Zběsilý život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román italského spisovatele a neméně známého filmového scenáristy a režiséra (nar. 1922), jednoho z hlavních představitelů italského neorealismu. Podává pravdivý a úděsný obraz života v římských kolonkách a bídy obyvatel periférie, která je od narození poznamenává. Děj se odvíjí v mistrných dialozích mezi skupinou předčasně dospělých mladých lidí, už od nejútlejšího dětství narušených a odcizených společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70841/zbesily-zivot-70841.jpg 4.77
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
Orig. název

Una vita violenta, 1959

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Zběsilý život

Přidat komentář
ravenrain
12.05.2018

Dopadlo to ako obvykle v jej živote, či sa už smiala, či hnevala alebo ju bili. Vždy mala sčasti skutočne strach a sčasti sa tvárila, ako keby jej to bolo jedno - len sa trochu divila, čo sa to s ňou deje. (s. 314 - 15)

Pasoliniho jazyk je jedinečný, prekladateľ urobil skvelú prácu. Zatiaľ najlepšia próza, ktorú som od PPP čítal. Veľmi na mňa zapôsobil záver - smrť, ktorá má zmysel (ako inak?), uvedomil som si pri ňom, ako málo ešte stále Pasoliniho poznám. Zúrivý život je od začiatku do konca jeden smutný príbeh. Pozorujeme život jedného chlapca od základnej školy až do veku 20 alebo viac rokov. Z každého obdobia jeho života je zachytený iba útržok v samostatnej kapitole. Tomasso je postavou, ktorú si nemôžeme obľúbiť, je neprispôsobivý a sebecký. Obľúbime si ho, až keď sa ukáže, že sa v mimoriadnych situáciách dokáže postaviť na stranu slabších, že mu teda osud iných nie je ľahostajný, za čo v závere knihy zaplatí vlastným životom. Jeho smrť nie je nepodobná Kristovmu ukrižovaniu.

Mišima
23.03.2017

Svět nejhlubších pater římského subproletariátu, nebyl pro Pasoliniho jen palčivým problémem sociálním. Poté, když se kvůli "sexuálnímu skandálu" s mladistvými odstěhoval i s matkou do Říma, zcela se ponořil do víru velkoměstské periferie. Zde se plně odrážela jeho vitalita, jeho uvědomování si smrti a zejména jeho "nenávistná láska" ke všemu, co bylo zkažené, špinavé a proto už předem nepřijatelné pro měšťáckou společnost. Vynikající překlad Radovana Krátkého!


Montezuma
13.03.2015

Je to příběh starý jako lidstvo samo: příběh ostrakizace, bídy a sociálního vyloučení libovolné skupiny nešťastníků provázený bující nenávistí k sobě samému a lidem všeobecně. Máte-li navíc tu smůlu, že jste dost inteligentní na to, abyste si to uvědomili, čekají vás jako třešnička na dortu zoufalé, tuberácké pokusy o proražení tohoto egregoru zla a finální tečka v podobě palčivé hořkosti a prašivé smrti.
Tolik Pasolini k možnostem vymanění se z prostředí, jež bylo umělecky zpracováno již mnohokrát, nikdy však s tak brutální upřímností ohledně životních perspektiv postižených. Nečekejte sentimentální meditaci o sociální bídě a možnostech jejího řešení, o vinících a obětech, Pasolini byl jiná nátura. Ghetta, gangy a násilí jsou produktem moderní společnosti, jsou jejím nevyhnutelným rubem, předstírat, že existuje řešení je pokrytectví nejhrubšího zrna, naším úkolem tudíž není nic jiného než držet tento městský podbřišek v přijatelných mezích a po generace pracovat na jeho postupném umenšení.

Autor a jeho další knihy

Pier Paolo Pasolini
italská, 1922 - 1975

všech 8 knih autora

Podobné knihy

Kniha Zběsilý život je v

Přečtených7x
Doporučených1x
Knihotéce10x
Chystám se číst10x
Chci si koupit3x