Dcéra zimy

Dcéra zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475488/bmid_dcera-zimy-Vw1-475488.png 4 338 99

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé. Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou, prvý raz za celé veky má nádej na zlomenie kliatby. Na prahu dospelosti ich totiž uväznili vo svete živých. Morena sa stala nesmrteľnou a Vesna uviazla v beznádejnom kolobehu – vždy v najkratší deň roka umrie a následne sa znovuzrodí. A teraz, po dlhých stáročiach, konečne našli niekoho, kto im dokáže pomôcť. Kým postupne odhaľujú tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich prekliatym osudom, musia čeliť nielen samotnému vládcovi podsvetia a bájnym príšerám, ale aj obyčajnej ľudskej zlobe a vlastnej minulosti. Podarí sa im zlomiť kliatbu alebo s nimi bohovia rozohrajú celkom inú hru?... celý text

Literatura slovenská Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Dcéra zimy , 2021

PavlínaSkopal
31.12.2021 5 z 5

Moje první kniha se slovanskou mytologií. Očekávání byla velká a vůbec nezklamala. Byla nádherná. Ty dvě linky se mi moc líbily. Když se něco dramatického stalo v jedné lince, tak se hned přeskočilo do druhé, takže jsem stále nedočkavě četla, jak to všechno dopadne.
Kniha o sesterské lásce a o tom, že ten, který se jeví jako nejkrutější a nejzlovolnější, jím ve skutečnosti být nemusí a může mít lepší srdce, než ostatní.
Osobně se mi mnohem více líbila Morana, Vesna mi chvílemi připadala trochu ufňukaná.
Jen jsem Dceru zimy dočetla a hned ji jdu číst znovu.

Kaila146
31.12.2021 5 z 5

Já tak nějak nevím, co téhle knize vytknout. Postavy byly super, stejně jako děj a zápletka.

bárbra13
28.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Z této knihy mám opravdu radost. Poprvé jsem měla možnost číst o slovanské mytologii a rozhodně v tom chci pokračovat.
Na začátku se děj ubírá ve dvou časových rovinách. V té pozdější hlavní postavy řeší, jak naložit se situací z té dřívější. Výchozí situace však neznáme. Může se to zdát zmatečné, ale příběh je tak skvěle vystaven, že nás to nutí číst stále dál. Postupně odhalujeme minulé události, díky kterým se nám vše propojuje dohromady.
Jediné zaváhání mého nadšení přišlo ve chvíli, kdy se děj přesunul do současného světa. První kapitola z roku 2021 mi vůbec nesedla, ale pak se příběh opět vrátil do svých mystických kolejí a knihu jsem si opět užívala.
Za mě jedna z nejlepších fantasy roku 2021.

Libris_Na_Ex
13.12.2021 3 z 5

Myslím, že jsem nezvolila úplně nejlepší čas na čtení této knihy, protože jsem se do ní pustila hned po excelentním V zajetí zimy. Dcéra zimy mi přišel jako slabší odvar - všechno bylo dobrý, ale ne výjimečný. Slovanská mytologie - fajn ale už jsem četla lepší. Prostředí a atmosféra - fajn, ale už jsem četla lepší.
Vesna byla neskutečně naivní postava, ale aspoň měla nějaké charakter, zatím co Morana mi přišla taková mdlá.
Historických nesrovnalostí jsem si moc nevšímala, ale hodně mi chybělo nějaké větší oddělení časových období, protože se v ničem nelišily.
A rozhodně by nebylo od věci se trochu víc pitvat v pocitech hlavních hrdinek, protože mi přišlo, že jim je kletba vlastně úplně jedno nezanechává to na nich žádné následky.
Zároveň chápu, že pro někoho je top strop, protože ne každého bude bavit zdlouhavé V zajetí zimy nebo Medvěd a slavík (mě to před třemi lety taky ještě nebavilo), které jsou velmi podobné, jen psané pro starší publikum.

Audrina
12.12.2021 4 z 5

Knihu hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nebylo to špatné, ale asi bych příběh nedoporučila dál.
V první řadě se čtenář musí oprostit od neskutečného množství anachronismů, vodovod a zrcadla v 11. století? Tak určitě...
Bohužel ale příběh pokulhává i coby fantasy. Občas jsem se v linkách ztrácela a celé mi to přišlo zbytečné zamotané

ivka7708
02.12.2021 5 z 5

Skvelé fantasy so Slovanskou mytológiou. Niečo také som dlho hľadala.
Dej sa odohráva v rozličných časových linkách. V jednej sledujeme Morenu a Vesnu už v svojej "prekliatej" podobe a v druhej zisťujeme ako sa to vlastne stalo. Kniha je pútavá a číta sa veľmi dobre. Odporúčam každému milovníkovi young adult, kto má rád príbehy inšpirované starými panteónmi.

veverrka11
27.11.2021 4 z 5

Knížka má čtivý a ubíhající děj inspirovaný slovanskou mytologií. Děj se ve většině knížky odehrává ve dvou časových rovinách a vy postupně odkrýváte, co se vlastně stalo a proč. Pro mě osobně byl velkým šokem náhlý skok do současnosti na posledních pár stránkách. Morana i Vesna mají své charakterové chyby, ale myslím, že nejde si je neoblíbit. Stejně jako Vesninu životní lásku Miltona.
Knížka vás chytí na prvních stránkách a nepustí až do samého konce. Slovanskou mytologii osobně nemám tak nastudovanou jako jiné, ale ani to nevadilo, v knížce jsou reálie velmi pěkně popsané. Líbilo se mi i rozdělení na dvě časová pásma, kdy postupně odhalujete, jak to vlastně se sestrami bylo.

M.C.SMITH
27.11.2021 5 z 5

Tak tohle mi sedlo. Kniha mne bavila od začátku do konce. Morana s Vesnou jsou dokonalé postavy a já jsem si je obě zamilovala. I když jsem více tíhla k Moraně.
Pro mne super čtení!
Krásný příběh, který mne vtáhl do děje a já jsem každou stránku přímo hltala.
Mohu jen doporučit všem, určitě to stojí za přečtení. :-)

Ahmose
23.11.2021 1 z 5

Touto recenziou možno niekoľkých ľudí naštvem, ale za mňa je táto kniha strašný prepadák. Nemal som žiadne prehnane veľké očakávania. Recenzie boli dobré, dokonca sa kniha dočkala českého prekladu, hovorím si, že zlé to určite nebude. Omyl ! Bolo zlé a bolo to zlé už prakticky od začiatku. Že si autorka nedala záležať na tom, aby dodržala aspoň nejaké biologické záležitosti (had si sústo neodhryzne, pretože hady hltajú vcelku alebo že keď kvitne materina dúška, je už dávno po čerešniach) by som dokázal odpustiť, keby bolo všetko ostatné v poriadku. Postavy sa správali afektovane, teatrálne a dialógy pôsobili miestami sileným dojmom. Často sa opakujúce frázy, ako zelená vestička, zlaté vlasy, biele látky by som ešte tiež dokázal prežiť, robí to viacero autorov, ale 17x zopakované meno hlavnej postavy na jednej dvojstrane... to už bola silná káva. Dej sa neuveriteľne vliekol, 200 strán sa prakticky nič nedialo. Keď som si už myslel, že najhoršie mám za sebou, korunu tomu nasadilo to, že sa dej presunul do súčasnosti. Čo si budeme hovoriť, paródia sama na seba.
Kniha má samozrejme svetlé momenty, niekoľko svetlých momentov, ale tie to nezachránia. Celkovo na mňa Dcéra zimy pôsobí uponáhľaným, nedotiahnutým dojmom s odfláknutou korektúrou. Škoda, škoda veľká škoda, príbeh mal potenciál. Radšej ju mohli vydať o pár mesiacov neskôr a opraviť chyby, prepísať niektoré pasáže, no takto... Neodporúčam!!!

Kenan
20.11.2021 4 z 5

Do života dvou sester, Morany a Vesny, vstoupí černá magie a ovlivní celý jejich život. Procházejí staletími jako život a smrt. Tato kniha, plná slovanské mytologie, je skvělá a mile mně překvapila. Jen konec bych zvolila asi jednodušší, ale to je jen můj pocit a knize na čtivosti vůbec neubírá.

MonaR0se
18.11.2021 4 z 5

Dcéra zimy bola pre mňa čistá dokonalosť už od skvelého prológu. Obsahovala totiž dokonale temný mytologický svet, nedokonale dokonalé a najmä uveriteľné postavy, perfektnú, temne rozprávkovú atmosféru, ktorá sálala z príbehu už od prvého riadku a autorkin podmanivý štýl písania, ktorý môj zážitok z knihy ešte umocnil. No, jednoducho to bol pre mňa dokonalý príbeh.

Morena, hlavná hrdinka príbehu, bola okamžitá láska. Jej sestra Vesna ma zo začiatku štvala, ale neskôr som pochopila, že bola presne taká, aká mala byť. Je vidieť, že autorka má neskutočnú fantáziu, slovanskú mytológiu sa jej totiž podarilo perfektne zakomponovať do neskutočne opojného, vyšperkovaného a veľmi chytľavého fantasy príbehu.

Avšak v takej trištvrtine knihy (od odhalenia až po ihlu) sa toho stalo tak strašne veľa, že som to nejako nestíhala spracovávať. Mala som pocit, že je to na môj vkus máličko prekombinované, asi by mi tam viac sedel trochu pomalší dej (ale to je iba môj problém). Miesto a rok, v ktorom sa odohrávala záverečná časť knihy, ma milo prekvapili, no a úplný záver príbehu bol top.

Napriek mojej "výhrade" je to jednoznačne jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala. A dúfam, že sa preloží minimálne do 28 jazykov, pretože Dcéra zimy si to rozhodne zaslúži.

Atekram
17.11.2021 5 z 5

Dcera zimy je krásný příběh. Po dlouhé době je to kniha, která mě oslovila a vtáhla do děje. Už po přečtení skvělého prologu jsem věděla, že jsem vybrala dobře. Je velmi čtivě a kvalitně napsaná, krásným jazykem. Nejsou v ní žádná hluchá místa, přecházíme od jednoho dějství k druhému, přeskakujeme staletí. A vůbec to nevadí. Příběh vychází ze slovanských pověstí, jsou v něm dobře známé motivy a kdo zná třeba ruské pohádky, dovede si spoustu věcí domyslet. I přesto mě kniha překvapovala a bavila od začátku do konce. Hlavním motivem je sesterská láska, příběh je nemilosrdný a myslím, že dobře vykresluje věčný život život, kterým procházejí lidé, žijí a umírají.
I když ten konec je možná trochu moc zamotaný, ráda to příběhu odpustím a zase se k němu ráda vrátím.

alibaba72
16.11.2021 5 z 5

Moc pěkné čtení, nejsem sice cílová skupina, ale i přes to jsem si příběh náležitě užil a mrknu se i na další autorčiny knížky :-)

Lexina1991
10.11.2021 5 z 5

Nemám slov. Takhle kniha byla naprosto úžasná, čtiva, originální za mě 5* po dlouhé době kniha která mě opravdu vtáhla do děje. Nebyla sem schopná ji odložit.

MonaR0se
10.11.2021 4 z 5

Na Dcéru zimy som sa veľmi tešila. Okrem toho, že kniha má snáď najkrajšiu obálku na svete, napísala ju Vladimíra Šebová, autorka skvelej trilógie Insomnia. Vďaka prvej časti tejto trilógie som prekonala môj celoživotný a nezmyselný blok voči slovenským autorom a za to som autorke už niekoľko rokov veľmi vďačná (ušlo by mi fakt veľa dobrých slovenských aj českých kníh).

KatChiss
04.11.2021 3 z 5

Vesna a Morana. Život a smrt.
Příběh vypráví o dvou sestrách, které ve 12. století postihla kletba. Jedna z nich ve svých 17 letech v nejkratší den v roce umírá a rodí se znovu. V jiné rodině, ale se starými vzpomínky. Pořád dokola. Ta druhá neumírá. Ona sama je totiž smrt.
V 1. dějové lince poznáváme sestry a jejich prokletí. V 2. dějové lince, která se odehrává v 18. století, sledujeme dívky snažící se kletbu zrušit. Dějové linky pro mě byly bohužel negativem. Jak Zuzka zmínila ve svém videu, není v nich vidět žádný rozdíl - v mluvě nebo čemkoli jiném. Občas jsem nevěděla, v jakém století se nacházím, tak jsem musela listovat na začátek kapitoly. Linky mi přišly celkem rušivé, protože když se jedna rozjela, byla brzy utnuta a nastoupila linka druhá. Chápu záměr, který měl vyprávění trochu oživit, ale já jsem stejně pro chronologická vyprávění.
Zuzka taktéž zmínila, že by bylo super, kdybychom viděli více životů, ne jen dva, a já s ní musím souhlasit. Dle mého názoru by bylo ideální, kdyby šlo vše hezky za sebou, chronologicky, na chvíli bychom se zastavili v různých stoletích, podívali se, jak sestry žijí, viděli různý styl a způsob života a nakonec bychom skončili ve 21. století. Přesně tam, kde kniha skončila.
Abych tu jen nekritizovala, bavily mě postavy! Bavil mě kontrast mezi Moranou a Vesniu. Jejich vztah, který byl jako na horské dráze. V jednu chvíli vypadalo, že se navzájem pozabíjí, v jinou si zachraňovaly životy. Na sesterský vztah je tu kladen velký důraz a to se mi děsně líbilo! Dalšími postavami, které si mě získaly, byla Jedwiga a Kostěj. Jedwiga byla tajemná, občas nepříjemná a kousavá, ale měla dobré srdce. Zato Kostěj byl záporná postava jak se patří. I tak mě ale bavil.
Zkrátka a dobře má Dcera zimy určité mouchy a nesrovnalosti, ale i tak jsem si čtení užila!

LynxMētis
31.10.2021 5 z 5

Nádherná třpytivá perla na náhrdelníku české a slovenské fantasy.

Kristi_čte
30.10.2021 4 z 5

Knihy s tématem slovanské mytologie, to je moje a už jsem jich i pár četla, takže můžu říct, že Dcera zimy se opravdu povedla.
Knihy s touto tematikou, které jsem prozatím četla, se odehrávaly více méně v současnosti, ale Dcera zimy ne a to se mi na ní líbilo nejvíc. Tato kniha se totiž odehrávala v několika časových úsecích, z nichž nejvíc bylo v historii a to mi přišlo super.
Kromě toho se mi moc líbilo originální zpracování příběhu obou sester, které vlastně byly úplně obyčejné, ale kvůli kletbě se z nich staly bohyně.
Pro mě byla Dcera zimy druhou nejlepší knihou se slovanskou mytologií, hned po Nocích běsů.

anndrra
28.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Skvělé čtení. Autorka si dala opravdu záležet, aby do sebe všechno zapadlo. O to víc mě mrzí, že se v 18.století potuloval východní Evropou gang a ve 12. tady žila Ava - opravdu by se ta slova nedala nahradit něčím méně rušivým ? Vysvětlení, že se obyčejný anglický pekař jednoho rána probudil a odstěhoval se v 18.století kamsi do Běloruska mi taky přišlo trochu neuspokojivé. Ale největší problém vidím !!!Spoiler!!! v zápletce s jehlou. Kostěj jí měl píchnout první lásku, ale tou Vesna nebyla. Zjevně ji přece nemiloval. A i kdyby, tak před ní už byla Kostroma. A proč zabíjel ty ostatní dívky? Stejně tak fakt, že Jadwiga získala jakýsi odštěpek magie mi přijde zvláštní a účelný. Za to všechno dávám o hvězdu míň, ale je to škoda.

Anett525
27.10.2021 5 z 5

Tak to bylo krásné čtení. Úplně koukám, že se jedná o fantasy z pera Slovenské autorky,protože by se od ní mohl kdejaký zahraniční autor učit. Opravdu úžasné, temné tak akorát, nevtíravé, propojování minulosti a současnosti a postupné odhalování zápletky. Skvěle, skvělé, skvělé a už se těším,až od autorky vyjde další kniha,protože určitě nebude moct chybět v mojí knihovně.