Darmošlapové

Darmošlapové https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381396/darmoslapove-CXx-381396.gif 3 20 1

Prozaická prvotina italského básníka, scénáristy a režiséra čerpá ze života party mladíků na římské periferii na počátku padesátých let. Sled jednotlivých příběhů zachycuje konec německé okupace, přítomnost Američanů, rabování skladů koncem války, poválečný hlad a boj za holou existenci až k počátkům normalizace života. Hrdinové jsou chlapci, kteří předčasně dospívají v nenormálním prostředí žebráckých doupat a živí se podvody a krádežemi, hlavně se ale stávají svědky morálního úpadku lidí ve svém okolí. Kniha, napsaná v roce 1955, je psána drsným slangovým jazykem a je nesentimentálním obrazem bezvýchodné a demoralizující poválečné skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ivo Železný

Ragazzi di vita , 1955

Koka
12.05.2020 4 z 5

Italský literární neorealismus ve své nejčistší verzi - zobrazující nejšpinavější aspekty italského poválečného života.
Ztracená generace dětí ulice, vykrádajících nejdřív sklady fašistů, poté - a s větší oblibou, neboť i bohatší kořistí - sklady amerických osvoboditelů. Rozvrácený Řím, rozvrácené rodiny a vztahy, nefunkční politická i represivní moc. A v této stoce se nejlépe orientují výrostci 8 - 15, zvyklí krást, lhát, mlátit a hlavně - ničeho a nikoho nelitovat. Jejich počínání je natolik monotónní, že jsem se u knihy zanedlouho nudila. Jejich primitivní slovník jistě v reálu hýřil jinými vulgarismy, než jaké mohl český překladatel v sedmdesátých letech použít, a tak jsou některé věty i těch nejhorších, nejvulgárnějších a nejtupějších postav - viděno z dneška - naivňoučko neškodné.
Stálo to za přečtení, ale pouze jako "dokument doby".