Maska: Omnibus: Kniha první

Nápad Masky pochází z hlavy Mikea Richardsona a poprvé se objevil roku 1985 v amatérských publikacích vydávaných budoucím šéfem Dark Horse Markem Verheidenem. Po založení DH se Maska objevila jako Masque (v podání scenáristy a kreslíře Marka Badgera) v prvních číslech magazínu Dark Horse Presents. Z Masque se ale stala hodně politická záležitost, a tak to Richardson típl ve snaze vrátit postavu zpátky ke kořenům. K tomu došlo roku 1989, díky tvůrcům Johnu Arcudimu a Dougu Mahnkemu, kteří stvořili něco mezi Králíkem Bugsem a Terminátorem. V tomto omnibusu najdete všechny tři knihy z jejich společné spolupráce: Maska, Maska se vrací a Maska vrací úder. Pak už postava přecházela z ruky do ruky a tvůrci se měnili stejně jako nositelé nebezpečného magického artefaktu. První příběh inspiroval úspěšný film s Jimem Carreym… ale počítejte s tím, že originál je mnohem temnější (avšak stejně zábavný). Maska dodnes patří k nejslavnějším postavám z nakladatelství Dark Horse....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40714/maska-40714.jpg 449

Dark Horse Omnibus

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, BB art, Crew

The Mask: Omnibus: Volume 1 (2008)

Kniha Maska: Omnibus: Kniha první

Terva

Je mou povinností
nabídnout tyto schopnosti lidstvu,
ochraňovat slabší
a sloužit potřebným.
Ale nejdřív......

Tato antologie obsahuje tři příběhy Masky, jedné z nejslavnějších postav z nakladatelství Dark House. Maska, Maska se vrací a Maska vrací úder.

Komentáře zde:

Ten první příběh, jednoduše nazvaný Maska inspiroval tvůrce stejnojmenného filmu s Jimem Carryem, jen s tím rozdílem, že komiks je oproti filmové verzi temnější.

Malá ochutnávka:
Ta Maska, co jsem vám přinesla, to je váš pachatel, co jste ho minulý měsíc honili po celým městě.
Vím, že to zní šíleně, ale kdyby jste si tu Masku nasadil, hned by jste věděl, o čem mluvím.
….no, on to byl sám o sobě celkem divokej případ, takže si jí klidně zkusím....
Néééé! Nenasazujte si jí! Nikdy si jí nenasazujte!

Druhý příběh Maska se vrací je takový vlažnější. Spíš kopíruje příběh první, ale opět je tu spousty srandy a krve. Třetí příběh už vás možná ani nebude tak bavit. Prvotní nadšení odumírá spolu s příběhem. Vše se opakuje, žádné pořádné novinky. Jedinou zajímavostí tak je nová schopnost Masky, která ještě nikde nebyla uvedena. Jo a pak je tu pár nádherných celostránkových kreseb. To zachránilo situaci.

Citát: O půlnoci dole v docích. Kde jinde? (Maska se vrací)

Projektuje Maska na svého hostitele chaotickou osobnost? Nebo byl tenhle šílenec vždycky součástí určité osoby a Maska mu jen umožnila plně se rozvinout? Možná Maska jen plně rozvíjí už existující dynamiku osobnosti.

Citát: Já to říkal, že to nemáš hulit. (Maska vrací úder)

Pří čtení těchto tří příběhů jsem poslouchal švýcarskou folkmetalovou skupinu Eluveitie a posléze švédskou power metalovou skupinu Falconer. Při poslechu a čtení jsem vybral 12 citátů a vložil je mistru Arcudimu do jeho profilu.

Citát: Zítra mě asi čeká popraviště, ale dneska večer....budu popravovat já! (Maska)

Palce za komentáře k povídkám prosím zde:

OldaB
31.12.2017

Šílená zábava s totálním magorem. Ono to není úplný mainstream, takže můžeme čekat prakticky cokoliv. S tímto hrdinou se rozhodně nudit nebudeme.

Gustik5
10.11.2017

Film s Jimem Carreym jsem znal dlouho a celkem se mi líbil. Když jsem se tedy dozvěděl, že existuje komiksová předloha, která byla navíc v rámci akce Omnibus výrazně zlevněna, nemohl jsem jinak, než si toho zubatého "kebuloně" pořídit. Jak avizuje text na zadní straně přebalu, je to skutečně daleko temnější a více prošpikované černým humorem a násilím, než takřka "dětská" filmová komedie. Na mnoha místech jsem se opravdu zasmál a dosti tomu pomohl i velmi dobrý český překlad slovních hříček a písní, které si maska pobrukuje (skoro vždy bylo nutné píseň prostě "přeorientovat" na nějakou nám důvěrně známou, což se v kontextu vtipů zdařilo víc než dost).

Co se knihy týče, pevná vazba potěší a tisk je též velmi kvalitní. Grafické zpracování je líbivé, a potěší třeba barevné rudé stříkance, přesahující pole s obrázky. Zajímavý je také vývoj kresby Mahnkeho, na němž je krásně vidět jak se na svém prvním komiksu postupně vykreslil. Když se čtenář podívá na počáteční a poslední stránku, nechce se mu věřit, že to celé kreslil stejný člověk. Příběh mne příjemně potěšil i ústřední myšlenkou, že maska výrazně ovlivňuje chování toho, kdo ji nese, a ať jsou jeho úmysly sebelepší, vždy to dopadne jinak, než by si nositel přál. Nejedná se tedy o pouhou "rubačku," k čemuž by bylo možné sklouznout, takže za mne velké plus.

Plague
07.08.2017

Ale jo. Můj první komiks. Chvilku mi to trvalo, než jsem se do toho dostal. Asi to bude znít blbě, ale sledovat text příběhu a zároveň se soustředit na tolik obrázků.... no ale rozkoukal jsem se a nakonec jsem byl příjemně překvapen hlavně proto, že jsem nevěděl co mám čekat. První dva příběhy jsou super jak dějově, tak i graficky. Zábavné pojetí tématu "superhrdiny" u kterého jsem se docela i nasmál. Ze začátku mě překvapilo, jak byly příběhy(hlavně ten první) brutální, ale opět - nijak přehnaně a moc dobře to ladilo s celým příběhem. Líbilo se mi to víc, než filmové zpracování - komiks si na nic nehraje, má pobavit a to se mu u mě povedlo.

Galaxy
25.06.2016

V dnešní době, kdy většina lidí chce superschopnosti, stejně jako naši dědečkové chtěli auto nebo televizi, je tenhle komiks velice relevantní, protože ukazuje co se stane, když něco tak zkaženého jako člověk dostane do rukou moc kterou chce, ale nepotřebuje.
Tato kniha je jednoduchý a neobroušený skvost. Kresba je sice syrová, ale působí pro skvělý kontrast, a příběhová linie je sestavená velice geniálně, ve které maska postupuje z ruk do rukou, jiných lidí, a postupně odpovídá na naše otázky jako "A co kdyby ten a ten člověk udělal s takovou mocí?"

martinstefko
31.03.2016

Velké překvapení, od něhož jsem mnoho nečekal. Bavil jsem se však, bylo zároveň zajímavé vidět, jak se vyvíjí kresba jednoho člověka v průběhu několika let.

jaroslaf2941
15.12.2015

Pro mě naprostý skvost. Je naprosto unikátní sledovat jak se kresba Douga Mahnkeho vyvíjí a policista Kellaway a všechny další postavy taktéž .) Miloval jsem film, miloval jsem kreslený seriál kdysi na Supermaxu a když jsem jednoho dne narazil na tuto knihu, byla to zkrátka jasná volba. Maska je prostě a jednoduše nádherné šílenství.

toecutter
10.04.2015

Na toto dílo jsem byl velice zvědav,protože se mi celkem líbil stejnojmenný film s J.C.(i když jeho fanoušek tedy nejsem)-no musím říct,že mě tato kniha velice zklamala-už na obalu je napsáno,že se kreslíř teprve vykresluje a je to opravdu poznat-ze začátku kresba podle mě otřesná,která se ovšem postupně lepší,absence jakéhokoliv děje nebo něčeho napínavýho..Celé je to jakýsi zmatený,chvílemi se v tom člověk vůbec nevyzná a taky jsem byl velice překvapen tím,že Stanley Ipkiss zdechne vlastně skoro hned ze začátku(v první třetině)-celkově mě kniha vůbec nenadchla,jediný pozitivum je,že jsem ji koupil za 200,-.Kdybych za ni dal plnou cenu,jel bych je nejspíš autorovy omlátit o hlavu...

komiksy

Autoři knihy