Dcéra zimy

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé. Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou, prvý raz za celé veky má nádej na zlomenie kliatby. Na prahu dospelosti ich totiž uväznili vo svete živých. Morena sa stala nesmrteľnou a Vesna uviazla v beznádejnom kolobehu – vždy v najkratší deň roka umrie a následne sa znovuzrodí. A teraz, po dlhých stáročiach, konečne našli niekoho, kto im dokáže pomôcť. Kým postupne odhaľujú tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich prekliatym osudom, musia čeliť nielen samotnému vládcovi podsvetia a bájnym príšerám, ale aj obyčajnej ľudskej zlobe a vlastnej minulosti. Podarí sa im zlomiť kliatbu alebo s nimi bohovia rozohrajú celkom inú hru?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475488/big_dcera-zimy-Vw1-475488.png 4.1188
Literatura slovenská, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Dcéra zimy, 2021

Kniha Dcéra zimy

Adele02

3,5*
No, je to prostě takové půl na půl. Bavila mě kreativita s mytologií a že tu nic nepůsobilo nějak násilně, naopak většina bytostí byla objasněna zakomponováním do příběhu bez sáhodlouhých expozic, a tak to bylo skvělé. Vztah Morany a Vesny se mi taky zpočátku líbil, pak mi Vesna začala lézt na nervy a spíš se to točilo v kruzích. Takhle - u některých pasáží jsem se neskutečně bavila a nemohla jsem knihu odložit, tak moc jsem chtěla zjistit, co se stane potom. A pak tam byly části, kde jsem měla chuť se praštit do čela, proč to proboha ty postavy řeší takhle. Smrti nebo prostě zmizení postav se vždycky spíš mihly, proběhlo to strašně rychle, že jsem se musela vracet, kdy se to vlastně stalo, že to teď postavy řeší. Vesna s Moranou svoje chyby taky dost opakovaly. Vyústění prazvláštní, ale celkově to bylo fajn. K Dceři zimy bych se v budoucnu někdy klidně vrátila, jen to holt má svoje mouchy.

Skvělá fantasy s neotřelým tématem! Ve slovanské mytologii, přiznávám, se vůbec neorientuju. Nemůžu tedy posoudit případné nesrovnalosti, to přenechám vzdělanějším.
Co ale posoudit můžu je krása celého příběhu. Hlavní hrdinky jsou dokonale propracované, každá má svoje klady a zápory, vzájemná synergie je přímo pohádková, doplněna úžasnými vedlejšími postavami. Děj ubíhá rychle, pohybuje se plynule mezi dvama časovými údobími, aniž by to čtenáře jakkoliv mátlo. Dozvídáme se tak pozadí celého příběhu Vesny a Morany, stejně tak sledujeme i jejich aktuální linku a celé rozuzlení, které je zasazeno až do 21. století.
Od českých a slovenských autorů se občas dočkáme nějaké té lahůdky, v rámci fantasy žánru si ale myslím, že ještě nejsme ani zdaleka tak pokročilí, jako v případě zahraničních spisovatelů. Proto jsem vždy nadšená, když objevím něco tak krásného a tak blízko domovu.
Pět hvězd bez debat!

petra5588

Až na pár nelogičností v ději (jahody v říjnu, slyšela, jak se zabouchly dveře, ale když k nim došla, byly pootevřené atd.), které působily docela rušivě a které se asi daly vychytat během korektury, super knížka! A když teď má autorka takový přehled ve slovanské mytologii, bylo by fajn, kdyby napsala i něco dalšího :) Tohle téma není moc obvyklé a od šikovného autora so ráda zas něco přečtu :)

Elena_Dark

Za začátku jsem se v knize moc neorientovala a moc mě nebavila slovanská mytologie. Přesto však jsem se do knihy začetla a musím uznat, že byla opravdu skvělá! Líbí se mi celé poslání knihy, poučíte se jak o historii, tak lidském charakteru. Knihu jsem si velmi oblíbila díky Moraninu srdci, které je čisté jako křišťál a zároveň studené jako led. Na Vesně se mi zase líbí něžný a upřímný charakter. Knihu moc doporučuji, je skvělá.

Naprosto skvěle napsaná knihy o českým božstvu. Nedalo se od ní absolutně odtrhnout.

Fortuna7

Tohle. Bylo. Boží!
Původně jsem knihu nechtěla číst, protože slovanskou mytologii moc nemusím, ale pak se mi naskytla příležitost a já neodolala. A udělala jsem dobře!
Příběh neskutečně utíká a všechno tam má své místo. Každá maličkost se ukáže jako strašně důležitá. Hlavní hrdinky Moranu a Vesnu jsem si moc oblíbila. Moranu pro její vychytralost a houževnatost a Vesnu díky jejímu čistému srdci a roztomilosti.
Zatím nejlepší kniha, kterou jsem letos četla, velké doporučení.

1Barulinka

◾Tahle kniha mě přesvědčila, že nutně potřebují číst více české (a slovenské) literatury. Vím, že některým lidem vadily historické nepřesnosti, ale mě je to fuk, příběh jsem si každou stránkou užívala.
◾Skvěle zpracovaný originální námět- slovanská mytologie a různé zdejší „příšery“ (mavkybyly nejlepší!), které se v příběhu ukázaly, jsou pro mě něčím novým a zajímavým. Jediné, co pro mě bylo matoucí, bylo množství postav, někdy se mi fakt popletly.
◾A hlavně jsem si vzpomněla, jak jsme i my na prvním stupni ZŠ chodili na jaře házet do řeky Moranu. Miluju, když ve mně takhle knihy vyvolají skoro zapomenuté vzpomínky.

Mishi

S tématem slovanské mytologie jsem zatím nic nečetla, znám jen tradici vynášení Morany, když končí zima a přivolává se jaro.
Ze začátku jsem se špatně orientovala v postavách a ve střídání časových rovin. Pak ale příběh začal mít spád a začalo mě to bavit.
Trochu mi tam neseděla ta současnost na konci, ale celkově jsem byla velmi mile překvapená.