Dám ti slunce

Dám ti slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260443/bmid_dam-ti-slunce-4j7-260443.png 4 874 246

Jude a její dvojče Noah jsou si neuvěřitelně blízcí. Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná, a Noah zas, že je gay. Třináctiletý Noah má kromě své sestry už jen jedinou lásku: kreslení. A dělá všechno pro to, aby se dostal na prestižní uměleckou školu. Jude naproti tomu víc řeší kluky. O tři roky později je všechno jinak. Na školu snů se dostala Jude, ale je z ní zakřiknutá šedá myška, co se schovává za své výtvory. Z Noaha se stal pařmen a lamač dívčích srdcí. A jejich máma je mrtvá.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

I'll give you the sun , 2014

BetyN.
21.10.2020

Bohužel jsem knihu nedočetla. Opravdu jsem jí dala šanci, přečetla jsem přes 200 stránek. Ale my si s Jandy Nelson asi nejsme souzené. Její prvotina Nebe je všude se mi nelíbila vůbec a ani Dám ti slunce mě nebavilo. Nebudu hodnotit hvězdičkami.

Hyklova48
12.10.2020 5 z 5

Tahle kniha byla úžasná! Ze začátku jsem si myslela, že knížka bude o takovém tom typickém životě teenagerů, který vídám ve většině knih a nebude to nijak záživné. Ale tenhle příběh byl naprosto skvělý a úplně mi vyrazil dech.
Oba hlavní hrdinové mají velmi zajímavé a ne často vídané osobnosti, které se mi moc líbily. Kdybych měla tuhle knížku popsat dvěma slovy , tak by to určitě byla "exploze barev", která dokonale vystihuje emoce, kterých je v tomto příběhu opravdu nespočet. Je to nádherně napsané a plné hlubokých myšlenek, emocí a úžasných pohledů na svět, které i mně nějakým způsobem ovlivnily. Byly chvíle, kdy jsem u knihy brečela ale naopak, bylo spoustu okamžiků, kdy jsem se nemohla přestat usmívat. Emoce se mi měnily, stejně tak, jako se měnily oběma hrdinům a to bylo neskutečné...... Za mě jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla a určitě moc doporučuji!

asodomkova
05.10.2020 3 z 5

Na začátku knihy jsem byla dost skeptická. Vadil mi lehce fanatický podtón z pohledu Jude. A co mi teda nejvíc vadilo, a to celou dobu co jsem knihu četla, byl věk hlavních postav v době dřívější. Přišlo mi nesmyslné a nelogické, že by se až takto bujaře chovali prakticky ještě 13 leté děti. Za to jsem tedy strhla jednu hvězdičku.
Abych ale nebyla jen negativní, tak se mi kniha hodně líbila. Zprávy, které nám příběh předával. Souvislosti, které do sebe postupně zapadají a dávají čím dál větší smysl. Navazování vztahů, hlavně z pohledu Jude. Zápletky a postupné rozuzlování. Hledání cesty ke druhému.
Na konci jsem si uvědomila spousty věcí a myslím, že tato kniha může lehce přetvořit život nejednoho člověka.

tadobra
26.08.2020 5 z 5

moje srdcovka.

vendy246
24.07.2020 5 z 5

Nádherná, nádherná, nádherná. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Kniha plná pocitů a citů, světla a barev. Příběh o dospívání dvojčat Noeha a Jude, o jejich rodičích a o lásce. A moje srdce je taky větší než srdce plejtváka obrovského.

Ajda300
16.07.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Oproti jiným YA knihám se to aspoň trochu vymykalo z normálu. Super. Doporučuju

Khaleesi-13
28.06.2020 5 z 5

Někde v komentářích jsem četla, že jí kniha změnila pohled na svět. A já přesně vím, jak to autorka komentáře myslela.
Stírám si slzy z líce, myšlenky daleko. Vím, že se ke knize vrátím.
Edit: Vrátila jsem se k ní po dvanácti (12!) dnech. A je to perfektní. Užívám si každé slovo a debilně se usmívám.

julythreemosen
26.06.2020 4 z 5

Kniha byla moc pěkná, hodně čtivá a líbily se mi obě postavy s jejich zvláštními charaktery... Na mém hodnocení se však nejvíce podepisuje to, že zkrátka nejsem cílovka. Každopádně, co musím skutečně vyzdvihnout, je ta gradace, zauzlování děje a jeho postupné rozplétání, pohled na příběh očima obou dvojčat - to mě hodně bavilo... Knihu jsem měla v restech už strašně dlouho, a je to dobrý příklad toho, že se nejvíce vyplatí číst knihy, které mě zaujaly, co nejdříve...

Luc.i
14.06.2020 5 z 5

Skvělá knížka! Moje druhá knížka od autorky a tahle se mi teda líbila mnohem víc. Mám ráda autorky styl psaní a jak jsou její knížky poetické. Knížka se dobře četla a bavila mě. Všechny postavy jsem si oblíbila a přišly mi reálné i když tam samozřejmě byly nějaké stereotypy. Taky jsem tam viděla trochu podobu s autorčinou knihou Nebe je všude ale nevadilo mi to. Knížka byla k zamyšlení a chvílemi krásně pozitivní, občas jsem se zasmála a někdy mi bylo smutno. Prostě paráda. 5/5* a nečtu naposledy.

061204
09.06.2020 5 z 5

Nebojím se říci, že tato kniha mi změnila pohled na svět.

Knizectvi
02.06.2020 5 z 5

Nádherně poeticky napsaný příběh, plný emocí, silných obrazů a snových sekvencí. Nádherně a trochu bláznivě vystavěné povahy hlavních i vedlejších postav a silné zvraty, které vás chytnou a nepustí. Budete se usmívat, smát i plakat a budete také naštvaní. To vše na podkresu nádherných scén, které podnítí vaši představivost. Kniha se odehrává ve dvou časových linkách, keré jsou pojaté opravdu originálně z pohledu sourozenců, kdy každý vypráví jednu linku oddělenou několika lety a my se pomalu dostáváme k propojení všeho. Každá drobnost je důležitější než vypadá. Doporučuju každému ale nejvíc všem zasněným duším. :)

SBH
08.05.2020 5 z 5

Dokonalý zážitek. Ohňostroj barev a emocí. Hvězdu dolů dávám za obálku, která naprosto nevystihuje sílu a hloubku příběhu. Takže devět z pěti. Živě vykreslené postavy, svěží dialogy, dramatické situace, hluboké myšlenky, humor. Důmyslně vystavěný děj, kde se všechny linky spletou v působivý obraz. Nebudu rozebírat, proč je kniha dobrá. Je to skvost a rozhodně doporučuji.

Cress
25.04.2020 5 z 5

Tahle kniha mi vyrazila dech. Můžu říct, že to byla jedna z nejlepších knih za tento rok. Autorka má hodně specifický styl psaní, který nesedne úplně každému. Já jsem se do této knihy ponořila a o pár hodin později jsem ji dočetla s uslzenýma očima. Slovy nedokážu popsat, jak moc mě tato kniha emočně zasáhla. Moc doporučuji.

Aprilek
24.04.2020 5 z 5

Moc krásná kniha

Sariklen
08.03.2020 5 z 5

Naprosto dechberoucí. Kniha, která je ze začátku jako milion miniaturních kousíčků, které se na konci složí v úžasnou, barevnou a sytou mozaiku, kde každý dílek má svůj nosný význam. Kniha, kterou číst je naprostým požitkem a uměleckým zážitkem. Kniha, která je tak hluboká a plná moudrosti, že kvůli tomu ani nejde pořádně dovřít. Kniha s velkým K. Tohle je bible.

Anežka524
15.02.2020 5 z 5

Překvapivě skvělé. Ani jsem nedoufala, že by se mi tato kniha mohla tak moc líbit. Je to už dlouho co jsem četla autorčinu jinou knihu-Nebe je všude, která se mi nelíbila vůbec, právě proto jsem se čtením téhle tak dlouho otálela. Jsem ale moc ráda, že jsem knize dala nakonec šanci.Co si budem, téma není zrovna nejoriginálnější, ale to mi ani trošku nevadilo. Myslím si, že hlavním tahákem příběhu jsou především postavy, které si prostě nejde nezamilovat. Není to ovšem proto, že by byli bez chyby, právě naopak. Nejspíš proto jsem si je tak moc oblíbila. Obě romantické linky byly taky skvělé, ani se nedokážu rozhodnout, která se mi líbila víc. To velké rozuzlení na konci, mě sice moc nepřekvapilo, ale vzhledem k tomu, jak moc jsem si čtení užila to autorce prominu. Rozhodně doporučuji!

zandu
08.02.2020 5 z 5

Zaujala mě obálka a název, tak jsem si knihu koupila. A nelituji. Krásná, zvláštní, melancholická... Super.

MisakiNezumi
29.01.2020 3 z 5

2-3*. Knížka mě bavila, ale částmi jsem se nutila do čtení.

Bórborka
05.01.2020 4 z 5

Kniha mě přepla do tak melancholické nálady v době čtení, až tomu sama nemůžu uvěřit. Celou dobu proplouváte v pocitech, které jsou doplněné dějem, který není zas tak podstatný. Kniha graduje až se od ní nedokážete odtrhnout. Konec, jak je zde již zmíněno, je přehnaně šťastný, ale zasloužený.

halfbloodgirl
25.12.2019 4 z 5

Tato kniha je velmi... zvláštní. Mám z ní smíšené pocity. Ale v dobrém! Autorka má velmi specifický styl psaní a pokud se nenaladíte na stejnou vlnu, kniha vám pravděpodobně nesedne. Dám ti slunce je hlavně o pocitech.