Ďábel v těle

Ďábel v těle https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123407/bmid_dabel-v-tele-gRJ-123407.jpg 4 88 25

Za první světové války, těch čtyř let velkých prázdnin, poznává 16letý František o dvě léta starší Martu, snoubenku a později ženu frontového vojáka. Scházejí se, milují se, na nic nedbají. František trápí Martu i sebe, nedorostl ještě své lásky, muž a dítě se v něm ustavičně mísí.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Le diable au corps , 1923

eraserhead
26.02.2017 4 z 5

I díky věku autora hodně zajímavý pohled na partnerský/milenecký vztah a lásku jako takovou, z hodně nezvyklého úhlu. Skoro až pronikavá studie. Stručná, strohá leč velmi přesná a úderná.

Dáma s hrnstjm
23.02.2017 5 z 5

Ráda čtu romantické příběhy, kde je žena starší než muž a mají mezi sebou nějaký znatelnější věkový rozdíl. U této knihy jsem ale měla pocit, že věkový rozdíl nehrál moc roli: téměř tři roky, budiž, v -náctileté době je to vzhledově na první pohled obvykle znát, ale tím pro mě to "lákavé" končí. Ona totiž tahleta Marta byla v mnoha ohledech taky ještě dítě... připomínalo mi to spíš romanci dvou puberťáků než komplikovaný vztah ženy a chlapce. Trochu překvapivé bylo Františkovo chování vůči Martě: podivná kombinace velké vášně a velké frackovitosti. Čekala bych, že zamilovaný kluk bude zametat se svým okolím, aby mohl být se svojí vyvolenou, ale ne, že bude takhle zametat s ní... A právě v její nezralosti vidím důvod, proč mu to procházelo. Závěr příběhu vyřeší Františkovy problémy takovým způsobem, že si to vlastně vůbec nezasloužil!
I tak se mi kniha líbila, je svěží, má spád a zajímavé pasáže o výchově... a je celkově tak trochu jiná.

_Michelle_
13.12.2016 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky kategorii Kniha od autora mladšího 30 let v rámci Čtenářské výzvy 2016. Nebyl to úplně šálek mé kávy, ale s ohledem na věk autora bych řekla, že se věc podařila a ve své době právem vzbudila zájem a rovněž jistě mnohé oprávněně pobouřila svou otevřeností. Kniha je dle mého názoru především o mládí, touze a sobeckosti mimomanželské lásky. Na můj vkus se děj spíše vleče a je zde mnohem více pocitů, než skutečných činů, ale někdy se prostě dá sáhnout i po tomto druhu literatury a být tak nějak spokojen.

Scathia
20.06.2016 3 z 5

"Dívat se s klidem do očí smrti je statečné, jen jsme-li sami. Smrt ve dvou už není smrtí, ani pro nevěřící ne. Nezarmucuje nás, že opouštíme život, nýbrž že opouštíme to, co mu dávalo smysl. Je-li naším životem láska, jaký pak je rozdíl mezi tím, žít společně nebo společně zemřít? "

Bojovala jsem s tím, že jsem fakt nesnášela hlavního hrdinu. Musela jsem si připomínat, že jeho jednání je takové hlavně tím, že je to vlastně pořád malý kluk, ale nedalo mi to... Přesto v knížce bylo pár velmi dobrých citátů, které jsem si opsala a které jsou opravdu perfektní na to, jak mladý byl Radiquet spisovatel... Za to dávám tři hvězdy.

milan.krimsky
24.10.2015 4 z 5

V době kdy sám autor toto dílo napsal, musel sklidit úspěch, "popsat manželskou nevěru."