Dáma, která měla ráda čisté záchodky

Dáma, která měla ráda čisté záchodky https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6472/bmid_dama-ktera-mela-rada-ciste-zachodky-d6R-6472.jpg 3 95 33

Kronika jedné z nejzvláštnějších událostí, o kterých se kdy v New Yorku povídalo. Rozsahem novela je brilantní ukázkou jemnější linie americké postmoderny. Vypráví příběh ženy, které se ve čtyřiceti letech stalo to, co potkává mnoho lidí v tomto věku – opustí ji životní druh. Hrdinka se s tím zpočátku vyrovnává se ctí, ale postupem času upadá do podivné strnulosti a čím dál větší materiální bídy, jako by se tím chtěla dotknout svědomí muže, který ji nechal na holičkách. Ten sice zůstává chladný, ale osud se na dámu, jež měla ráda čisté záchodky, náhle usměje z toho nejnečekanějšího úhlu.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

The Lady Who Liked Clean Rest Rooms , 1995

Ladys
29.04.2016 3 z 5

Co napsat?
Je s podivem, jak se autor vypořádal s ženským pohledem na život.
Kniha lehká, ale ne moc, vážná, ale ne moc a dobře se mi četla.
A říkal jsem si, jak může být někdo při své relativní moudrosti tak stupidní, že dokáže rozfrcat majetek, který by mě vystačil po zbytek života s přehledem a ještě by zbylo :-)
Ne, že by mě tahle útloučká knížečka (66 stran textu) posadila na zadek, ale pár životních mouder hozených jen tak mimochodem potěšilo.
A vzhledem k tématu a věku hrdinky mi děj byl blízký i přes to, že hlavní postavou je žena.
Za těch pár hodin čtení to stojí.

JezinkaJ
07.01.2016 4 z 5

Hodně dobře jsem se bavila. Za mě - bezva vystavěný příběh, vtipný a dost originální. Je mi jedno, jestli věrohodný a nebo ne.
Nemám moc ráda "veselé knihy". Tohle je výjimka. Určitě stojí za pozornost a za přečtení. A doufat, že jednou "něco úžasného přijde", to můžeme vždycky, ne?

happy-smile
04.09.2015 2 z 5

Sice to mělo jenom 70 stránek, i tak mi ale zabralo několik dní to přečíst. Přišlo mi to jako vyprávění takové te ženské, která si k vám přisedne v autobusu a začne vám vykládat jednu historku přes druhou a mele a mele, až víte všechno o jejím životě, aniž byste chtěli. Tento efekt rozvláčné ukecanosti ještě umocňovala absence čárek (resp. jejich použití jenom na pár místech, čímž to bylo ještě nesmyslnější). Bylo to náročné to dočíst!

lidunka1
29.06.2015

To je tak veselý název, že si tu knížku musím půjčit.

Smiragl
31.01.2015 3 z 5

souhlasím s vesměs pozitivními komentáři zde, příběh se mi líbil, byl vtipný, ale co mne hodně rozčilovalo, byla chybějící interpunkce.

helena8600
03.10.2014

Knížku jsem dočetla a dodnes si na ní vzpomenu, když čekám nějakou satisfakci od života, vzpomenu si na hrdinku a řeknu si,že jednou to přijde, moc Vám všem knížku doporučuji :)

Clara del Valle
05.02.2014 4 z 5

Knížka nenápadná rozsahem, ale o to zajímavější příběhem a pointou. Autor se umí dokonale vcítit do pocitů ženské hrdinky, která prochází životní krizí. Doporučuji :-)

debe
18.02.2013 5 z 5

Bavila jsem se, určitě stojí za přečtení!

odejana
11.03.2012 3 z 5

Joy (jak dobře zvolené jméno "radost") prožívá jen málo radosti poté, co ji v 45 letech opustí manžel kvůli mladší nové partnerce. Joy se v životě řídí radami a výchovou své babičky, která z dívek vychovávala snobské dámy, které jsou hrdé a povznesené a nesnižují se k něčemu tak přízemnímu, jako je třeba domácí rozpočet. Joy čeká mnoho náhlých změn, které komentuje zčásti jako dáma, dovoluje si "necenzurované myšlenky", ale uvnitř ji to dost děsí. Postupně zjišťuje, že je patrně nejosamělejší bytostí v New Yorku. Paradoxně ji z této situace vyvede mrtvý muž, o kterém Joy prohlásí, že je snad ještě osamělejší než ona. Metafora "čistých záchodků". Osobně mi hodně vadil interpunkční i stylistický experiment. Neviděla jsem originál a z českého překladu jsem skutečně nepochopila systém vynechávání interpunkce, ani střídání er-formy a ich-formy.

Brambu
31.07.2011 3 z 5

Asi jsem od názvu knížky čekala trošku něco jiného, ovšem příběh měl i tak nějakou jiskru. Bylo to svým způsobem vtipné a zábavné a ten konec příběhu mě překvapil. Co mi ovšem v této knize vadilo byly chybějící čárky ve větách, které zjednodušují správné pochopení autorových spojení a myšlenek. Nevím proč to tak je.., i ty vulgarismy, které k tomu příběhu pasují bych skousla, ale tohle ne. Otázkou zůstává zda to bylo schválně, nebo se jen někde stala chyba. Sečteno a podtrženo jedná se o příběh jedné "dámy", který zládne přelouskat leckterý čtenář.

jasmína
17.07.2011 5 z 5

Je to už delší dobu, co jsem tuto knihu četla, ale vím, že se mi moc líbila a přečetla jsem ji na jeden zátah :)

asam
30.11.-0001 4 z 5

Velice vtipné. A opravdu nečekaný závěr.

Matej
30.11.-0001 5 z 5

Vcelku humorná kniha a nečtenáře zaujme i svoji šířkou - 60 stran;)

New York americká literatura irská literatura čtyřicítka (věk)

James Patrick Donleavy
americká, 1926 - 2017
2003  69%Dáma, která měla ráda čisté záchodky
2006  72%Zrzoun
2009  76%Bezuzdná blahoslavenství Baltazara B.

Kniha Dáma, která měla ráda čisté záchodky je v