Ďábel v Bílém městě

Ďábel v Bílém městě https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330462/mid_dabel-v-bilem-meste-YzB-330462.jpg 4 162 54

Ďábel v Bílém městě, kritiky oceňovaný bestseller, je beletrizovaná literatura faktu o skutečném příběhu masového vraha H. H. Holmese, amerického Jacka Rozparovače, který roku 1893 v Chicagu za Světové kolumbovské výstavy zavraždil desítky, možná až stovky žen ve svém speciálně navrženém a vystavěném, obrovském bludišti plném mučíren, propadlišť, piteven a slepých uliček. Vrah, který měl ve svém doupěti dokonce i plynovou komoru, byl nakonec usvědčen a poslán na šibenici.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

The Devil in the White City , 2003

Toffee
26.04.2020 4 z 5

Detailní a hrozně zajímavý popis přípravy kolumbovské výstavy v Chicagu, déle to neuvěřitelné architektonické a umělecké vzepětí. Pořád jsem se vracela k nákresu areálu a je mi líto, že tohle už člověk neuvidí. Linie masového vraha dokresluje dobovou realitu rozmachu velkoměsta. Pořád je to ale víc literatura faktu než román.

Ridley
12.01.2020 2 z 5

Děj je spíše o stavbě světové výstavy, přečetla jsem, ale čekala jsem víc.

Ctv
04.10.2019 3 z 5

Zásadní pro mne při hodnocení této knihy je, že ač se kniha tváří, že bude vyprávět především o příběhu šíleného vraha řádícího v Chicagu v době světové výstavy, je to kniha především o výstavě a jejím hlavním architektovi. Procentuelně bych to vyjádřila asi tak, že 70% knihy se týká architektů a Světové výstavy, 30% pak Holmese. Což není špatné, jen to neodpovídá tomu, jak se kniha jmenuje a jak působí anotace.
Četla se mi hezky, jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí o světové výstavě, o tom, jak vypadalo Chigaco na přelomu 18. a 19. století, jakým komplikacím museli čelit architekti výstavy, jak se takový megalomanský projekt vůbec rodil a co jeho vznik provázelo. Nemohu se zbavit pocitu, že kniha mohla být o polovinu kratší a autor by nám dokázal sdělit o výstavě vše, co několikrát opakovaně a košatě popisoval zde.

mol378
01.09.2019 4 z 5

Ocenila jsem hlavně informace o Světové kolumbovské výstavě, podané velmi čtivým způsobem, který podpořil jinak celkem banální příběh masového vraha. Je zajímavé dohledat si potom, co se nadále dělo s výstavním areálem, kolik peněz a energie se vyhodí prakticky z okna kvůli věcem zcela pomíjivým a nezůstane z celého výstavního humbuku vůbec nic. A nakonec i ten příběh masového vraha byl popsán dobře, takže zas tak nezajímavý nebyl. Sympatický, podle mého poněkud slizce šarmantní psychopat.

Eigis
28.03.2019 3 z 5

Kombinace příběhu světové výstavy a příběhu vraha mi příliš nesedla. Výstava navíc dominovala a popravdě řečeno po knize, která by obsahovala pouze ten, bych nesáhnul.

Brams
16.03.2019 2 z 5

Kniha nebyla ani tak o H.H. Holmesovi, ale o Světové výstavě v Chicagu. Nebyl jsem vyloženě zklamaný, ale trošku jsem čekal od titulu něco jiného. Každopádně vznik, průběh a zánik Světové výstavy byl v knize popsán velmi do hloubky.

Jaruš7
20.02.2019 5 z 5

Literatura faktu, umístěná jako nálož v reálném po úspěchu bažícím Chicagu, kdy je třeba se prezentovat na světové výstavě více eiffelovsky než samotný Eiffel v Paříži. (Výš a honosněji.)
Píše se rok 1891 a po soutěži má vítězné město Chicago po Paříži uskutečnit světovou výstavu ke 400. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.
Je to neskutečně ambiciózní výzva, a tak se rodí Bílé město. Statistika boří představitelné rekordy ve všem. Velkolepé plány, stavby pavilonů, hotelů, první elektrifikace pouličních lamp, železnice, aj. Pracovní příležitosti pro tisíce. Rubem jsou nehody, požáry, zločiny.
Výstava vzbuzovala nadšení, statisícové davy navštěvovaly denně snové město, vzorový ideál se stal skutečností ve stavebních prvcích a monumentech pro vyjádření svébytnosti Ameriky. Antické sloupy - nejen Kapitol, hotely, banky, každá mocná vládní instituce.
Symbol síly - musel mít stavbu hodnou obdivu, mohutnou a impozantní, jediný volný prostor byl ten, kde pro úžas je třeba vzhlížet.
Podnětem z výstavy se stala závislost na snové práci pro celou generaci rodiny Disney.
Návštěvnost - 27,5 mil.
A v tomto mumraji si tu plánovitě staví speciální hotelovou tvrz pro svou osobní potřebu H.H.Holmes.(jméno dané v úvodu, netřeba odhalovat, jde o popisný vývoj)

Audiokniha se poslouchá dobře, takže proč se nekouknout do Googlu. A pak je to v reálu.
Vše s celou parádou i výstavní. Pro info, neboť hlavní aktér je převážně uváděn jako úžasný, modrooký sympaťák, tak v tv seriálu jej hraje, ten do koho byste tu bestii neřekli L.d.C. (Má to těžký, poslední dobou samý drsňárny.)
Jak říkám, nač vymýšlet hrůzu, když skutečnost je někdy horší.
Skvěle zveřejněná historie. Doporučuji.

katerina5544
02.01.2019 5 z 5

Vyborna kniha. Spousta informaci a podanych ctive. Vrele doporucuji.

Vesmich
15.11.2018 5 z 5

V knize je tolik témat, že by to vydalo na několik knih, přesto se to autorovi nijak nevymkne z ruky. Bude to nejspíš hodně zkušený novinář. Na nijak velkém prostoru dokáže představit úskalí organizace obrovské akce a vystihnout některé s tím související a zcela nadčasové peripetie – jednání se všemožnými výbory a podvýbory, nutnost skloubení různých typů osobností, ukočírovat je tak, aby se držely jednoho cíle, množství politických zájmů, všichni mají na všechno dost času a názor a současně vyvíjejí na hlavního organizátora extrémní tlak. Pozoruhodné vynálezy a nápady, vůle je dotáhnout do konce, sebevědomí pracovití muži, emancipující se ženy, průmyslové drsné město. A uprostřed všeho toho hemžení a příležitostí se skrytě a nerušeně pohybuje nemilosrdný predátor. Parádní čtení!

Opatov
24.10.2018 4 z 5

Kniha me prekvapila podobnym popisem pripravy vystavy, ktera prevazuje na pribehem vraha H.Holmese. Autor jednoznacne erudovanym zpusobem popsal problemy pri vzniku vystavy. Mizejici lide jsou jakoby samozejmou soucasti pribehu. Ale jedna se o pribeh americke obdoby Jacka Rozparovace a pokud bude opravdu zfilmovan, moc se tesim. Kniha neni klasickou detektivkou, ale rozhodne stoji za precteni. Doufam, ze rozsahle mnozstvi informaci ve filmu ustoupi pribehu vraha a na svete bude kultovni film.

konicekbily
23.10.2018 3 z 5

Autor patrně sám nevěděl, co chce psát, o čem bude psát - zda výstava nebo sériový vrah, a jakým stylem psát. A tak jsem poněkud zmaten, je to spíše literatura faktu o výstavě, Holmes je tam takový přílepek s poměrně málo informacemi.

Annicka
21.10.2018 2 z 5

Kniha mě nikterak nenadchla. Oceňuji autorovu snahu popsat příběh do všech detailů, ale bohužel se mu nepovedlo udělat ji čtivou. Přišlo mi, si nebyl jistý, jestli by měl dávat na odiv to, že jde o literaturu faktu, nebo jestli spíše zkusit něco jako historický román. Ve výsledku je z toho mišmaš: Na literaturu faktu je to příliš románovité (dnešnímu čtenáři asi není třeba udiveně popisovat v čem spočívala tehdejší moderní vymoženost jménem elektrická tramvaj), na román to zase příliš připomíná odbornou publikaci (hlavně tři tečky v citacích).
Materie samotná je ale zajímavá.

MichelleS
10.09.2018 5 z 5

I když většinu čtenářů asi naláká temný příběh vraha Holmese, světová výstava, její zrod, překážky, úspěch je ještě zajímavější. Po přečtení mám dojem, jako bych ji opravdu navštívila, nechala se pohltit fascinující krásou Bílého města na břehu Michiganského jezera z výše kabiny Ferrisova kola. To množství detailů, které autor vytáhl ze stovek pramenů, svědčí o precizní práci, jejímž výsledkem je seriózní text, i když téma láká k bulvární senzaci. (Předpokládám, že faktická chyba v první větě prologu - datum srážky Titanicu s ledovcem - je výjimka potvrzující pravidlo.)

Ajrad1981
01.09.2018 4 z 5

Musím přiznat, že jsem čekala něco malinko jiného. Čekala jsem, že to bude o vraždách na pozadí světové výstavy, a ono je to o světové výstavě a vraždy, nebo spíš jen zmizení osob, vypadají zmíněné jen tak mimochodem. Čekala jsem víc detektivní příběh, možná i proto mě nejvíc bavily poslední strany, které jsou přímo o pátrání, obětech, o vrahovi.
Ale jinak je to hodně zajímavě zpracovaný příběh jedné světové výstavy, plný informací, o kterých jsem doteď neměla tušení. Z pohledu úředníka mi přijde nejvíc fascinující, že dokázali vybudovat celé výstaviště za dobu, za kterou by tady a teď nedokázali vyběhat ani stavební povolení. :-)
Jinak moc nedoporučuji číst knihu po troškách, je tam strašná spousta jmen a aspoň já jsem se místy celkem ztrácela, když jsem četla tempem tak 20 stran denně. Rozhodně je lepší udělat si čas a čtení zbytečně neprotahovat.

petaSk
03.07.2018 4 z 5

[audiokniha]
Klobouk dolů za všechna fakta a zevrubné vyprávění. To zevrubné vyprávění se ale týkalo hlavně přípravy světové výstavy, všech lapálií s návrhy a realizací, a nakonec otevření a průběhu. O H. H. Holmesovi kniha vyprávěla menším dílem, zřejmě i kvůli nedostatku materiálu. Kontrast mezi plánováním nádherné a vznešené výstavy a řáděním prvního amerického sériového vraha dodává knize děsivé kouzlo. Autor nás zároveň seznamuje s životem v Chicagu v 19. století, což jen dokresluje atmosféru knihy.
Pro mě byl největší problém obrovské množství jmen, které měly s Chicagem a výstavou co dočinění. Často jsem se přistihla, že nevím o kom je řeč, nebo že se ztrácím v technickém popisu nebo myšlenkovém pochodu architektů.
Nicméně knihu doporučuji, jedná se o jedinečný zážitek. A moc se těším na příští rok, kdy má do kin dorazit stejnojmenný film od Scoseseho (Vlk z Wall Street, Věk nevinnosti, Mys hrůzy) s DiCapriem v hlavní roli. Pro mě skvělá novinka a velká náhoda při dočítání knihy.

klara225
18.03.2018 5 z 5

Na začátek bych chtěla upozornit, že anotace by mohla trošku klamat čtenáře, protože příběh H.H.Holmese zde nedostává z daleka tolik prostoru jako výstava samotná.

Nakonec jsem za to byla ráda, protože proces příprav na otevření výstavy byl napínavý a fascinující. Přes řadu téměř neřešitelných problémů se zpustlý a odpudivý Jacksonův park proměnil v nádherné dechberoucí místo, které ke zbytku špinavého, zkaženého a nebezpečného Chicaga nezapadalo. Bylo úsměvné sledovat, jak se významný krajinný architekt zarputile snaží vytvořit dojem poetického tajemna. Ředitel přípravných prací D.H.Burnham si musel projít peklem, aby byla výstava dokončena k jejímu slavnostnímu otevření a ani během výstavy se nedočkal klidu, protože se chvílemi zdálo, jakoby se proti konání výstavy všechno spiklo. Za necelé dva roky bylo na ploše 4 míle čtv. vystavěno nové "bílé město" se stovkami budov navržených předními architekty, jehož součástí bylo i centrum zábavy s přehlídkou kultury různých zemí a národů. Tahle výstava předčila svoji dobu. Všechno bylo v knize tak krásně popsané, že jsem si dokázala živě představit, jak kráčím po Midway Plaisance a obdivuji objekt, který byl jedním z hlavních cílů výstavy - přeeiffelovat Eiffela.

Velice doporučuji všem. Je to kniha, která Vás obohatí o spoustu faktů a s trochou fantazie se ocitnete na kouzelném místě, které už dnes neexistuje.

orinka3
17.02.2018 5 z 5

Zajímavá, nevšední kniha. Pro milovníky architektonické historie je jistě velmi přínosná. Autor faktografického románu nevynechal patrně nic, co se výstavy v Chicagu týkalo. Obohatil a okořenil ho popisy, které čtenáře vtáhly do epicentra dění. Hektická doba. Já mám ráda Sinclairovy Jatky, tak jsem je zažila i tady. Opravdu kolos s heslem " z prasete se upotřebí všecko, až na jeho kvikot". Přesto jsem ale pozornost věnovala spíš postavě zvráceného Holmese. Nejsem technický typ, víc mě zajímá psychologie. A vidět do duše takové zrůdy, to není každodenní zážitek. Kniha je velice poctivě napsaná, neumím si vlastně představit, jak může člověk vypátrat tolik podrobností, tolik informací a sestavit z nich román, který je navíc i poutavý.

martin6098
06.11.2017 4 z 5

Hezky napsaná kniha. U čtení jsem si uvědomoval, jakou to dalo autorovi práci posbírat všechny ty informace a sepsat z nich tak čtivé a poutavé příběhy.
Kniha je rozdělena na dvě dějové linie odehrávající se v Chicagu na konci 19. století - první popisuje příběh o tom, jak se budovala světová výstava, druhá o vrahovi Holmesovi. Popravdě jsem nečekal, že kniha bude také o nečem jiním než o vrahovi, ale nakonec jsem rád, že autor zvolil tuto cestu - dokonale to dokresluje atmosféru doby a vtáhlo mě to do těchto časů... Chytrý a okouzlující vrah, to je ta nejhorší kombinace

Mug
14.10.2017 4 z 5

Těšila jsem se na mega nářez v podobě drsných vražd, nicméně ty byly v knize pouze vedlejším tématem. Mnohem zajímavější byl projekt světové výstavy, reálie, společnost a vůbec ta doba samotná. Tleskám. Přišla jsem si jako malé dítě, které odvádíte od nepřiměřené činnosti něčím mnohem zajímavějším.

Kortexo
23.09.2017 5 z 5

Hodně jsem četl o H. H. Holmesovi. Je kultovní postava, jako Charles Manson , nebo Jack Rozparovač.Nerozumím ale, proč spojovat v jedné knize osudy stavitele a masového vraha v jeden příběh.Proto jsem části o výstavě nečetl a přeskakoval je.Příběh vraha, který se skutečně stal a přesahuje kreativitu žánrů, jako je sci-fi, nebo horor.Šokující a neuvěřitelné!!!Všem doporučiji americký seriál: American Horror Story - Hotel z roku 2015, který reálně stvárňuje tuto postavu.
A všichni se modleme za kladné oznámení o natočení filmů, podle této knihu v režii Martina Scorseseho a v hlavní roli vraha se má objevit Leonardo DiCaprio.
Což by byla fantazie...