Daseinsanalýza: setkání filozofie s psychoterapií

Daseinsanalýza: setkání filozofie s psychoterapií https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44783/daseinsanalyza-setkani-filozofie-s-psychoterapii-44783.jpg 5 6 2

Zejména studenti humanitních oborů, filozofové a psychoterapeuti jistě ocení novou knihu renomovaného českého autora doc. PhDr. Pavla Hlavinky, Ph.D. V dějinném a zároveň problémovém rámci sleduje nejprve historické okolnosti vzniku fenomenologické metody. Její různé užití ve filozofickém rámci charakterizuje nejen na její rodné, německé půdě, ale seznamuje čtenáře například i se Sartrovou existenciální psychoanalýzou. Stranou rovněž nezůstává fenomenologií podmíněná kritika psychologismu, která provází logoterapii V. E. Frankla. Daseinsanalýza je pojednána z hlediska historické i metodologické konfrontace především s Freudovou psychoanalýzou. Užitím Heideggerových existenciálů v medicíně a psychopatologii se vztahuje k daseinsanalytické psychoterapii, individuální i skupinové. ... celý text

Shindo
14.02.2024 3 z 5

Dlho som hľadal knihu, ktorá by mi zrozumiteľne vysvetlila daseinsanalýzu ako psychoterapeutický smer, keďže to nedokázali ani absolventi výcviku a úprimne ma to zaujímalo. Keď som natrafil na túto publikáciu, myslel som, že som konečne našiel zrozumiteľný zdroj informácií.

Nechutne som sa mýlil. Čítať túto knihu bolo peklo. Potvrdil mi to aj absolvent výcviku v daseinsanalýze.

Okrem toho, že autor vyzerá ako nemanželské dieťa Ježiša a Charlesa Mansona (jeho fotka tu na DK je ešte v pohode) a medzi jeho záujmami človek nájde "tantricko-alchymickú spiritualitu" alebo publikáciu o slávnom óm nadsamcovi a jednom z najznámejších českých sexuálnych predátorov som zistil, že Daseinsanalýza je jeho publikovanou habilitačnou prácou z filozofie.

To by vysvetľovalo ten komplikovaný jazyk, kedy som buď absolútne nechápal, o čom autor píše alebo keď som už chápal aspoň trochu, snažil som sa preložiť si napísané do normálnej ľudskej reči. Pri psychologickej časti to už bolo o maličkú trošičku lepšie. K nečitateľnosti tejto knihy prispel aj fakt, že autor sám v jej úvode uvádza, že sa často pohybuje na hranici zrozumiteľnosti. A to za ňu dostal docentúru.

KapitánSmrt
13.11.2019 4 z 5

Krátký a přehledný úvod do daseinsanalýzy. Nejde tolik do hloubky, ale jakožto seznámení se s tématem plně dostačující.

daseinsanalýza

Pavel Hlavinka
česká, 1971
2008  80%Dějiny filosofie jasně a stručně
2008  90%Daseinsanalýza: setkání filozofie s psychoterapií
2014  84%Dobro a ctnost pohledem etických a náboženských koncepcí
2020  100%Evangelium Guru Járy podle Pavla
2018  100%Psychologie pro právníky

Kniha Daseinsanalýza: setkání filozofie s psychoterapií je v