže pomôcť. Kým postupne odhaľujú tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich prekliatym osudom, musia čeliť nielen samotnému vládcovi podsvetia a bájnym príšerám, ale aj obyčajnej ľudskej zlobe a vlastnej minulosti. Podarí sa im zlomiť kliatbu alebo s nimi bohovia rozohrajú celkom inú hru?... celý text

Literatura slovenská Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Dcéra zimy , 2021

Prokrastinuji
24.10.2021 4 z 5

Příběh dvou sester, které stihla kletba. Jedna zas a znovu umírá, aby se mohla znovu narodit. Druhá nikdy nezemře, avšak umírá vše kolem ní. Slovanská mytologie, staří bohové, pověry a mýty ožívají v téhle skvělé knize. Zamilovala jsem si to, ale nebudu lhát občas mi to zpočátku místy drhlo, někde mi chyběl bližší popis, no uchvátil mě námět, líbila se mi sesterská láska, mohla jsem poznat nové nadpřirozené bytosti, a po dlouhé době jsem si vůbec netroufla dopředu odhadovat, jak tohle skončí. Ke konci všechno zapadlo do sebe, až je mi trochu líto, že je konec a kniha má “pouhých” 300 stran, protože bych chtěla víc Morany, víc Vesny, víc Velese, víc Andreie,… A ten konec, ta úplně poslední scéna, ach…

knihavmemzivote
23.10.2021

Úplně miluju tuhle knihu. Má nádherný temný svět, který je však docela jednoduchý. Slovanská mytologie, ruský folklór a magie? Tak tohle jsem si totálně zamilovala!
Vztah mezi sestrami Moranou a Vesnou je příjemná změna od fantasy s romantikou. Morana i Vesna jsou super protagonistky příběhu, i když Moranu mám o něco radši.
Zajímavé bylo propojení dějových linek z minulosti a současnosti.
Prostě je to úplně úžasné!

kneslova
22.10.2021 5 z 5

Takové fantasy mám moc ráda, dobře se to čte, bavilo mě to.

Malinali
19.10.2021 5 z 5

To je super ty časové linky, a všechno dává význam a smysl. Mám ráda Moranu jako bytost, v této knize byla vynikající. Od začátku do konce se něco děje, všechno je propojeno se vším a těch kouzelných bytostí... Parádní kniha, výborně napsané.

SknihouVrukách
17.10.2021 4 z 5

Už aj ja mám prečítanú túto horúcu novinku. V dnešnej recenzií by som vám ju rada odporúčala, keďže si myslím, že sa zaslúži vašu pozornosť.

Táto knižka je inšpirovaná slovenskou mytologiou, čo mi prišlo ako extrémne zaujímavý námet a nikdy som nič podobné. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka vystavala celý svet a veľmi sa mi páčili všetky opisy prostredia. Prvých sto strán je skôr opisnýchz ale potom ma už kniha chytila z keďže bola plná akcie a tajomstiev.

Dej je písaný v dvoch dejových líniách. Odporúčam sledovať, v ktorej z nich ste, aby ste sa nestratili. Obidve dejové línie sa veľmi pekne dopĺňajú a táto forma vy vyhovovala. Hlavnými postavami príbehu sú sestry Morena a Vesna. Osobne mi zo sestier bola sympatická Morena. Veľmi sa mi páčilo, ako boli ich charaktery vykreslené a veľmi sa mi páčili aj všetky vedľajšie postavy. V príbehu je veľmi veľa zvratov. Autorka si ich všetky necháva na koniec a určite budete v napätí. Niečo som odhadla, niečo nie, ale to je tak pri každej knihe.

Veľmi mi sadol autorkin štýl písania a kniha sa mi od začiatku až do konca veľmi dobre čítala. Musím pochváliť aj grafické spracovanie, ktoré je proste nádherná. A tá mapa ? No, nemám slov.

Knižku hodnotím 4/5, keďže som očakávala ešte trošičku viac. Neberte ma zle, kniha je úžasná, ale neprišlo na mňa až také veľké wau.

SknihouVrukách
17.10.2021 4 z 5

Blanka29
10.10.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha, která se velmi pěkně četla. O slovanské mytologii toho moc nevím, znám pouze boha Radegasta a Moranu, a musím uznat, že je to opravdová škoda, jelikož je stejně zajímavá jako známá řecká. Příběh byl velmi krásně vykreslen a určitě se velmi ráda vrátím k znovupřečtení....

Arianne
07.10.2021 4 z 5

Moc mě to bavilo. Bylo to jiné, neotřelé, temné a po všech těch milostných trojúhelníkách osvěžující. Anachroismy mě neurážely, přece jen je to fantasy a ne historický román. Přišlo mi super střídání časových linií, i když ten skok do současnosti na konci byl podle mě zbytečný a zkazil celkovou atmosféru knihy. Akorát ten konec... Za ten srážím hvězdu. Buď mi tam něco uniklo nebo jsem to možná špatně pochopila, ale Morana si zasloužila víc.

Salvatoreanne
05.10.2021 5 z 5

Nechci zde opakovat obsah.
Kniha je krásně lehce psaná. Časové linky jsou velké spestření, protože nemáte sanci začít se v příběhu plácat.
Tématika slovanských bohů je skvělá po hastrmanovy jsem neustale hledala prostě něco. Po přečtení této knihy vřele doporučuji světla nad močálem

sArKa236
04.10.2021 5 z 5

Knížka se mi velice líbila, ať už mluvíme o dojemném příběhu prokletých sester, prolínajících se dějových linkách, nebo o autorčině inspiraci ve slovanské mytologii.
Děj je vymyšlen a zpracován zajímavým způsobem - pomocí střídání etap, ve kterých se příběh odehrává, postupně odhalujeme co a proč se sestrám stalo, a jakou roli v jejich příběhu hráli (či hrají) postavy, se kterými se setkáváme.
Celý příběh se točí kolem dvou sester, takže předem budoucí čtenáře upozorním, aby neočekávali nějakou velkou romantiku (v tomto příběhu jí zkrátka není třeba).
Knihu vřele doporučuji všem.

janca6129
04.10.2021 4 z 5

Tohle bylo skvělé od začátku do konce. Příběh byl jednoduchý a čtivý, dej měl spád (hlavně i díky časovým rovina, které se zde střídaly) a autorce se podařilo vybočit ze zajetých klišé tohoto žánru (YA fantasy).

Co oceňuji ze všeho nejvíc, je autorčina pečlivá průprava, tedy dohledávání slovanských bohů i postav, mýtů či pohádek - to propojené s jejím vlastním příběhem opředeným zajímavou atmosférou. (Jen mě zarazil ten cider aj. ve 12. stol. u Slovanů. :))

Luccinda
30.09.2021 4 z 5

Příběh inspirovaný slovanskou mytologií vypráví příběh dvou sester, které se snaží vymanit ze svého prokletí. Laskavá a milující Vesna už prožila tisíce životů, ale nikdy se nedožije dospělosti, její divoká a nelítostná sestra Morana zase nemůže zemřít. Jsou jako den a noc a právě dynamika tohoto sesterského vztahu utváří podstatnou část knihy. Zatímco Vesna je tak trochu naivní a ztracená ve vlastním světě, Moranu jsem si doopravdy zamilovala.

Hodně mě bavilo střídání kapitol, které se odehrávají ve dvou časových rovinách – ve 12. a 18. století. Děj má díky tomu neuvěřitelný spád a prakticky v každé kapitole se dozvíte něco nového ze života sester nebo o samotné kletbě. Autorce se podařilo vytvořit zajímavý svět protkaný magií a slovanským folklórem, který má v každé časové rovině trochu jinou atmosféru, což je úplně boží a vy tak aspoň bezpečně poznáte, v jaké části příběhu se zrovna nacházíte.

Bála jsem se, aby vyprávění nebylo ke konci příliš uspěchané, ale tady strach vůbec nebyl na místě. Autorka má příběh parádně promyšlený, zároveň ale staví na hrozně jednoduchém námětu a to se mi líbí. Kniha působí skoro až pohádkovým dojmem, při čtení jako bych se vracela do dětství, příběh mě naprosto pohltil. Pokud hledáte fantasy s nekomplikovanou, ale originální a dobře promyšlenou zápletkou, Dcera zimy by vás určitě neměla minout!

Lexikon.knih
30.09.2021 4 z 5

Od knihy jsem měla průměrná očekávání a musím říct že mě mile překvapila. Už jen co jsem si přečetla věnování jsem věděla, že to bude jízda. A taky byla. Děj byl opravdu zajímavě vymyšlen. Stala se tam spousta věcí, které jsem nečekala, ale neopak i věcí, které jsem předvídala. Ale konec mě opravdu hodně překvapil. I když byla spousta spekulací, tak jsem ho doopravdy nečekala. Kniha mě ani chvíli nenudila a nepřestávala překvapovat. Stále jsem se dozvídala nové a nové věci, které by mě ani za boha nenapadly!
Postavy jsem si oblíbila, ačkoliv jsem občas Vesnu nemusela. Její rozhodnutí mi připadala častokrát nepochopitelná. Na rozdíl od Vesny jsem si ale Moranu strašně oblíbila a hodně ji chápala. Obě postavy měly hloubku. Dozvěděla jsem se, ale i spoutu nových věcí o bozích. Přiznám se, že těchto bozích jsem toho před čtením moc nevěděla a byla jsem chvílemi zmatená.
Styl psaní byl velmi čtivý a já se stále víc těšila na konec. Pak mi ale došlo že budu Moranu s Vesnou muset opustit a dočtení jsem oddalovala. Nakonec mě ale přemohla zvědavost. Původně mě malinko mrzelo, v jaké době se konec odehrával. Pak mi to ale přišlo jako úžasný nápad a zklamání vystřídalo nadšení.
Po grafické stránce je kniha taktéž skvělá. V oficiální verzi naleznete přenádhernou mapu. Obálka je velice zajímavě provedená. Vrány u nadpisů Kapitol vypadají krásně. A děliče, které knihu dělí na 4 části jsou taktéž krásné. Za mě tedy opravdu dobře provedená grafika.
Je to super jednohubka s 299 stranami, která se čte opravdu rychle a svižně. Nevím zda ji zařadit do top knih roku, ale je to rozhodně jedna z nejlepších fantasy knih. Navíc ještě k tomu z pera slovenské autorky. Opravdu si přeji, aby napsala více fantasy knih. Vyobrazení sesterské lásky se jí povedlo úplně bravurně. Tohle můžu doporučit. Je to kvalitní slovenská tvorba. Za mě si to rozhodně přečtěte! Já to budu ještě chvíli vstřebávat.

ZapisnikTerky
28.09.2021 4 z 5

Skvěle vystavený svět na základech slovanské mytologie. Knihu jsem si opravdu užila. Měla jsem z ní, ale tři konkrétní obavy, které se všechny při čtení staly minulostí. Které to byly se dočtete v mojí recenzi.

marta67
28.09.2021 1 z 5

Rada by som vedela, odkiaľ autorka vyčítala, že v 12. storočí Slovania pestovali rajčiny a uhorky a v krčme popíjali čaj a cider. A podobných "perál" je tam ešte dosť. Vydavateľstvo by si malo zabezpečiť jazykového redaktora, ktorý by takéto hlúposti v knihách opravoval.
Veľká škoda zaujímavej knihy.

_books_lenny_
27.09.2021 4 z 5

Kniha nejen s krásnou obálkou, ale i s velice zajímavým příběhem propleteným slovanskou mytologií. Střídá se zde několik dějových linek, avšak nejhlavnější jsou dvě. Dceru zimy doprovázelo pár nečekaných zvratů, ale bohužel i nelogické chování hlavně ze strany Vesny a občas i Morany. Bylo zde i pár postav, které v ději byly naprosto zbytečné nebo málo rozvinuté. Jinak se mi kniha moc líbila a za přečtení určitě stojí!️

#humbookblogeri #spoluprace

Vruznychsvetech
22.09.2021 5 z 5

Dcera zimy je originální a nápaditá kniha. Jenž se odehrává sice ve fantasy světě, ale díky některým prvkům si připadáte jakoby se to celé odehrávalo u vás na vesnici. Za což možná může i dokonale vpasovaná do děje slovanská mytologie, které já jsem se sice ze začátku trochu bála, protože nejsem úplně její znalec, ale to po chvíli čtení úplně odpadlo, protože je tam všechno skvěle a hlavně srozumitelně vysvětleno.

Už samotný prolog vás zaujme a nutí vás nad ním samotným přemýšlet a spojovat si souvislosti s dějem. O to více vás pak baví číst samotnou knihu, kterou vás navíc provází dvě sestry, které jsou svým chováním prostě tak moc podobné běžným sourozencům jen s tím rozdílem, že řeší mnohem složitější problémy. Nicméně zodpovědnou Moranu, která má neustále potřebu ochraňovat svoji mladší sestřičku Vesnu, která je na druhou stranu jak utržená ze řetězu si prostě nejde nezamilovat.

Ani jedna to však nemá ve svém životě jednoduché, protože se musí potýkat s neznámou kletbou, kterou se obě snaží prolomit. Podaří se jim to nakonec anebo zůstanou už navždy vězni? Odpověď nejen na tuhle otázku se v knížce dozvíte a já si myslím, že opravdu stojí za to si jí přečíst!

Akléda_
13.09.2021 4 z 5

Dcera zimy mě stejně asi jako většinu lákala tím, že čerpá ze slovanské mytologie. Celkově mytologii jsem si v poslední době dost oblíbila a tak jsem byla zvědavá. A jsem moc ráda, že se mi knížka líbila a můžu vám ji doporučit. Slovanská mytologie mě bavila, Morana a Vesna byly skvělé hlavní hrdinky, díky kterým knížka neměla nouzi o vtipné momenty. Vztah mezi nimi a to, jak jsou kletbou propojené bylo prostě boží. Líbilo se mi, že dostáváte jednotlivé kousky skládačky a autorka vám vše postupně dává do souvislostí, až vám to začne dávat smysl. Trochu jsem se bála konce, ale úplně zbytečně. Moc se mi líbil i styl psaní autorky. Pokud hledáte originální fantasy na motivy mytologie, která se odehrává ve více časových liniích, rozhodně Dceru zimy zkuste. Pro mě jen neobsahovala ten velký bum, kvůli kterému by si zasloužila pět hvězd, jinak jí ale nemám co vytknout.

LiliDarknight
02.09.2021 4 z 5

Mytológia je vždy výživným zdrojom námetov, no zároveň dokáže byť aj poriadne zradná. Historické pramene totiž majú občas nemilú vlastnosť protirečiť si a nie všetci autori to dokážu hodiť za hlavu. Šebová to však vo svojej novinke urobila a vďaka tomu mohla rozpovedať vlastný príbeh o Vesne a Morene – a tiež ich kliatbe.

Na začiatku jej príbehu sú to však smrteľníčky, dve sestry. Podobne ako neskôr ich magická moc, úplne protikladné. Tam, kde je Morena divoká, je Vesna umiernená. Tá prvá pozerá na dobro svojich milovaných, tá druhá často myslí skôr na seba. Sú ako realita a naivita. Nedokonalé, no hlavne ľudské, a preto je zaujímavé čítať o ich osudoch.

Autorka opisuje ich životnú cestu v troch etapách. Vzdialená minulosť opisujúca počiatky ich kliatby. O čosi bližšia minulosť zase prezrádza, ako sa dozvedeli o tom, čo sa im vlastne stalo a ako tomu môžu čeliť. Kapitoly sa preplietajú a dopĺňajú. Ich prostredníctvom Šebová graduje napätie a zamotáva osudy všetkých aktérov. Vysvetľuje, no zároveň si veľa necháva pre seba. Čitateľ tak môže pátrať spolu s Vesnou a Morenou. Sám môže hádať, čo sa im stalo.

Posledná časť ich cesty, v ktorej sestry čelia svojej kliatbe, zároveň predstavuje záver knihy. Pričom každá línia je odlišná. Či už pre odlišné historické reálie. Alebo pre to, ako sa Vesna s Morenou menili. Vo svojej podstate ostávali rovnaké, no bolo vidieť, ako sa vplyvom udalostí vyvíjali. Ako rástli a dospievali. Čo je dôkazom dôkladnej práce s postavami.

Najdôležitejšia v knihe však bola dejovosť. Tempo tak bolo rýchle, udalosti napredovali a otáčať stránkami bolo prekvapivo jednoduché a rýchle. Kniha teda vynikala svojou dynamikou, no nemožno jej uprieť aj pomerne časté sondy do myšlienok hlavných postáv. Pričom mnohé okamihy boli hlboké a hodné zamyslenia. Výborne využitý prvok predstavovali aj magické kreatúry, ktoré knihe dopriavali závan folklóru a ľudovej slovesnosti.

Jednotlivé udalosti boli dokonale prepletené. Šebová čitateľovi strategicky a postupne dopriavala odpovede. Niektoré scény však začali dávať zmysel až v neskorších kapitolách. Čím sa prehlbovala záhadnosť. Záver samotný ponúkol posledné odpovede. Vyvrcholenie bolo epické, no zároveň aj morálne silné. Epilóg zatvoril dvere tohto príbehu, no zároveň otvoril nové. Je vždy príjemné pripomenúť si, že postavy pokračujú ďalej aj po otočení poslednej strany.

Kniha Dcéra zimy ponúka mytologickú legendu o živote bohýň. Vesna a Morena v Šebovej podarí prešli dlhú cestu, na ktorej sa z ustrašených smrteľníčok stali oslavovanými a mocnými božstvami. Atmosféra dýcha folklórom a mágiou, dej zase zaujme historickými reáliami a výbornou dynamikou. Samotný príbeh pôsobí inovatívne. Výsledný produkt je vskutku slušivý.