Prima sezóna

Prima sezóna https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16463/bmid_prima-sezona-mWd-16463.jpg 4 854 120

Danny Smiřický série

Povídky o životě středoškoláka, prožívajícího první lásky, opojení jazzovou hudbou – to vše je zasazeno do dramatických událostí 2. světové války.

CranyCrane
19.02.2022 5 z 5

Jedna z povinných knih k maturitě. Zhltal jsem ji za 3 dny. Postava Dannyho a jeho zážitky ve mně vzbuzovaly jakousi nostalgii z dob, kdy mi bylo 16 a tak nějak podobně blbnul. Dokonce několik situací popsaných v knize se mi doopravdy i stalo. Rozhodně doporučuju, moc jsem se bavil a ztratil ponětí o čase při každém čtení.

Any26
12.01.2022 5 z 5

Ach Daníčku, Daníčku, to teda byla "prima sezóna"! :D

Nejvíc jsem se tedy pobavila u sester Weberovic, a pak taky nad panem radou, obzvlášť při jeho "nečekaném" zjevení v hotelu :P

Celkově to byla prostě lehká, nenáročná a vtipná knížka, s nádechem tehdejšího období Protektorátu Čechy a Morava, kterou určitě doporučuji k přečtení!
A zkrátka autorův jazyk mi byl natolik sympatický... tudíž, teď hurá na Zbabělce!

nicolettkaa
21.12.2021 2 z 5

Musím říct, že tohle mě tedy vůbec nebavilo. Čte se to dobře, ale dějově mi to nic neříkalo. Dannyho bych nejradši proliskala, divím se, že se s nimi holky ještě vůbec bavily. Snad další díly budou lepší.

TheCiko5
22.11.2021 5 z 5

Danny se spíš než jako milovník a znalec žen osvědčil jako výborný pozorovatel a skvělý vypravěč. Prima sezona, tolik typická svým jazykem, je anatomií chlapeckého mozku a detailní analýzou jeho myšlenových pochodů. Z jednání Dannyho a "jeho" dívek cítíme obavy, opatrnost, ale také zvědavost a smyslnost. Nádherné vyprávění určené k detailní studii charakteru postav. :-)

Hobo
15.11.2021 5 z 5

Danny je normální puberťák a je mimo kategorie dobrý/špatný. Hledá své místo ve světě, ve kterém se zatím moc nevyzná, ženou ho hormony a učí se ze svých karambolů. Je životný, připomíná mi mé mládí, a tím je mi sympatický...

Majký_
15.11.2021 5 z 5

Je zvláštní číst příběhy, jejichž hlavní postava vám není příliš sympatická... O to víc se ukáže, jak zručný je autor, protože jsem si četbu moc užila. Vypadá to, že dám Dannymu šanci napravit si reputaci v dalších knihách, tak uvidíme :)

Verunka926
29.09.2021 1 z 5

Tak toto mi opravdu nesedlo. Mám velmi ráda romantické příběhy, nicméně Danyho dolejzání za holkami mě fakt nebavilo. Vůbec nechápu, proč tuto knihu dávají někteří učitelé jako povinnou četbu.

baji42
25.06.2021 4 z 5

Pěkná kniha, která dost věrně zachycuje svou dobu. Zbabělci se mi ovšem líbili přece jenom víc.

Gracian1964
25.04.2021 4 z 5

Dobrodružstvá a príhody Danyho Smiřického v Kostelci a okolí v období Protektorátu. Snaží sa chlapec zbaviť toho otravného panictva, ale nie a nie, skrátka smola, hm....

Karin_Kim55
21.04.2021 2 z 5

(SPOILER) - - Čteno z povinnosti do školy - -

Nah. Příběh nic moc. Jen 5 povídek o tom, jak se Danny, místní Kostelecký sukničkář, snaží dostat holky do postele, ale pokaždé mu to něco zkazí... (Pak mi ho začalo být i celkem líto.)
Velká výhoda je, že se to hodně rychle čte. Ale ta nespisovnost někdy to čtení zase zpomalí. (Někdy jsem si ty nespisovné výrazy musela říct nahlas, jak to zní.) Jinak mi to celkově nic nedalo. Řekla bych, že je to spíš čtení pro puberťáky. (A měla jsem i pocit, že je to z pera puberťáka.)

Druhá povídka, která by měla být trochu mysteriózní, ale řekla bych, že moderního čtenáře začne za chvíli nudit a otravovat, protože mu dojde, o co tam jde.
Třetí povídka je taková, že jsem se o postavy začala i trochu bát (kvůli době a následkům za chování), co by se jim mohlo stát, ale samozřejmě to dopadlo dobře.

Amneris
27.03.2021 5 z 5

Příběh o Dannym Smiřickém a jeho milostných eskapádách. Je hrozně sympatické, jak se Danny u dívek snaží, a přesto se mu nedaří. Tuto knihu mám moc ráda.

Illaa
03.03.2021 3 z 5

Mě kniha převážně bavila. Největší krizi jsem měla asi v půlce knihy (pasáže s Karlou-Marií Weberovou), to jsem si už začala myslet, že se snad autor uchýlil k nadpřirozeným prvkům. Zoufalec byl hlavní hrdina jak se patří.

MrKrahujec
23.01.2021 2 z 5

Podle mne strašně přeceněná kniha (a to i samotným autorem). Kniha, která by se CELÁ dala beze zbytku vyjádřit jedinou větou: "Jak si student Danny chtěl zapíchat a jak se mu to nikdy nepovedlo" že má být tou nejmilejší, nejvtipnější a i jinak nejzdařilejší knihou autora? To by i o samotném autorovi něco vyjadřovalo....

Elkiss
27.12.2020 4 z 5

Krasne se to cetlo! Bylo to takove mile nahlednuti do prvnich lasek stredoskolaku a o valce a rezimu je to v podstate jen okrajove. Autoruv styl psani me vazne zaujal a nadchl, hlavne hovorove vyrazy s zkratky knihu velmi mile osvezily. Ale teda takovy proutnik jako byl Danny, to se malo vidi (diky bohu) :-).

Mirka2778
09.12.2020 4 z 5

Danny Smiřický je ten mladík, který málem svedl většinu náchodských děvčat. Je výmluvný, hraje v kapele a smůla se mu lepí na paty.
Knížka je napsaná opravdu svižně a lehce.

Ivana.Ka
20.11.2020 5 z 5

Achjo a já mu tak držela palce, i když je to bídák, ten Danny... Určitě si přečtu i další...

Jrsnbl
29.09.2020 5 z 5

Dannyho příběhy si prostě musíte zamilovat! I když je to většinu času trumbera, stejně mu přejete, ať mu to alespoň jednou vyjde. Atmosféra Protektorátu Čechy a Morava na vás úplně dýchá a Škvoreckému se tyto povídky opravdu povedly! V budoucnu se určitě pustím do jeho dalších děl. Jakožto úvod k tomuto autorovi Prima sezónu určitě doporučuji!

Hobo
27.09.2020 5 z 5

Jako vzpomínka na mládí patří tato knížka snad k tomu nejlepšímu, co se dá přečíst. To, co člověk v Dannyho věku nezkušenosti prožíval jako nekončící neštěstí či smůlu, je v nánosu věku krásnou vzpomínkou na dny, kdy s vámi podobně cloumaly hormony, stále přetrvával pocit, že vám něco uniká, zatímco ti druzí..., a už jste to chtěl taky. A milovat jste mohl každou, hlavně když vám dala... V knize jsou excelentní scény snahy o milostný kontakt, k nejlepším patří zásahy pana rady, ochraňujícího naopak před svody své dcery; neubránil jsem se hlasitému smíchu, když se o Dannyho spádech dozvěděl od recepčního v hotelu. A zatímco Danny v něm viděl úhlavního nepřítele, okouzlila mne moudrost pana rady, který se vždy zachoval s nadobyčejným nadhledem a musel se v duchu opravdu bavit.
A onen nadhled a lehkost z celé knížky přímo čiší. Všetně lásky k jazzu, jenž jakoby byl pouze v pozadí, ale dodává knize tu správnou atmosféru, dokreslující protektorátní poměry.

lencin
23.09.2020 5 z 5

Danny Smiřický (alias alter ego Josefa Škvoreckého) v Kostelci (alias Náchodě) během 2. světové války. Trable neúspěšně zamilovaného gymnazisty ve válečných kulisách.
(2012)

Marekh
27.08.2020 3 z 5

PRIMA SEZÓNA je první kniha, kterou jsem přečetl od Josefa Škvoreckého. Dlouho jsem uvažoval, jestli se mám do knihy pustit, a nakonec jsem se rozhodl, že si knihu přečtu. Jedná se o knihu 6 povídek, ve kterých vystupuje DANNY SMIŘICKÝ, gymnazista, který je sukničkář, zamilovává se a odmilovává se do různých dívek. Sport není jeho silnou stránkou, ba právě naopak. Má rád jazzovou hudbu a přes nedostatky v jeho charakteru dokáže pomoci člověku v nouzi, když o to požádá. Děj knihy se odehrává v Kostelci v období Protektorátu Čechy a Morava. Okupační atmosféra do jednotlivých povídek zasahuje jen okrajově. Hlavní postavy knihy se v jednotlivých povídkách proplétají. Kniha vyšla v Československu až v roce 1990. Kniha vyšla už v roce 1975 v nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu, které autor vlastnil.

Autor používá hovorovou mluvu mladých lidí, takže mladší čtenáře to může tímto způsobem ještě více vtáhnout do děje, dialogy tak působí živěji a uvěřitelněji. Některé situace byly komické a na mé tváři vyloudily náznak úsměvu, což se příliš často nestává. Nechci říci, že jsem se smál nahlas, ale spíše pousmál. Danny nenechá na pokoji žádnou sukni, jednotlivým dívkám říká, že je miluje, ale přitom myslí jen na to jedno. Sám sebe se dotazuje, jestli je možné, aby miloval 2 dívky zároveň. K závěru se mi zdálo, že kniha už nemá žádný spád, jakoby se opakovalo jedno a totéž pořád dokola. V knize se vyskytují také anglické a německé věty, které mohly být přeloženy a umístěny třeba poznámkou pod čarou. Povídky jsou lidské s téměř lyrickým nábojem. Vyústění povídky „Májová kouzelnice“ bylo překvapivé. V povídce „Smutné podzimní blues“ se objevují také dialogy o politice (bolševismus, buržoazie apod.).

Knihu hodnotím na 70 %. Dočetl jsem se, že Josef Škvorecký považuje tuto knihu za svou nejlepší knihu. Upřímně řečeno jsem nebyl z knihy úplně nadšený. Časem uvažuji, že bych si přečetl knihu ZBABĚLCI, kterou jsem měl přečíst jako povinnou četbu na střední škole, ale bohužel jsem knihu nečetl, případně jinou knihu, a pokud se rozhodnu pustit do četby, pevně doufám, že se mi kniha bude líbit více než kniha Prima sezóna.

zfilmováno dospívání Protektorát Čechy a Morava povídkové romány

Josef Škvorecký